seznam.jpg

Foto: Shutterstock

Lidské i zvířecí stáří si je v několika aspektech podobné, našim mazlíčkům ho můžeme co nejvíce zpříjemnit právě my. Jak vlastně poznáme, že náš zvířecí parťák stárne? U psů má vliv na délku života především velikost a plemeno, přičemž první projevy stárnutí pozorujeme už mezi 6. a 10. rokem života. U koček je stárnutí pozvolnější a nebývá na nich tolik znát, nejčastěji začíná kolem 10. roku, ale roli hraje také to, zda je kastrovaná a zda žije doma nebo venku. 

Stárnutí můžeme obecně u všech mazlíčků snadno poznat hned podle několika znaků. Zvíře začne šedivět, srst už není tak lesklá a mnohdy řídne, začnou se objevovat znaménka a hrbolky pod kůží, z úst a pod ocasem vycházejí pachy. Objevují se první zdravotní problémy, týkající se kloubů nebo chrupu, imunita je oslabená, zhoršuje se zrak a sluch, srdce už nebije stabilně, ledviny už tak dobře nefiltrují. Ke stáří vyhledávají teplo a pohodlí, více spí, pohybují se pomaleji a čím dál méně se věnují jakékoliv fyzické aktivitě. To v konečném důsledku často způsobuje obezitu.

Úprava jídelníčku 
Právě stoupající věk a klesající aktivita si žádá úpravu krmiva a to především v podobě změny poměru živin. „Strava by měla obsahovat méně kalorií, tuků a bílkovin, naopak by se měl zvýšit obsah vlákniny, vitamínů a minerálních látek k posílení imunity a svalů,“ radí odbornice Eva Fišerová z e-shopu SpokojenýPes. 

Starší mazlíčci mají často problémy s jídlem, včetně problémů se žvýkáním, nedostatkem chuti k jídlu, obezitou a zažívacími potížemi. Zvažovat můžete speciální dietu, cvičení nebo změnu stravy. Jednou ze základních zásad je, že by měli jíst častěji kvůli pomalejšímu vstřebávání živin. Nejlepší je tak dávat několik menších porcí pestřejší stravy místo dvou větších. Starší kočky v případě nechutenství ocení, když je potrava podávaná v pokojové teplotě, zácpu u nich zase vyřeší doplňky s vlákninou a želatinou. 

Zapojení těla i hlavy 
I starší zvířata se potřebují hýbat. Pohyb jim pomůže udržet tělesnou hmotnost a zpomalit degeneraci kloubů. Psa bychom měli brát na krátké a nenáročné procházky, během nichž sledujeme jak dýchá a také jeho chůzi. Dalším vynikajícím pohybem pro něj může být i plavání, jelikož se jedná o přirozený pohyb bez zatěžování kloubů. Dobré je u starších zvířat nezapomínat také na mentální cvičení, nejsnazší metodou jsou například hlavolamy a hračky na schovávání pamlsků. 

O krok před nemocemi 
Stejně jako my chodíme k lékaři, měli bychom i našim mazlíčkům zajistit pravidelné návštěvy veterináře, zkontrolovat jejich zdraví stojí za to minimálně jednou za rok. I přesto, že se vám mohou jevit jako zcela zdraví, lékařskou prohlídku bychom neměli odkládat. Mnoho chorob je skryto a některé příznaky mohou být ve stáří přehlíženy. Vždy je mnohem lepší a také levnější nemocem předcházet, než je později léčit.

Pokud zvíře trpí bolestmi kloubů, lze přidat doplňky stravy jako například rybí olej nebo glukosamin. Péči bychom měli věnovat také zubům, jelikož uvnitř úst se mohou tvořit zánětlivá ložiska. Existují speciální přípravky, které se přidávají do vody nebo krmiva a také měkké tyčinky na čištění zubů pro starší psy, které jsou přizpůsobené jejich potřebám, “ radí odbornice Eva Fišerová z e-shopu SpokojenýPes.cz. Kočky pak vzhledem ke snížené aktivitě a ohebnosti mohou vyžadovat zastřižení drápků a kartáčování. 

Nejdůležitější je však projevit lásku a trpělivost, která je ve stáří potřeba možná více než kdy jindy. S rostoucím věkem roste význam fyzického kontaktu. Hlazení, drbání a kartáčování slouží jako dokonalá terapie. Uvědomte si, že každý společně strávený okamžik je vzácný a nesmírně posiluje pouto mezi vámi a vaším zvířecím kamarádem. 

pes.jpg

1. Žraločí chrupavka / 2. Hlavolam pro psy / 3. Péče o zuby a dásně / 4. Hračka pro psy / 5. Uklidňující žvýkací tablety / 6. Bachovy kapky pro psy a kočky 

Foto se souhlasem: Marp, Spokojený pes, Donlog, PlaqueOff, Zoohit, Krmivo Barf, Econea

Zdroj: Eva Fišerová, tiskové materiály Spokojený pes