Zní to téměř jako nějaká nemoc. A ti, kdo jí procházejí, se tak často i cítí. Hodně pocitů souvisí s objevujícími se převratnými fyzickými změnami, hormonálními útoky a přeměnou těla (obvykle do proporcí a tvarů, které nejsou nikdy správné).

Nepřehlédněme (jako bychom mohli) emocionální převrat, který pubertu doprovází – intenzivní pocity vzrušení, strachu, štěstí, zlosti, smutku, radosti... snad všechny se vystřídají během několika hodin. Představte si, že projdete takovou obrovskou změnou, aniž byste jí trochu porozuměli, aniž byste měli ponětí o tom, že je vše úplně normální!

Jako rodič chcete asi dítěti „trnité roky” puberty usnadnit. Postarejte se, aby váš syn či dcera byli pro tuto cestu dobře vybaveni přesnými informacemi a podporou, a poskytněte jim příležitosti, kdy se budou moci podělit o své myšlenky, pocity a otázky.

I když děti v tomto věku strašně touží po odpovědích i po ujištěních, mnoho z nich se zdráhá obrátit se se svými starostmi na rodiče. Nepovažujte omylem jejich mlčení za znamení, že všechno vědí nebo že o tom nechtějí mluvit. Někdy mají v duši velký zmatek, ani nevědí, na co se zeptat či jak začít. Přidejte ještě nejistotu a rozpaky, které většinou jakýkoliv rozhovor spojený se sexualitou doprovází, a máte před sebou dilema jako hrom.

Pouštějte se do rozhovoru. Pokud se během doby zamlžily vaše vzpomínky na pubertu, nabízíme několik velmi závažných starostí tohoto věku:

„Jsem největší (nejmenší, nejhubenější, nejtlustší) z celé třídy. Vypadám hrozně!”
„Vyroste mi někdy penis?”
„Proč mám tak plochá prsa?”
„Jsem jediná holka, která to (menstruaci) ještě nedostala.”
„Jsem normální?"

Rodiče mohou svým dětem fantasticky pomoci a ušetřit jim kupu starostí, pokud jim sdělí podrobnosti o průběhu puberty.
První pravidlo zní, že lidé dospívají a mění se svým vlastním způsobem (ať se jim to líbí, či nikoliv). Ve vhodném čase začíná proces sexuálního rozvoje. U některých dětí dříve, u některých později. Obojí je úplně normální.

Nejužitečnější informace, kterou můžete vašemu sedmákovi poskytnout, je přehled nadcházejících fyzických změn. Doporučujeme samozřejmě podat tuto informaci už dříve.
Děti mohou porovnávat vlastní vývoj s tímto „plánem”, cítí se pak mnohem jistěji, vědí, že jsou na stopě a dělají pokroky.

Uvědomte si také, že puberta nejsou jen fyzické změny. Objevující se sexuální cítění, emoce, mezilidské vztahy, stresy - to vše jsou části této cesty a může být dost těžké o nich mluvit.

Připravilo www.sexualne.cz podle knihy O čápech, vránách a dětech.

Jak vychováváte svého puberťáka? Řešíte s ním jeho problémy? Ujedou vám občas nervy?

Reklama