Do potřebného nabití většinou dnešní elektromobily potřebují v rychlonabíjecí stanici 40 minut, což je čas, za který přibližně nakoupíte svůj větší nákup.

Aktuální zajímavostí je, že PENNY jako první obchodní řetězec u nás dobíjí svým zákazníkům auta sluneční energií. Ve spolupráci s energetickou společností E.ON uvedlo v Praze Lehovci do provozu dobíjecí stanici pro elektromobily vybavenou fotovoltaickou technologií.

pe1.jpg

V posledních dvou letech PENNY rozvíjí síť nabíjecích stanic u svých prodejen. Aktuálně jich společně se společnostmi E.ON a PRE nabízí svým zákazníkům 13 po celé zemi a počítá s postupným spouštěním desítek dalších. Nabíjecí stanice v Praze na Lehovci byla jednou z prvních v rámci sítě PENNY, když byla uvedena do provozu v roce 2018, a patří mezi 10 nejvyužívanějších v celé síti společnosti E.ON. I proto bylo na podzim loňského roku rozhodnuto o její modernizaci a jejím vybavením u nás zatím ojedinělou technologií.

„Hledáme nové a nové cesty, jak snižovat naše nároky na energie. Za posledních 7 let jsme snížili spotřebu elektrické energie na našich prodejnách o 13 % a u distribučních center dokonce o 25 %. Jedním ze způsobů, jak jsme toho dosáhli je využívání fotovoltaických článků na střechách našich objektů. Proto jsme chtěli možnost chovat se vstřícně k přírodě dát i našim zákazníkům, a jakmile se naskytla příležitost vybudovat něco, co tady ještě není, šli jsme do toho. Jsme tak prvním řetězcem, který nabízí lidem dobití jejich elektromobilu prostřednictvím energie ze slunce,“ uvedl při zahájení provozu Václav Šíma, vedoucí stavebního oddělení PENNY a Martin Klíma, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON dodává: „Naši první dobíjecí stanici, která čerpá energii přímo ze slunce, jsme uvedli do provozu loni u Břeclavi. Chtěli jsme technologii, která kombinuje fotovoltaiku, bateriové úložiště a dobíječku nejprve sami vyzkoušet a otestovat tak, abychom ji mohli nabídnout i našim zákazníkům, protože vždy nabízíme řešení, které sami používáme. Dobíječka s fotovoltaickými panely se osvědčila. Ukázala svůj potenciál, i proto jsme ji mohli postavit a zprovoznit i pro společnost Penny Market, která se tak stala našim prvním zákazníkem, který takovou technologii využil a se kterým dlouhodobě spolupracujeme na dalších energeticky úsporných řešeních.“

pe2.jpg

U prodejny PENNY v Praze na Lehovci tak řidiči elektromobilů najdou rychlodobíjecí stanici, jejíž střecha je vybavena 18 fotovoltaickými panely s celkovým výkonem 8,1 kWp. V případě slunečného počasí budou řidiči čerpat energii přímo z panelů na střeše nad dobíjecí stanicí. Celý systém je navíc osazen bateriovým úložištěm o kapacitě 34,8 kWh, takže řidiči budou moci dobíjet elektřinou, i ve chvílích, kdy nebude svítit slunce. Až poté, co dojde energie i v bateriovém úložišti, systém se přepne na odběr elektrické energie ze sítě. „Nestane se tak, že by řidiči nemohli dobít své automobily, protože by došla energie. Primární ovšem bude dobíjení z fotovoltaického a bateriového systému. Navíc, na více než 90 % procentech našich stanic dodáváme elektrickou energii nakoupenou z obnovitelných zdrojů, což je případ i této lokality, takže za každého počasí a za každé situace budou řidiči dobíjet zelenou elektřinu,“ dodává Martin Klíma.
Spolupráce PENNY se společností E.ON začala výstavbou první dobíjecí stanice právě na pražském Lehovci v roce 2018. Od té doby obě společnosti otevřely rychlodobíjecí stanice celkem u 10 prodejen PENNY napříč celou republikou. Nejnovější stanici mohou využívat zákazníci PENNY od února v Příbrami a celkem jich je v blízké budoucnosti plánováno padesát.

pe3.jpg

PENNY není aktivní jen v oblasti e-mobility, ale i v dalších oblastech energeticky úsporných řešení. Již 11 prodejen PENNY je vybaveno fotovoltaickými elektrárnami a celkem jich společně plánuje v blízké budoucnosti provozovat více než 30. V drtivé většině se jedná o fotovoltaické panely o výkonu 99kWp, které mohou během roku vyrobit až 99 MWh elektrické energie.

Zdroj fotografií: Penny

www.penny.cz624ebffb8a64dobrazek.jpg