Nepřehlédněte první signály

Obtíže se projevují při chůzi z kopce nebo do kopce nebo po delším sezení bez možnosti natáhnout dolní končetiny. Po protažení končetin bolest zpravidla ustupuje. Jedná se o funkční poruchu, kterou lze vyléčit, pokud se včas zasáhne. Tyto obtíže omezují dorostence při sportu, zejména pokud se jedná o dopady a doskoky jako je například běh, fotbal, házená, apod. Proto se také onemocnění označuje jako tzv. jumper’s knee.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Není sportovec, ale rychle roste

Bolesti kolen však nemají mezi adolescenty pouze sportovci. Také junioři, kteří rychle rostou mívají bolesti kloubů a kostí neboli růstové bolesti. Dochází tak k přetěžování kloubů stejně jako u sportovců a vzniku bolestí.

Pokud jsou tyto obtíže léčeny správně a včas, je zde velmi dobrá prognóza na kompletní regeneraci a zastavení patologických změn. Nicméně u neléčených pacientů může dojít až k následné sekundární artróze kloubů s nevratným poškozením chrupavky.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Klíčová je včasná prevence

V případě bolestí kloubů a kostí u dětí i dospívajících je vhodné podpořit normální funkci pohybového aparátu speciálním doplňkem stravy pro juniory. Je důležité, aby přípravek pečoval o kosti a klouby zároveň. Také musí zahrnovat aktivní látky, která prokazatelně fungují. Úlevu od bolestí kloubů prokazatelně přináší účinné látky ze skupiny SYSADOA, což jsou látky, které obnovují metabolickou rovnováhu v buňkách kloubní chrupavky. Účinek se však dostavuje pozvolna a přetrvává ještě několik týdnů po vysazení. Většinou se jedná o látky tělu vlastní, podílející se na výstavbě mezibuněčné hmoty chrupavky nebo obsažené v synoviální tekutině. Proto jsou často označovány jako „kloubní výživa“. Ze skupiny látek SYSADOA mohou však junioři užívat pouze avokádo se sojou, tzv. ASU (AvoVida®).

Tato látka je obsažena v některých lécích i špičkových doplňcích stravy pro zdravé klouby a kosti juniorů. Ostatní látky kloubní výživy, zejména glukosamin a chondroitin, dospívající nemohou užívat, protože tyto látky uzavírají růstovou štěrbinu a mohou vést k omezení růstu. AvoVida® významně přispívá k ochraně chrupavky, přináší úlevu od bolesti kolenních a kyčelních kloubů a snižuje jejich ztuhlost již po 1 měsíci užívání. AvoVida® je navíc vhodná varianta i pro dospělé, kteří nesnesou glukosamin a chondroitin běžně užívaný v kloubních přípravcích.

Nesmíme zapomenout ani na Omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které by neměly v doplňku stravy chybět, protože přirozeně promazávají klouby a snižují tak jejich tření a chrání chrupavku. Pokud se dítě věnuje pravidelně sportu a zatěžuje nadměrně pohybový aparát, tak je vhodné zvážit preventivní užívání takového doplňku stravy. Vhodné je i plavání, různé rehabilitační cviky a kontrola hmotnosti.

Neberme proto bolesti kloubů a kostí u dětí i juniorů na lehkou váhu. Při déletrvající či zhoršující se bolesti je vhodné vyhledat odbornou pomoc dětského lékaře nebo ortopeda.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Autor: MUDr.Jiří Musil

Redakční tip

Náš tip: Pokud máte dospívající dítě, vyzkoušejte ProfiChondro Junior

  • Komplexní a výjimečná péče o klouby a kosti mladistvých
  • Navíc s Omega-3, Vitaminy a Minerály
  • Komfortní užívání a výborná snášenlivost
  • Pro aktivní pohyb a zátěž pohybového aparátu
  • Podpora zdravé funkce kloubů a růstu kostí

Čím je ProfiChondro Junior unikátní?

Přípravek ProfiChondro Junior obsahuje zcela výjimečnou kombinaci aktivních látek určenou pro komplexní péči o pohybový aparát, zejména dospívajících jedinců od 12 let. Mohou jej však užívat i dospělí jedinci. Obsah aktivních látek je rozdělen do dvou dávek (ranní a večerní dóza), aby bylo zajištěno optimální vstřebávání a působení aktivních látek. Přípravek má excelentní snášenlivost. Pro příjemný komfort užívání jsou ranní tablety obohaceny o jahodové aroma. Přípravek byl vyvinut ve spolupráci s odborníky v ČR. Jedná se doplněk stravy.

Při objednání v týdnu od 16.11. – 22.11.2020 je doprava zdarma!
Objednávejte ZDE
Reklama