Tak v tom máme, myslím, všichni jasno. Nemá. Dnes tedy zamlžíme i tuto oblast.
Zkouška pohorky v akváriu
Maturita na střední pedagogické škole se skládá z praktické a teoretické části. Nejdříve nás nasadili do mateřské školky. Zde jsme byli vystaveni účinkům dvaceti dětí. Kdo viděl ve výloze s goretexovou obuví tlakovou zkoušku pohorky v akváriu, ví, o čem mluvím.
Dále byly vyklizeny dvě třídy a část tělocvičny. Praktická zkouška zahrnovala také tělocvik, hudební a dramatickou výchovu dle výběru. Někteří se rozhodli překonat zkoušku pomocí metání kozelců. Jiní se dramaticky převlékli za někoho jiného a doufali, že proklouznou kolem poroty zcela nepozorováni. Část z nás se musela vydat severní stěnou - maturita z hudební výchovy. To víte, výtvarku neotevřeli. Kotoul vpřed je poslední gymnastický prvek, který jsem zvládla. A dramatické umění... mi zavřelo své brány v momentě, kdy po mně zaskakující profesor chtěl otevřít čakru někde hluboko pod teplákama...
Do Rokycan cesta daleká...
Zatímco na základní škole jsme zpívali Skalastepídivočinou, středoškolská hudební výchova vyžadovala i hru na klavír, flétnu, kytaru a hudební nauku. Před praktickou zkouškou ze hry na hudební nástroj jsme orosení až na zadku čekali před třídou rychle přebudovanou na koncertní síň. Jako na potvoru přišla hromada obecenstva a pozván byl i pan Rokl. Asi půlhodiny před začátkem jsem zjistila, že pečlivě vybrané noty jsem položila na stůl doma a ty zbylé mám s sebou. Vymámila jsem ze spolužáka kolo, naskočila na něj ve svém působivém kostýmku a spurtovala k budově nového internátu, kde jsem tou dobou bydlela. Vychovatelka zamkla hlavní vchod a odešla na oběd. Nový internát byl klasický panelák s balkony u kuchyněk. Vylezla jsem po balkonech do našeho 4. patra, v kuchyňce se naštěstí větralo, sebrala v pokoji noty a mazala zase zpátky ke škole. Abych pravdu řekla, ten den sněžilo, ale nečekám, že tomu uvěříte.
Samotná zkouška byla děsná. Mám trému, i když jdu s odpadkama, což teprv toto... Na flétnu jsem to nějak odkroutila, ovšem hra na klavír - byla pro porotu větší zkouška než pro mě. Finále přišlo s kytarou. Vybrnkávání "Jede, jede poštovský panáček" probíhalo za vydatné podpory publika ve stylu: C!
Ukazováček dolu!
Pryč prostředníček!
Fis!
To byste nevěřili, jak dlouho to trvalo do Rokycan...
Hlavně vyslechnout porotu!
Asi po měsíci oddechu došlo na teorii. Ještě teď vidím, jak si profesorka hudebních dějin bere můj umolousaný papír z potítka a cosi tam zaškrtává. Strašně dlouho mi trvalo, než jsem pochopila, že mám mluvit jen o těch podtržených jménech :o). Ovšem část b - předvedení orffovského mobiliáře, tu nezapomenu nikdy! Dlouhý stůl s bílým ubrusem, deset vážných profesorských tváří, já a košíček těch dřevěných blbinců, které jeden po druhém vytahuji s komentářem: "Tak tohle je hříbeček, cink!"
Ještě dojemnější byla psychologie a pedagogika, neboť jsem dostala otázku Hry a hračky. Co si víc může takový dětina jako já přát! Zjevně téma nadchlo i utrápenou komisi, protože mě ani nenechali domluvit a jeden přes druhého mi nadšeně líčili, jaké měli mašinky, pokojíček a řehtací plechovou zebřičku, když byli malí!
Nebudu už dál zdržovat. Ukázalo se zkrátka, že je třeba všechny ty lidi v porotě hlavně vyslechnout. To byste nevěřili, co všechno mi navyprávěli, když jsem se snažila jim říct něco k otázce z dějin a literatury.
A co váš boj na potítku? Máte se také čemu smát? Nebo vaše vlastní vzdělávací cesta je lemována nejen úspěchy, ale i dřinou a pílí, o jaké se mi může jenom zdát?
Nový komentář
Komentáře
Snad kromě prvních tří vět článek hodnotím jako
Mně se tyhle články taky líběj Je to něco úplně jinýho než ty píkoviny o myčkách, podlahových krytinách, sazeničkách a psích hovnech No ale asi to chce mít aspoň maturitu, aby tomu člověk rozuměl
*Kotě*: já jsem se naučila číst až ve škole - ve třech letech mi bylo čítáno, později jsem spíš lítala venku s klukama
první sex bych si klidně zopákla, nebylo to tak hrozné
Markýza: gerda: já si teda nepamatuju, kterou knížku jsem přečetla jako první, protože moc vzpomínek před svým zhruba čtvrtým rokem nemám (a číst jsem uměla, když mi byly tři).
A na první sex bych ráda zapomněla
gerda: tu sem taky četla a taky Timura a Malého Bobše, ale to až myslím ve druhé a Timura taky a taky Čuk a Gek
Markýza: Odvážná školačka - autor Jevgenij Švarc. To byla první četba v první třídě.
*Kotě*: Honzíkova cesta
Markýza: a první knížku si pamatuješ, jo? Já teda ne, i když soudím podle toho, co máme doma, že to mohla být buď "Veselá říkadla" nebo "Kuřátko a obilí"
*Kotě*: první přečtenou knížku první přeplavaný bazén první pusu první cigaretu první kouření první sex těžko říct, podle nálady a společnosti
Markýza: a že se tak ptám, které epizody považuješ ve svém životě za významné?
Já jsem konzerva, potřebuju úvod, stať a závěr. Jinak je to pro mě nepochopitelný chaos ve kterém se utopí jinak celkem vtipné postřehy nebo komentáře
tornado-lou: na tom není nic k povídání - závěrečné zkoušky i maturita byly jen bezvýznamnou epizodou v mém životě, sice nutnou, ale zcela nezajímavou pro ostatní, stejně tak jako první menses a porody a jiné významné události v životě ženy
Markýza: me by to zajimalo a jsem si jista ze bys to podala nezpomenutelne
-mlha-: opravdu nemám maturitu z hudebky a do školky jsem chodila v tak dřevních dobách, že si to už ani nepamatuju
asi by taky nikoho moc nenadchlo, kdybych tady začala vykládat o konšování, fermentaci, temperování, válcovacích stolicích a podobně
*Kotě*.Jsme divné , mě Lenčiny články taky baví. Jsou správně ironické, sarkastické...
Vy jste divné, já se u Lenčiných článků vždycky zasměju
Nebo že bych byla divná já?
a TOTOK je jako co?
ach jo - co na to říct
U literatury jsem se na potítku opravdu potila, protože nakonec dali otázku, která měla být údajně (bylo to pár měsíců po revoluci) vyškrtnutá. Takže jsem ji nečekala a žádné rady nepřicházely. Zato ruština byla perfektní - téma: něco o sobě, tedy nejjednodušší otázky, co existovala. Takže nejvíc závisí na štěstí. Podle mne je maturita, absolutorium a pod. jen obyčejný papír. Nic to o člověku neříká, nedá se hodnotit, jestli je lepší a chytřejší člověk, než ten, co to nemá - kolikrát to bývá i naopak.
Prosím, prosím, nechytám se, kdo je Lenka Matušková?