shutterstock-1799611315.jpg
Foto: Shutterstock

Účinky hrušky na zdraví
Hrušky obsahují hodně vitamínu C, vlákniny a jsou plné antioxidantů. Je v nich hojně zastoupená i kyselina listová a draslík. Naši předkové je používali ke snižování horečky, na křeče nebo zimnici. Zároveň čistí střeva a dobře fungují na trávicí potíže, například hruška v pečené podobě dokáže zastavit průjem a můžete si ji dopřát i při dietě. Hrušky jsou také považovány za přírodní antidepresivum, takže si je dopřejte i pro klid v duši.

Hrušková šťáva
Pokud vlastníte odšťavňovač, udělejte si hruškovou šťávu. Na podzim jsou hrušky krásně sladké, proto šťávu nemusíte ani přislazovat. Doporučujeme ji popíjet během dne, když máte chuť na něco sladkého a zároveň svěžího. Ocení i děti.

Nápoj šípkové růženky
Nemůžete usnout nebo máte obecně problém se spánkem? Udělejte si drink, který vám s tímto problémem pomůže. Je jednoduchý na přípravu. 

Co budete potřebovat

  • 2 oloupané hrušky
  • kávová lžička mleté skořice
  • kávová lžička mletého hřebíčku
  • 350 ml vlažné vody
  • volitelné: pár lístků čerstvé meduňky pro ještě větší zklidnění

Všechny ingredience vložíme do mixéru a důkladně rozmixujeme na lahodný nápoj. Ten popíjíme hodinu před tím, než ulehneme a můžeme se těšit jak na snadné usínání, tak hluboký spánek.

Slupky z hrušky usnadňují hojení
Někteří lidé po oloupání hrušky slupky vyhazují, ale to je velká škoda, protože i tam se nachází velké množství vitamínů a minerálů. Proto je doporučujeme sníst nebo pokud máte nějakou odřeninu, záděru nebo ranku, vezměte kus slupky, přiložte ji na bolavé místo, obvázejte a nechte působit. Hruška má totiž i hojivé schopnosti.

shutterstock-726891496.jpg
Foto: Shutterstock

Hruškové křížaly
Stejně jako známe ty jablečné, výborné a sladké jsou i křížaly z hrušek. Je to skvělá svačinka nejen pro děti. Nasušte si je do zásoby a když vás přepadne horečka anebo zimnice, udělejte si z nich odvar, který vám přijde v takovou chvíli vhod. 

Hruškový odvar
Hrst hruškových křížal hoďte do kastrůlku, přidejte půl litru vody, 5 minut povařte a nechte vychladnout. Nápoj popíjejte a sledujte, jak horečka klesá. 

Čaj z listů hrušky
Věděli jste, že můžete využít i listy z hrušně? Stačí si je natrhat, usušit v troubě na plechu s pečicím papírem a uchovat v papírovém pytlíku nebo tmavé plechovce.

Z listů si můžete udělat čaj, který se bude hodit těm, které trápí problémy s močovými cestami. Na čaj budete potřebovat cca 4 lžíce sušených listů, které zalijete dvěma litry vařící vody, necháte louhovat a po vychladnutí přecedíte a hojně popíjíte. Buďte trpěliví, během tří dnů byste měli pocítit zlepšení.

Hruška se dá využít ale i jinak, v kuchyni nezapomeňte na hrušková povidla, čatní, kompot, přesnídávku, koláče či hruškový crumble.

Zdroj: Budějovice.rozhlas, Rady ptáka Loskutáka, Apetitonline

Reklama