Někteří muži jsou účesoví zabedněnci. Zuby nehty se drží svého „jágra", přehazovačky nebo hára, a je jim jedno, že jsou lidem pro smích.
Jeden takový případ mám v příbuzenstvu.
Můj strýc byl odjakživa neskutečný fešák. Kdyby ho zamlada potkali nějací hollywoodští hledači krasavců, mohl být světová hvězda.
Dodnes i ve svých pětasedmdesáti vypadá skvěle, až na jednu maličkost – neskutečný vlasový útvar umně načechraný pomocí tupíráku a pečlivě zafixovaný lakem. Nic naplat, že do něj veškeré ženstvo z jeho okolí hučí, ať tu ostudu shodí, že by mu krátký sestřih slušel a ještě by ho omladil. Nedá si říct a se svojí směšnou čupřinou, jejíž výroba ho musí stát nesmírné úsilí, se nechce za žádnou cenu rozloučit.

Nepomohou ani světové příklady. Vezměte si takového Seana Conneryho. V roli Jamese Bonda nosil tupé, ale ani jako stárnoucí, šedivějící a plešatějící neztratil nic ze svého mužného kouzla. Naopak. 

Někde jsem četla moudrou větu: Dostatek vlasů nikdy nemůže nahradit šarm, zato šarm vždy vynahradí jakýkoliv jiný nedostatek."
Jak je na tom váš muž?

Pánská účesová móda je stejně proměnlivá a pestrá jako ta oděvní. Ale historií vás nechci zatěžovat. Pojďme sáhnout jen tam, odkud pramení ta dnešní.

Máničky. Dlouhé vlasy byly v šedesátých letech výrazem protestu a osvobození od měšťáctví let padesátých. Dnes přežitek? Ne tak docela.
Dlouhé vlasy se opět vrací do módy.
Ale pozor, ne v té přírodní a divoké formě z květinových let. Pár zastydlých hipíků, kteří se se svým šedivějícím a řídnoucím symbolem mládí nikdy nerozloučí, určitě ještě potkáme.
Házení dlouhým upoceným hárem neodmyslitelně patří k image některých kapel, ale čistokrevné máničky jsou spíš výjimkou, ke kterým patří i náš hravý, umělecky založený kolega Drak. Ostříhat ho nakrátko? To je jako byste ostříhali Míšu Kudláčkovou.


Velmi úzkou a specifickou skupinou mániček jsou dredaři a rasťáci.
Mně se takoví chlapíci líbí, jsou sví, působí exoticky, ale zároveň uzavřeně, jako by za svůj bizarní účes schovávali plachou a křehkou duši dítěte.


Cůpkaři

jsou pomalu vymírajících druhem vlasáčů. Třeba slavný módní návrhář Karl Lagerfeld, jehož cop se už stal fenoménem a značkou.
Většina slavných a známých cůpků (Milana Knížáka, Miroslava Moravce, Petra Jandy atd.) pocházela z uměleckého prostředí, ale skončila neslavně – mezi břity nůžek.

Když je řeč o dlouhých vlasech, nemohu nezmínit slavný hybrid, který proslavil hokejista Jaromír Jágr.
Na Jágra, to znamená nahoře krátké a od uší dlouhé vlasy, měli účes snad všichni sportovně založení kluci a mladí muži. Na venkově se drží dodnes.
Já jich znám alespoň pět, a vy?

Zvláštní formou divoké pánské kštice, která nepodléhá módním trendům, je účes a la Einstein. Dovedete si ho představit s hladce učesanými vlasy?
Nemyslitelné! Rozcuchané nepoddajné a kudrnaté vlasy  jsou klasickým účesem géniů, básníků, filosofů a samozřejmě dirigentů.
Jsou to muži stejně nespoutaní jako jejich účes.Pěšinkáři
Typickým představitelem tohoto konzervativního stylu je princ Charles. Stále perfektně učesaný, s dokonale zaříznutou pěšinkou. Prostě klasik, aristokrat, gentleman každým coulem. Ale možná také trochu suchar, tvrdošíjně lpící na starých tradicích.Elegáni
Dozadu sčesané vlnité (ať už tmavé nebo šedivějící) vlasy nosil třeba Marcello Mastroiani. Typický účes jihoevropana, tak trochu seladona. Je vždy šarmantní, a ani s přibývajícím věkem a pozvolným šedivěním neztrácí na atraktivitě.Pomádi
S trochou nadsázky by se dalo říct, že jsou to mladí elegáni. Svou zatím bujnou kštici udržují perfektně poslušnou a hlavně v mokrém vzhledu pomocí gelů, pomád a různých tužicích serepetiček. Jsou to mladíci úzkostlivě pečující o svůj vzhled, u zrcadla tráví víc času než my ženy a zkoušejí modelovat různé varianty: kohoutky, čupřinky nebo ježečky.No vida, a obloukem jsme se dostali zase k tenisákům.
Tenisáci se stejnoměrně sestřiženým porostem jsou dvojího druhu: Z nutnosti, to znamená plešatící, zato však rozumní muži, kteří jdou s dobou, mají moderního ducha a co hlavně, nechtějí bojovat s trapnou přehazovačkou.
Tenisáci z přesvědčení jsou mladí muži, kteří svou jinak hustou hřívu dali pod strojek dobrovolně. Jsou to většinou sportovně založení chlápci do nepohody.Lebkouni – záměrně nepíšu skinheadi – prostě všichni plešatci, ať už dobrovolní nebo z jakéhokoliv důvodu do hladka vyholení.
Navenek působí drsně, ale jinak mohou mít klidně něžnou romantickou duši.Samozřejmě, že existuje stovky, ba tisíce variant a kombinací jednotlivých stylů. 
Zrovna včera jsem viděla chlápka, co měl na temeni dokonale vykroužený ostrůvek, jako když tam položíte kartáč, a zbytek byl hladce vyholen. Jeho kámoš se zase vyřádil účesem, který mi připomínal čínského chocholatého psa.  

Napadá vás jiný zajímavý účes, který stojí za zmínku?
Jaký účes nosí váš partner?
Je spíš konzervativní a drží se jednoho stylu celý život?
Nebo rás experimentuje?
Který pánský účes se vám líbí a který byste na svém partnerovi nesnesla?


Reklama