seznam.jpgFoto: Shutterstock

Čokoláda může ublížit
Většina pejskařů ví, že čokoláda je pro psa toxická. Stejné ale platí i pro kočky. „Doporučuji veškeré kakao, čokolády na vaření nebo cukrovinky dát z dosahu koček. Zvířatům škodí nebezpečná látka teobromin, která je obsažená nejvíce v kakau. Obecně platí, že čím tmavší čokoláda, tím větší nebezpečí. Pozor také na čokoládové vánoční ozdoby, které kočku lákají ke hře,“ varuje Jiří Švihálek z Yoggies.cz

Lidské jídlo kočkám nesvědčí 
Nedávejte svým kočkám (a psům) zbytky od stolu. Kočkám ublížíte zejména soleným jídlem, které je nebezpečné hlavně pro zdraví ledvin, dobře jim neudělají ani tučná a kořeněná jídla z vašeho talíře. Kupte raději kvalitní granule, ve kterých jsou všechny důležité složky, které kočka pro svůj vývoj potřebuje. 

Hrozny a rozinky 
Málokterá kočka přijde na chuť ovoci, ale stát se to může. A pokud máte doma kočičí všežravce zrovna vy, nedovolte jim jíst hrozny a rozinky. Kočka může lehce onemocnět a zaděláte jí akorát na zažívací potíže. Pozření velkého množství (stejně jako u psů) může vést až k selhání ledvin a brzkému úhynu zvířete. 

Syrová vejce a syrové těsto 
Můžete si říct, že bílkoviny jsou přece (nejen) pro zvířata důležité a budete mít pravdu. Ovšem neplatí to v případě syrových vajíček u koček. Pokud je své kočce dáváte, vystavujete ji nejen riziku otravy, ale také můžete narušit její schopnost absorbovat vitamin B. Když už, doporučuje se podávat raději žloutek než bílek, a to z ověřených chovů, ale raději se mu vyhněte úplně. Co se týče syrového těsta, u toho si také dávejte pozor – v žaludku se rozpíná a kvasí. 

Mléko může poškodit imunitní systém 
Ačkoli nás odmalička všichni učí, že kočičky pijí mléko, není to pro ně nejlepší druh potravy. Kravské mléko je však pro kočky výživově zcela nevhodné. Může jim způsobit i vážné zažívací potíže, nebo poškodit imunitní systém.
Myslete také na to, že i když vaše kočka po mléce nejeví žádné nepříznivé zdravotní známky, mléko ji nedodává dostatečné živiny, které potřebuje. „Obzvláště pak u koťat není mléko vhodné. Vzhledem k průjmům může rychle dojít k dehydrataci. Pro mláďata je nejlepší mléko od jejich matky, případně speciální mléko pro kočky a koťata bez laktózy. Kočky mívají potíže s trávením laktózy. Skvělou alternativou mléčných výrobků je jogurt pro kočky, který kočkám nejen chutná, ale také prospívá,“ říká odborník na výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz

shutterstock-1748021741.jpg

Foto: Shutterstock

Kočky se mohou otrávit i rostlinami
Máte doma menší džungli? Nejlépe si ještě před příchodem mazlíka důkladně zjistěte, jestli náhodou nevlastníte pokojové rostliny jedovaté pro kočky. 

Nejběžnější doma pěstované rostliny a květiny jedovaté pro kočky: aloe vera, begonie, břečťan, difenbachie, dracena, fikus, kala, amarylis, brambořík, dracena, monstera, pelargonie, rajčata (zelené části), tchýnin jazyk, tulipány, vánoční hvězda, orchidej a další.
Snažte se všechny jedovaté rostliny dát z kočičího dosahu, obzvlášť pokud víte, že vaše kočka ochutná opravdu všechno. Pořiďte jí raději kočičí trávu, díky které si vyčistí trávicí trakt a získá vitamíny. Také dávejte pozor na přihnojování rostlin, kdy se při zalévání může hnojivo koncentrovat v misce pod květináčem a kočičky se často rády napijí z jakékoli vody, kterou doma najdou. 

Jak postupovat při otravách? 
„Při otravě hrozny pravděpodobně dochází k metabolické dysbalanci a idiosynkratické reakci, tzn. neobvyklé reakci nezávislé na dávce. Projevuje se podrážděním žaludku a střev a může dojít k akutnímu selhání ledvin. U psa i kočky spočívá první pomoc při požití jedovatých látek obecně ve vyvolání zvracení. Důležitý je čas. Čím dříve, tím lépe, ale nejpozději do 2 hodn po pozření. Současně apeluji na to, že pro poskytnutí první pomoci musí být zvíře plně při vědomí. Jinak vyvolat okamžité zvracení lze např. 2-3 % peroxidem vodíku, asi jedna polévková lžíce na 10 kg váhy, nebo lze použít 1 dcl teplé vody smíchané s 1 lžící soli. V případě nouze lák od okurek na kořen jazyka. Poté aplikovat velké množství živočišného uhlí, klidně 4 tablety na 1 kg váhy. Pozor, při požití leptavých látek nikdy nevyvolávejte zvracení, ale okamžitě podejte mléko rozmíchané s živočišným uhlím a co nejrychleji dopravte zvíře k lékaři. Tato pravidla platí pro psy i kočky obecně.“, říká MVDr. Daniela Králová.

Zdroj: Tiskové informace, Jiří Švihálek z Yoggies.cz, MVDr. Daniela Králová

Reklama