Moje babička mívala na toaletním stolku lahvičku kolínské. Tak jí aspoň říkala. Nedávno jsem si na to vzpomněla, když jsem si povídala s kamarádkou, která pracuje v zahraniční firmě, kde se vyrábějí parfémy. Vyprávěla mi o historii parfémů a zmínila právě kolínskou. A jak vlastně vznikla. Prohrabala archivy v práci, předala mi dokumenty o vzniku a výrobě kolínské (přímo od výrobce) a já se konečně dozvěděla, co to ta „kolínská“ vlastně je.

 

V Evropě byla vždy velmocí přes parfémy Francie. Ač král Filip August už roku 1190 udělil statut cechu rukavičkářů a voňavkářů (ve středověku se vůněmi napouštěly především rukavičky), ve století 16. ten, kdo chtěl patřit do tohoto cechu, se musel 4 roky tomuto řemeslu učit a pak tři roky projít praxí tovaryše, než dostal glejt.
Dvůr krále Slunce Ludvíka XIV. se topil těžkými parfémy, Francie měla smůlu. Vyhrálo Německo. Nejslavnější parfém vznikl v Kolíně nad Rýnem – kolínská voda.

Původně se tyto voňavky jmenovaly po italském lazebníkovi Giovannim Mariu Farrinim. Nebyl jen obyčejným lazebníkem – vynalézal nové parfémové vody a čile s nimi obchodoval. Roku 1709 se přestěhoval do Kolína nad Rýnem a tam začal s mravenčí prací, na jejímž konci byla kolínská voda. Farrini destiloval vonné byliny, smíchal citron, pomeranč, bergamot, šalvěj, fialku, mátový olej, levanduli, karafiáty a kafr a vznikl parfém, který pojmenoval Královnina voda.

Proces výroby byl velmi nákladný a zdlouhavý, a to se odrazilo i na ceně. Parfém si mohly dovolit jen ty nejbohatší dámy. Královnina voda přišla o své jméno za sedmileté války. Francouzští vojáci ji posílali domů jako voňavou vodu z Kolína. Odtud byl už jen krůček k názvu používanému všemi – „kolínská voda“. Říkalo se jí také aqua mirrabilis – živá voda. Užívala se totiž hlavně vnitřně. Při nemocech srdce a bolestech hlavy. Na etikety se tisklo doporučení, velmi mladí lidé mají smíchat s vodou či vínem jen 20-30 kapek, starší mohou 50-60 kapek.

Nebyla to ale jen původní Farrinova „kolínská“, která se prodávala. Všechny voňavé vody, které byly z Kolína nad Rýnem, se nazývaly „kolínskými“. Jako značku si ji nechal zapsat až místní obchodník Wilhelm Mülhens. Prý dostal od kartuziánského mnicha jako svatební dar návod na výrobu té pravé kolínské. Mülhens si založil dílnu na její výrobu. Bylo to v ulici Glockengasse číslo 4711. Jeho vnuk Ferdinand pojmenoval roku 1875 nově firmu i výrobek – podle čísla domu 4711.

Kolínská voda 4711 se brzy stala nesmírně populární. Jejím velkým milovníkem byl i císař Napoleon. Užíval ji vnitřně – několik kapek na kostce cukru. Žádal o odtajnění receptu, protože je to medikament a jako takový musí být znám jeho recept. Mülhensovi se bránili zuby nehty, nakonec přišli na to, jak na Napoleona vyzrát. Nechali kolínskou patentovat pouze jako parfémovou vodu na tlumení tělesného pachu. Napoleona porazili – od té doby si jí poléval hlavu a ramena. Prý spotřeboval až čtyři lahvičky denně.

Tajemství receptury kolínské bylo uchováno a je tomu tak dodnes. U 4711 jsou známy jen hlavní komponenty – rozmarýn, levandule a destiláty z plodů podobných citrusům. Stále neztratila na popularitě – vyváží se asi do 60 zemí světa. Mezi její „ctitele“ patřili například Richard Wagner nebo Johann Wolfgang Goethe.

Chcete vědět víc? Zajeďte do Kolína. Toho nad Rýnem. V centru, naproti budově opery je malé muzeum, kde se můžete dozvědět o kolínské ještě víc. A mne by zajímalo, zda ta lahvička, co měla babička, byla ta opravdová kolínská. Ale to se už nikdy nedozvím…

Reklama