Vyhněte se agresivním hrám - Setkáte-li se u svého dítěte s agresivním chováním souvisejícím s porážkou, vyhněte se hrám způsobující možný konflikt typu „Člověče nezlob se“, kde je velký prostor pro soutěživost. Odborníci se tak shodují, že nejpřirozenější cestou pro rozvoj zdravého sebevědomí je vytvoření opačného prostředí, než je to soutěžní. Vhodnou alternativou jsou tedy hry založené na trénování postřehu a paměti, dále hry naučné, tvořivé či vzdělávací.

Neprohrávejte pro jeho potěchu - Většina rodičů se v dobrém nechá porazit. Je to právě z důvodu toho, aby jejich dítě mělo pocit výjimečnosti. To je špatně, dítěti škodíte. Nenechávejte tedy potomka za každou cenu pokaždé zvítězit. Již od malička mu ukažte, že ne vždy bude první. Tím mu dáte správný základ pro zdravou soutěživost.

Vyzkoušejte týmové hry – Pokud víte, že máte doma opravdu silně soutěživého jedince, vyzkoušejte nejprve hru v týmu. Prohra ve více lidech snáší přece jen o něco lépe.

Nekřičte na dítě, mluvte v klidu – Vhodné je dítěti vysvětlit, že být poražený není žádná ostuda. Bude-li se dítě při hře chovat férově a čestně, pochvalte ho, dejte mu toužebné uznání. Rozhodně na něj nekřičte, jak se to chová atd.

Dejte hněvu volný průchod - Je velice důležité dítě neuklidňovat, ale naopak mu dopřát si svou frustraci plně prožít. Žádné emoce není vhodné potlačovat, ať už ty dobré anebo špatné, nejlépe tedy uděláte, necháte-li hněvu volný průchod. Jakmile se dítě opět zklidní, pokuste se o konfliktu otevřeně promluvit: zeptejte se, proč se tolik naštvalo a nebojte se zmínit také své vlastní pocity, například to, že vás jeho chování mrzí a kazí radost ze hry.

5aec44bfcda2dobrazek.png
Magnetické příběhy, www.pexik.cz, 259 Kč

5aec45b2eaa9dobrazek.png
Mokré štěně, Moje první hry, Sparkys, 499 Kč/349 Kč

5aec4692c675fobrazek.png

Klasická společenská hra Tlapková patrola, Hrábni si!, Bambule, 299 Kč/ 399 Kč

Uložit

Reklama