Umět cizí jazyky se dnes při hledání práce skutečně vyplatí. Pokročilá znalost angličtiny je podmínkou u velké části pracovních pozic a žádaná je také němčina, francouzština a ruština. Certifikát o složení mezinárodně uznávané zkoušky je pro uchazeče o zaměstnání velkou výhodou. Jazykové školy proto nabízejí celou řadu kurzů, které studenty připravují na vybrané jazykové zkoušky nebo se zaměřují na prohloubení komunikativních dovedností v určitém oboru. Přihlásit se na ně můžete kdykoli, třeba již nyní na jaře.

Angličtina vítězí

SkřivánekAsi nikoho nepřekvapí, že prvenství mezi cizími jazyky již řadu let patří angličtině, která je nejvíce žádaná jak ze strany zaměstnavatelů, tak i studenty jazykových škol. Odpovídá tomu i široká nabídka jazykových kurzů, zkoušek a certifikátů, ze kterých si čeští studenti mohou vybírat. „Největší zájem je určitě o přípravu na cambridgeské zkoušky, které pokrývají všechny znalostní úrovně od začátečníků až po velmi pokročilé,“ uvádí Jana Kadlíková, senior metodička jazykové školy Skřivánek. Nejpopulárnější z nich je již tradičně zkouška FCE (Cambridge English: First), tedy zkouška z obecné angličtiny na středně pokročilé úrovni, která sestává z ústní a písemné části. V poslední době však roste zájem i o zkoušky ETS. „Narůstá počet zaměstnavatelů, kteří vyžadují doložení opravdu aktuálních znalostí angličtiny pro pracovní praxi. A přesně k tomu jsou zkoušky ETS určené. Certifikát je totiž platný pouhé 2 roky. Uchazeč se tedy nemůže prokazovat zkouškou, kterou složil před 10 lety a jejíž úrovni jeho aktuální znalosti již nemusejí odpovídat,“ vysvětluje Kadlíková.

Připravte se na zkoušky

Vybírat z různých typů jazykových zkoušek můžete samozřejmě i v případě ostatních cizích jazyků. Také jim jsou věnovány přípravné kurzy. „Jazyková škola Skřivánek nabízí přípravné kurzy v šesti jazycích (angličtina, němčina, ruština, francouzština, španělština a italština) a na šesti znalostních úrovních. Jejich náplní je především důkladné seznámení s daným testem, nácvik vzorových cvičení a odstraňování častých chyb,“ komentuje Kadlíková. Kurzy jsou obvykle semestrální, existují však i kratší varianty, například v podobě letních nebo intenzivních jednodenních kurzů. Zúčastnit se jich mohou nejen dospělí, ale i středoškolští studenti, pro které jsou navíc pořádány i speciální přípravné kurzy k maturitě.

Obecný, nebo odborný kurz?

Pokud si chcete zlepšit obecnou znalost cizího jazyka a nácvik testů vás příliš neláká, protože jazyková zkouška ani není vaším cílem, můžete se přihlásit na klasické docházkové kurzy, při kterých budete postupně probírat různá témata, procvičovat výslovnost, komunikační schopnosti i gramatické jevy. Jestliže zvolíte jazykovou školu, která při výuce využívá moderní metody, rozhodně se nemusíte bát, že vás výuka nebude bavit. „V naší jazykové škole jsme po mnohaletých zkušenostech vyvinuli vlastní výukovou metodu Effecto, která vychází z osvědčené komunikativní metody a rozvíjí ji o další aspekty. Naši studenti pracují na hodinách s autentickými materiály, využívají moderní technologie, napodobují komunikaci v reálných životních situacích a hrají nejrůznější hry. Díky tomu se učí zcela přirozenou a zábavnou cestou, což je pro jejich výdrž a motivaci velmi důležité,“ vysvětluje Kadlíková. Podobným způsobem jsou vyučovány i lekce odborného jazyka, které jsou samozřejmě zaměřeny na odbornou slovní zásobu a komunikaci v typických situacích dané oblasti. Najít kurz zaměřený na určitou vyhraněnou specializaci již dnes není problém, nabídka kurzů pokrývá jazyk byznysu, marketingu, účetnictví, IT, ale i technických oborů nebo medicíny.

Nestíháte? Studujte online!

Skloubit studium jazyků s ostatními pracovními a rodinnými aktivitami není vždy lehké. Nejen vytížení byznysmeni, ale i maminky na plný úvazek v poslední době s oblibou využívají možnost studovat jazyky online z pohodlí domova, kanceláře či hotelového pokoje na služební cestě. Skvělým řešením jsou například pyžamové kurzy, kterých se může účastnit malá skupina do 8 osob, například rodina, přátelé nebo kolegové v práci. „Stačí kvalitní připojení k internetu a spuštění webového prohlížeče. Každý student od nás dostane odkaz na virtuální třídu a heslo, po jehož zadání do třídy vstoupí. Lektor pak se studenty komunikuje pomocí sluchátek a webové kamery a sdílí s nimi audio i video soubory a další výukové materiály,“ popisuje průběh pyžamových kurzů Jana Kadlíková. Kromě výuky ve speciálních virtuálních třídách nabízejí jazykové školy také studium přes Skype. „Výuka prostřednictvím programu Skype klade důraz především na mluvený projev a porozumění slyšenému slovu. Student si nacvičí komunikaci po telefonu s rodilým mluvčím, takže ho při telefonickém hovoru ze zahraničí nebo při videokonferenci nic nepřekvapí,“ doplňuje Kadlíková.

Díky moderním technologiím a flexibilitě jazykových škol dnes už nezáleží na tom, kde se právě nacházíte a kolik času máte k dispozici. Učit cizí jazyky se můžete prakticky kdykoli a kdekoli. Pokud i vy chcete zvýšit svou kvalifikaci získáním jazykového certifikátu nebo prostě jen zlepšit své jazykové znalosti, jistě v široké nabídce kurzů najdete ten pravý.

Skřivánek

Více informací o jarních kurzech i o jazykových zkouškách najdete na webové stránce www.skrivanek.cz.

Reklama