5cb7052e1f2e0image.png

Vrcholu svého mužství dosáhne většina do třiceti let. Potom už hladina testosteronu klesá. U některých mužů se tak projeví andropopauza. Její symptomy jsou obdobné jako u žen, patří mezi ně náladovost, úbytek energie, návaly horka, snížení libida a problémy s erekcí. Ještě horší mohou být projevy, které nejsou na první pohled vidět.

„Existují i daleko vážnější a zákeřnější důsledky klesající hladiny testosteronu. Jde například o řídnutí kostí, tedy osteoporózu, a nepříznivé kardiovaskulární změny s vysokou hladinou cholesterolu, vyšším rizikem vzniku hypertenze, mrtvice či infarktu,“ objasňuje gynekolog Pavel Turčan.

Osteoporóze se také přezdívá tichý zloděj kostí. Ubývá při ní kostní hmota a zvyšuje se riziko zlomenin. Největší nebezpečí obvykle hrozí obratlům, krčku stehenní kosti, předloktí a pánevní kosti. Osteoporóza je sice u mužů méně častá než u žen, ale po zlomeninách se hůře zotavují a na komplikace jich víc umírá.

5cb706d7be251image.png

„Jako prevence proti osteoporóze slouží vhodný pohyb, zejména chůze. Oblíbené aktivity jako plavání nebo cyklistika v tomto případě nepomohou, protože kosti při nich nejsou v potřebné míře zatíženy. Pomůže samozřejmě i vhodná strava bohatá na vitamín D a vápník. Vhodné je též omezit alkohol a přestat s kouřením,“ radí Pavel Turčan.

Po ženském i mužském přechodu dále výrazně vzrůstá riziko kardiovaskulárních chorob, proto je důležité dbát na srdeční zdraví. V denním režimu by neměla chybět pravidelná fyzická aktivita, omezení živočišného tuku a pravidelné kontroly u lékaře.

Příznaky adropopauzy zhoršuje nedostatek spánku. Testosteron si totiž lidské tělo vytváří hlavně v noci a v brzkých ranních hodinách, a převážně ve fázích hlubšího spánku.

Foto: Shutterstock

Reklama