Asi všechny už jsme alespoň jednou v životě zaslechly ono známé rčení: Jste to, co jíte. Vězte, že je pravdivé. A pokud navíc víte, co a jak máte jíst, projeví se to nejenom na vaší postavě, ale i na vašem zdraví.

Prapůvodní základ je 0

Prapůvodním základem všech krevních skupin je skupina 0. V knize doktora přírodní medicíny J. L. D'Adama - Životospráva podle krevní skupiny, se například dočteme, že v překladu znamená skupina 0 - old neboli starý. Je to pravda, neboť krevní skupina 0 je prapůvodní krví dávných lovců (kromaňonců), kteří původně žili ve východní Africe. Odtud se pak rozšířili při svých putováních za novými lovišti do všech ostatních kontinentů.

kromanonec

Kromaňonec - člověk pravěký

Typické výživové charakteristiky krevní skupiny 0

  • konzument masa,
  • odolný trávicí systém,
  • nadměrně aktivní imunitní systém,
  • nesnáší adaptaci na novou stravu a změny prostředí,
  • nejlépe reaguje na stres intenzivní fyzickou námahou,
  • potřebuje účinný metabolismus k udržení štíhlosti a energie.

Lidem s krevní skupinou 0 výživově prospívá vysokoproteinová výživa lovců-sběračů, neboť trávicí trakt těchto lidí pamatuje na dávné časy. Jako jediná krevní skupina mohou lidé s 0 jíst velké množství masa. Naopak mléčné výrobky a obilí se tolik nedoporučují.

Seznam doporučených potravin při dietě pro krevní skupinu 0.

Maso a drůbež

Lidé s krevní skupinou 0 by si měli vybírat pouze libová červená masa, která je vhodné konzumovat 4-6x za týden v množství 100-170 g pro muže a 60-140 g pro ženy. Drůbež se doporučuje konzumovat 2-3x týdně ve shodném množství.

maso

 

Mořské produkty

Díky množství jódu a kvalitním bílkovinám by se měly mořské produkty stát hlavní složkou stravy lidí s krevní skupinou 0.

Mléčné výrobky a vejce

Lidé s krevní skupinou 0 by měli výrazně omezit konzumaci mléčných výrobků, neboť jejich organismus je špatně vybaven pro jejich správnou metabolizaci. Měli by jíst maximálně 5 vajec týdně a sýry a jogurty pouze 3x týdně. Mléko dokonce pouze 1x týdně.

Oleje, tuky, ořechy a semínka

Krevní skupina 0 reaguje na konzumaci tuků velice příznivě. Jsou pro ni být důležitým zdrojem živin a příznivě podporují vylučování. Skupina 0 může nalézt doplňkový zdroj rostlinných bílkovin také v určitých druzích ořechů a semínek.

Luštěniny

Lidé s krevní skupinou 0 nedokážou zvlášť dobře zpracovat a využít fazole. Obecně vzato, fazole narušují metabolismus ostatních důležitých živin, jako jsou živiny obsažené v mase. Čočku a hrách by měli jíst v menším množství.

Pečivo a chléb

Chléb a pečivo může být pro lidi s krevní skupinou 0 zdrojem potíží. Chléb se doporučuje jíst 1-2x denně, bílé pečivo pouze 1x týdne. Je pravdou, že lepek, který se nesnáší s lektiny krevní skupiny 0, je dnes alergickou látkou a mnoho lidí musí realizovat výživu právě s vyloučením lepkového pečiva ze zdravotních důvodů.

Zelenina

Existují druhy zeleniny, které způsobují krevní skupině 0 problémy. Především zelí, květák a růžičková kapusta mohou potlačovat už tak slabou funkci štítné žlázy. Lilková zelenina (lilek, brambor), způsobuje u krevní skupiny 0 artritidu, protože se jejich lektiny ukládají v tkáních kolem kloubů. Kukuřičné lektiny zase narušují tvorbu inzulínu, což často vede ke vzniku cukrovky či nadváhy. Takže lidé krevní skupiny 0, pozor na kukuřici!

Ovoce

Ovoce se u krevní skupiny 0 doporučuje jako vhodná náhrada chleba a těstovin, především pak pro lidi, kteří chtějí „zhubnout“. Pomeranče, mandarinky a jahody by lidé krevní skupiny 0 měli vypustit z jídelníčku úplně. Stejně tak by se měli vyvarovat ostružin, které obsahují lektin, ztěžující trávení.

Štávy a tekutiny

Pro krevní skupinu 0 lze nalézt pouze velmi málo přijatelných nápojů, stejně jako obecně rozšířené šťávy a džusy (nektary) jsou tradičně nejméně vhodné. Káva a černý čaj nejsou vhodný nápojem pro pravidelné pití, neboť vedou ke zvýšení už tak kyselého žaludku. Po kofeinové stránce je velice vhodné nahradit pravidelnou kávu a černý čaj pitím zeleného čaje.

Závěrem

krevPokud víte, jakou máte svoji krevní skupinu, stačí se o tyto strávní věci více zajímat. Na druhou stranu nemůžeme, obzvláště pak lidé s krevní skupinou 0, žít jako lovci v pravěku. Všechno má svá pro i proti. Nezapomeňte si proto pokračování tohoto článku otevřít i v zítřejším vydání, kdy se dozvíte názory současných odborníků na zdravou výživu - jak to vlastně s tou stravou ve spojení s krevní skupinou podle nich je.

A poté přijde v dalším týdnu na řadu skupina A - opět konzultována s odborníky. Oproti skupině 0 není nejstarší, ale zato nejrozšířenější.

Čtěte také:

Reklama