Jestlipak se ve vašem bytě, nebo třeba jen v šuplíku, nachází nějaká ta památka po rodičích, případně po prarodičích? Nebo považujete staré věci kdysi patřící vašim příbuzným za krámy? Dnešní téma bude o památkách. Velkých, malých i těch úplně nepatrných.

Stará dobrá „Veritaska“

Památku po rodičích „naštěstí“ ještě uchovávat nemusím. Jsou oba živí a zdraví a dojímat se nad různými předměty „...to bylo maminčino, to měl rád tatínek…“ nemusím a doufám, že ještě dlouho nebudu.

strojjjjMám však v bytě památku po babičce, při pohledu na níž si nelze nevzpomenout.
Je to starý šicí stroj Veritas. Pamatuji si, jak mě na něm před mnoha lety učila šít, a já se ne a ne naučit šlapat správně do rytmu a k tomu ještě točit kolečkem. Když jsem se to naučila, moje radost z prvního ušitého polštáře do kočárku pro panenky byla nebetyčná.

Když jsem se vdala a narodil se nám syn, babička mi šicí stroj darovala se slovy, že ona už na šití stejně nevidí a mně se může hodit.
A že se hodil! Za socialismu nebyly k dostání žádné dětské rifličky, a tak jsem z mých a manželových riflí ušila synkovi první džínovou bundičku i rifličky, pak jsem našila plno záclon a závěsů, no šila jsem a šlapala (tedy na té Veritasce) až do úmoru.

Přešly roky a babička zemřela. I já jsem už s šitím dávno přestala.
Stará dobrá Veritaska stojí majestátně v koutě obýváku, ovšem ne jako stroj k využití, ale jako dekorace. Přežila s námi nespočet stěhování, u kterého si chudinka vždycky vyslechla, jak je těžká a kdo se s ní má tahat. Obzvlášť když nebyl v domě výtah.
Nejednou se mě kamarád stěhovák zeptal: „A nechceš ten starý krám už konečně vyhodit?“
Krám? Vyhodit? To není žádný krám! To je památka po babičce, na babičku a koneckonců i na moje první šicí (a šlapací) úspěchy.

  • Máte doma také nějakou památku po mamince, po babičce, po tatínkovi, po dědečkovi, po tetě, pratetě…, na kterou nedáte dopustit?
    A nemusí jít o velké věci. Ale třeba i o prstýnek, náramek, knihu, památník…

Pište a klidně posílejte i fotografie (nejvýš dvě)
Budu se těšit

Téma dnešního dne: Památky po (pra)rodičích

redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: Kriminálním románem autorky Gillian Flynnové: Temné kouty a k tomu přidáme i antiperspirační krém Rexona.

ddddd

Reklama