Původně okenní parapety sloužily na ochranu zdiva pod oknem. Dnes jsou ještě něčím víc. I ty vnitřní - především zútulňují prostor, zdokonalují tvary a jsou důležitým doplňkem interié­ru. A pokud vám doma chybí, dají se pořídit. Levná a jednoduchá varianta je plast nebo dřevotříska, ti, kteří si chtějí dopřát luxus, mohou použít mramor nebo umělý kámen.

 

Detaily dotvářejí celek. A parapety jsou právě tím detailem, který dotváří celkový dojem, ať už z okna nebo z celého bytu. Záleží na vaší volbě, jaké vyberete a jak s nimi naložíte. A rozhodně nemusí být využívány jen jako plocha pro umístění květin.

 

Pokud parapet rozšíříte směrem do interiéru, skryjete pod ním nevzhledný radiátor a zároveň vytvoříte novou odkládací plochu. Ať už pro květiny nebo třeba pro hračky v dětském pokoji. Někdy postačí, když váš dům bude mít silné obvodové zdivo s hlubokými okenními výklenky. Na široký dřevěný parapet pak můžete postavit třeba klec s papouškem. Nebojme se ani úzkých parapetů – kytice ve váze nebo svícen vytvoří své kouzlo.

 
V kuchyni lze zvětšený parapet kuchyňského okna využít i jako stolek k občerstvení. Stačí, když ho podepřete dvěma dřevěnými hranoly. Můžete mezi ně dát i poličky na malované hrnky, květináč s bylinkami, efekt je dokonalý. O Velikonocích či Vánocích nebo v různé roční době mohou ty hravější z nás uspořádat na parapetu i jakousi sezonní výstavku.

Pro pracovnu nebo dětský pokoj se hodí dřevěný parapet navazující na krátký obklad stěny, k níž přiléhá deska psacího stolu. Na něj lze umístit hodiny, tužky v keramických nádobách nebo i rámeček s fotem vašich nejbližších.

Prázdnému prostoru před malými okny ve vikýři také pomohou parapety, tentokrát třeba v podobě dvou poliček nad sebou. Je na vás, čím je zaplníte. Parapet vám pomůže zvýraznit i to úplně nejmenší okno. Ušijte závěsy až na zem a sepněte je ve výšce parapetové desky. Pod ni naaranžujte rozkvetlé květináče a na ni drobnosti, které máte rádi – svícny, mušličky, keramiku. Pokud budete mít na okenních parapetech vkusné dekorace, nebudete potřebovat záclony. A když na nich přesto trváte, mějte je trochu kratší. Tak, aby všechny vaše poklady byly stále na očích k potěše oka i duše.

 

 

Máte doma parapety?

Používáte je něčemu?

Jsou na nich květiny, vázičky?

Nebo se na ně jen práší?

Líbí se vám naaranžované parapety?

Napište mi!