Běžná bižuterie, kterou nosíte pravidelně každý den, nejspíš nebude mít žádnou závratnou hodnotu, ale pokud jste dostali nějaké šperky, nebo zdědili, možná mají hodnotu, kterou byste si ani nepředstavovali.

637cb49084f3eobrazek.jpg
Foto: Shutterstock
 
Když máte doma šperky po babičce a rozhodnete se zjistit jejich hodnotu, máte tři možnosti co dělat. Tou první je zajít do kvalitního ověřeného zlatnictví a nechat si šperk ocenit, tou druhou je zasednout k internetu a začít pátrat na různých bazarových portálech a zjišťovat, za kolik se prodávají podobné, nebo stejné kousky a tou třetí možností je oslovení certifikovaného znalce, která se doporučuje nejvíc, protože je nejjistější v tom smyslu, že neriskujete podvod. Existuje ještě možnost zajít si na Puncovní úřad, kde byste měli dostat informace o hodnotě šperku zcela zdarma.
 
Když vyrazíte se šperky do zastavárny, to, zda se domluvíte na prodeji šperků, závisí na vaší představě o jejich ceně a na znalostech a poctivosti obchodníka. Výsledek je trochu nejistý. Na internetu se zase můžete často nechat napálit, ceny bývají určovány bez jakýchkoli znalostí, takzvanou lidovou cenotvorbou. Šperk tak můžete prodat pod cenou a tratit. Nebo, když máte štěstí, tak ho udáte za cenu vyšší, než reálně má. To je ale méně časté. Nejjistější a nejspolehlivější cestou je využití služeb znalce. Ten nejen, že má dostatečné znalosti, aby určil správnou hodnotu, ale přes své kontakty a prodejní kanály je schopný šperky prodat co nejvýhodněji. Musíte samozřejmě počítat s obchodníkovou provizí a podílem pro stát. Můžete si i porovnat nabídky více starožitnictví.
 
image.jpgFoto: Se souhlasem Antique Cinolter

Pamatujte, že zlato je cennější než stříbro a jeho cena neustále stoupá. Nemusíte se tedy bát velkého kolísání, jako dnes vidíme například u kryptoměn. Zlato bude mít hodnotu vždy.
 
Odborník bude zkoumat punc v podobě čísla, který by měl být na každém hodnotném šperku. Podle něj zjistí, z jakého kovu byl šperk vyroben a přibližný rok jeho vyrobení. Pokud je na šperku uveden punc 585, znamená to, že je vyroben ze čtrnáctikarátového zlata. Pokud je na nich číslice 800 nebo 900, je vyroben ze stříbra, i když může mít na první pohled zlatou barvu.
 
Zdroj: finance, Martin Cinolter z Antique Cinolter, eppi

Čtěte také: