tree

Vím, že svátky už jsou měsíc za námi, ale přesto… Nemáte náhodou ještě Vánoce? Obchody a některé domácnosti totiž ano.

I ta naše například. V naší rodině bývalo zvykem držet se tradice a odzdobit stromeček na Tři krále, tedy 6. ledna. Naopak má drahá polovička má ve zvyku stromeček schraňovat v obýváku co nejdéle. Některé další rozdíly v pojetí Vánoc nás vedly k dohodě – jeden rok se slaví po mém, další po jeho.

Letos je po jeho, takže se vánoční výzdoba včetně stromečku ještě pár dnů nehne z místa, jakkoliv mi tato věc na pracovním stole překáží. „Pořád voní. Ještě neopadal.“ To jsou hlavní argumenty, se kterými rezolutně odmítá mé žádosti o likvidaci.

Uklidnila mě včerejší procházka Prahou, kdy jsem zjistila, že zdaleka nejsme sami. Zatímco na Náměstí Republiky z Vánočních trhů zůstalo pár stánků, například se sýry a uzeninami, světelné ozdoby z pouličního osvětlení byly na většině míst demontovány už minulý týden. Ve vánočním převleku byla ještě velká část obchodů. „My to během několika dnů sundáme a rovnou vyměníme za výzdobu valentýnskou,“ prozradila mi jedna z oslovených prodavaček. Valentýnská se pak vymění za velikonoční, načež budeme mít od svátků zase chvíli klid.

Ale zpět k Vánocům. Nejen doba, ale i způsob odklízení. Třeba kolegyně Dana, ta je má celoročně (čtěte ZDE). O něco lépe jsou na tom ti, kteří přes svůj ozdobený umělý stromek přehodí igelitový pytel a v tomto stavu ho odnesou na půdu. Za rok stačí jenom přinést a oprášit. Třeba fénem na nejnižší stupeň. A pak jsme my, vlastníci stromků živých i umělých, kteří každoročně zdobíme a odzdobujeme. A možná trochu z lenosti to odkládáme na později.

Jak to máte vy? Kdy a jak likvidujete vánoční výzdobu?

Reklama