Glykemický index udává rychlost využití glukózy tělem z určité potraviny. Tuto rychlost ovlivňuje několik faktorů, například obsah vlákniny vpotravině a také množství tráveného jídla. Čím větší porci sníme, tím rychleji křivka glykemického indexu vzroste. A před velkými výkyvy hladiny glykémie je třeba mít se na pozoru. Mohou totiž přispívat ke vzniku diabetu mellitu II.typu.

 

Životní styl může stát za vznikem tzv. stařecké cukrovky, ale může ji také léčit. „Správný životní styl (energeticky vyrovnaný jídelníček o správném složení, pravidelná pohybová aktivita, přiměřená hmotnost) jsou tou nejlepší prevencí této nemoci. Úprava životního stylu s nutností redukce hmotnosti (ve většině procent případů) je základním pilířem v léčbě cukrovky 2. typu. Dá se tedy říci, že vhodnou úpravou jídelníčku lze cukrovku 2. typu úspěšně léčit,“ potvrzuje nutriční terapeutka Mgr. Karolína Hlavatá.

Podle glykemického indexu potraviny dělíme na:
Potraviny snízkým GI – zvedají křivku pomalu a nacházejí uplatnění při redukčních dietách (tmavý chléb, většina zeleniny, oříšky)
Potraviny se středním GI (zvláště sladké ovoce)
Potraviny svysokým GI – zvedají křivku rychle, nejsou vhodné pro diabetiky (med, pivo, vařené brambory).

Když potřebujeme rychle dodat energii do těla nebo ji rychle doplnit například po namáhavém výkonu, vezmeme si „rychlé“ sacharidy (potraviny svysokým GI), aby se rychle vstřebaly a vitalizovaly nás. Když potřebujeme načerpat energii na delší dobu, vezmeme si „pomalé“ sacharidy (nízký GI), které se zvolna vstřebávají, protože mají delší řetězec – celozrnné výrobky. Kombinace sacharidů skrátkým a delším řetězcem ve stravě umožňuje zásobit organismus energií v průběhu denních aktivit od rána do večera.

Pro organismus je škodlivá konzumace nevhodných cukrů vnevhodnou dobu, stejně tak jako velké množství vnevhodné formě (sacharidy svysokým glykemickým indexem, např. čokoláda, bílý cukr). Přebytek sacharidů vorganismu působí takzvané insulinové šoky, způsobující paradoxně vyšší chuť kjídlu a hlad. Nadbytečné sacharidy se později přeměňuj na tělesný tuk způsobující nadváhu, obezitu a kardiovaskulární problémy.

 

Větší výkyvy hladiny krevního cukru mohou způsobit, že se během dne cítíte nesvá, máte pocity hladu a únavy. Přínosem jsou proto potraviny snízkým glykemickým indexem, které zajišťují pomalejší kolísání hladiny krevního cukru, čímž zatěžují organismus méně. Příznivý vliv na hladinu krevního cukru mají také bílkoviny a vláknina.

 

Rozpustná vláknina ve vodě silně bobtná a je schopna zvětšit svůj objem až 40krát. Zpomaluje vyprazdňování žaludku, trávení a vstřebávání živin, jelikož částečně brání přístupu trávicích enzymů kživinám a prodlužuje průchod tenkým střevem. Přítomnost rozpustné vlákniny vede ktomu, že po jídle nedojde ktak výraznému vzestupu hladiny krevního cukru a inzulínu, jako je tomu např. vpřípadě snědení bílého pečiva. Výsledkem je pomalejší uvolňování energie zpřijatého jídla a delší pocit sytosti. Rozpustná vláknina má také vliv na snížení hladiny škodlivého LDL-cholesterolu v krvi.

 

Vláknina je hojně obsažena vcelozrnných cereálních výrobcích, které (nejen) díky přítomnosti vlákniny mají nízký GI. Ztoho vyplývá, že tyto potraviny vás zasytí na delší dobu, šetří váš organismus a pomáhají trvale udržovat nižší hladinu cukru vkrvi bez výrazných výkyvů.

 

Náš tip: Máte chuť na nějakou tu sladkost, a přesto chcete udržet krevní cukr pod kontrolou a dopřát tělu také dávku vlákniny? Dejte si po ránu celozrnné cereální sušenky BeBe Dobré ráno s jogurtem nebo mlékem. Snídani doplňte zeleninou nebo kouskem ovoce.

 

Čtěte také...

Snídaně ve světě