Hezký čtvrtek, ženy-in! Máme 28. července 2005 a v kalendáři s dnešním datem jsou vepsána jména Viktor, Laura, což je v tomto případě jméno pro kočku (a to doslova, nikoli obrazně), a Dina a Greta, jména to pro dvě psí holky. Hezký sváteční den pro oslavence a krásná slunečný den všem!!!

Narozeniny slaví:

69. narozeniny slaví Milan UHDE - český dramatik, prozaik a politik
(* 28. 7. 1936 Brno)

Po absolvování Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně pracoval M. Uhde jako redaktor literárního měsíčníku Host do domu.
V letech 1971-89 měl svobodné povolání. Díla: Král Vávra, Děvka z města Théb. Od počátku 60. let patřil mezi i v zahraničí úspěšné autory rozhlasových her (Komedie s Lotem, 1963, Svědkové, 1965, Výběrčí, 1966, Zubařovo pokušení, 1976).
Uhde spolupracoval s divadlem X v Brně. V 70. letech psal i loutkové hry, pod cizím jménem spolupracoval s brněnským Divadlem na provázku - Balada pro banditu.
V roce 1990 se Uhde stal po teatrologovi Milanovi Lukešovi druhým polistopadovým ministrem kultury České republiky. Od voleb v roce 1992, do nichž vstoupil jako kandidát ODS, byl do roku 1996 předsedou poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

66. narozeniny slaví Gösta EKMAN – švédský herec
(* 28. 7. 1939 Stockholm, Švédsko)

Pochází z umělecké rodiny s bohatou hereckou tradicí; je nejstarším synem herce a režiséra Hasseho Ekmana a vnukem legendárního herce Gösty Ekmana (1890-1938).
V šestnácti letech odešel do Stockholmu, kde se snažil bez valného úspěchu prosadit jako malíř. Na hereckou dráhu ho navedl divadelní a filmový producent Lorens Marmstedt, když mu zajistil statování v letních představeních stockholmského divadla Skansen. Vystřídal různé pomocné práce ve filmových ateliérech Svensk Filmindustri a v malých divadlech; v Městském divadle v Malmö dokonce asistoval režisérovi Ingmaru Bergmanovi.
Filmy: Propusťte vězně ven, jaro je tady, Picassova dobrodružství, Milostné léto, Procházka po slunci, TV - Komisař Beck…
Velkou popularitu mu přinesla úloha "Sickana" Jönssona, šéfa tříčlenné party žertéřských a zcela neškodných postarších kriminálníků (Björn Gustafson a Ulf Brunnberg), v sérii komedií (mj. Pozor na Jönssonovu bandu!, Jönssonova banda se vrací, Jönssonovu bandu posedla zlatá horečka, Jönssonova banda na Mallorce), z nichž většinu režíroval jeho bratr Mikael Ekman.


61.

narozeniny slaví Mike BLOOMFIELD – americký zpěvák, herec
(* 28. 7. 1944 Chicago, USA)

Jeden z nejlepších bílých bluesových kytaristů (též zpěvák a hráč na klávesy), původem z Chicaga (nar. 1944). Částečně ovlivněn B. B. Kingem a Muddy Watersem. V polovině 60. let hrál s Paulem Butterfieldem i s Bobem Dylanem. V r. 1967 zakládá vlastní skupinu Electric Flag (existuje pouze 1 rok), později spolupracuje např. s Al Kooperem, M. Watersem a Johnem Hammondem.
V r. 1974 obnovuje nakrátko Electric Flag a v r. 1976 zakládá skupinu KGB. Od poloviny 70. let se mu už příliš nedaří a v únoru 1981 umírá na předávkování drog. Byl též autorem hudby k dlouhé řadě filmů.


51.

narozeniny slaví Michael KOCÁB - český hudebník a politik
(* 28. 7. 1954 Praha)

Studoval na pražské konzervatoři (varhany a skladbu), hrál s Pražským big bandem a roku 1977 založil skupinu.
Alba: Žízeň, Výběr, Adieu CA, Běr.
Kocáb spolupracoval i se zpěvačkami E. Olmerovou a Marthou Elefteriadu, natočil sólovou desku Povídali, že mu hráli (1988), zkomponoval scénické oratorium Odysseus, jevištně uváděné od roku 1987 a vydané na gramofonové desce (1990). Složil hudbu k řadě filmů, například Malinový koktejl (1982), Straka v hrsti (1983) a dalším.
Roku 1989 spoluzaložil občanskou iniciativu MOST, která koncem listopadu zprostředkovala první rozhovory mezi tehdejší komunistickou vládou a občanskou opozicí. V roce 1990 se stal poslancem federálního shromáždění (za OF) a stál v čele parlamentní komise, která dohlížela na odchod sovětských vojsk z Československa. Je podnikatelem - mj. spoluzakládal Investiční fond Trend, patří k nejsilnějším akcionářům firmy Bonton. Koncem roku 1997 se angažoval při vzniku Politického klubu.


51.

narozeniny slaví Hugo CHÁVEZ - venezuelský prezident
(* 28. 7. 1954 Venezuela)

Hugo Rafael Chávéz Frías se narodil 28. července 1954 v nepříliš bohaté učitelské rodině a má jak černošské, tak indiánské předky, což mu později přinese velkou popularitu právě mezi chudými indiány a míšenci z předměstí venezuelských měst. Bylo by však mylné se domnívat, že svoji podporu získává pouze v chudších vrstvách společnosti. Stojí za ním také velká část střední třídy. Naopak nesmiřitelnými rivaly se pro něj stávají boháči a průmyslníci, což je vzhledem k jeho agresivně socialistické rétorice logické.
V referendu v srpnu 2004, ve kterém šlo o jeho odvolání z úřadu, zaznamenal venezuelský prezident Hugo Chávez velké vítězství, když mu svůj hlas odevzdalo 58 % voličů, kteří přišli k urnám. Persona non grata pro Spojené státy a velký příznivce Fidela Castra tak zřejmě zůstane hlavou Venezuely po další dva roky.


33. narozeniny slaví Alena ANTALOVÁ - herečka
(* 28. 7. 1972 Bratislava, Československo)

Alena Antalová se narodila v Bratislavě. Již od mládí se objevovala v TV inscenacích a také se věnovala zpěvu. Je absolventkou bratislavské konzervatoře. Poté studovala katedru muzikálu na JAMU v Brně. V roce 1995 se stala členkou Brněnského Městského divadla. Ztvárnila zde mj. postavu Roxany v Cyranovi z Bergeracu nebo postavu Lízy v My Fair Lady ze Zelňáku. V roce 1999 získala cenu Thalie jako talent roku, a to především díky roli Markétky v inscenaci románu Mistr a Markétka. Zahrála si v TV filmu Společník a také se objevila v seriálu Četnické humoresky.
V roce 2004 se dostala do podvědomí diváků především díky jedné z hlavních rolí ve velice úspěšném seriálu TV Nova Pojišťovna štěstí. Zahrála si zde tiskovou mluvčí pojišťovny Annu Jánskou.
Své pěvecké schopnosti uplatnila ve filmu Kytice, kde nazpívala sólové party vokálů.
V současné době očekává narození svého prvního potomka. Držíme pěsti!!!


33. narozeniny slaví Elizabeth BERKLEY – americká herečka
(* 28. 7. 1972 Farmington Hills, Michigan, USA)

Hrála od dětských let v řadě TV seriálů a tři sezony účinkovala v sitcomu Saved by the Bell (1989-92). Hostovala v úloze Courtney Bremmerové v populárním TV seriálu Pobřežní hlídka.
Její největší filmovou úlohou je hlavní postava tanečnice Nomi Maloneové v erotickém snímku Showgirls.

31. narozeniny slaví AFROMAN – americký zpěvák
(* 28. 7. 1974 Los Angeles, Kalifornie, USA)

Hip-hop 21. století v podání Afromana na jeho debutovém albu "Good Times" (2001). Zkreslenou wah-wah kytaru, hammond varhany a funky rytmy najdete na tomto veselém titulu.


Narodili se 28. července:

126.

výročí narození - Inocenc Arnošt BLÁHA - český sociolog a filosof
(* 28. 7. 1879 Krasoňov v Čechách, + 25. 4. 1960 Brno)


Opustili nás 28. července:

136. výročí úmrtí - Jan Evangelista PURKYNĚ - český učenec, fyziolog
(* 17. 12. 1787 Libochovice, + 28. 7. 1869 Praha)

Jeden z největších českých vědců - jeho věhlas byl takový, že prý stačilo napsat adresu Purkyně, Evropa - pocházel z rodiny knížecího hospodářského úředníka.
Purkyňovy objevy jsou velice rozsáhlé, oproti tehdejšímu zvyku nepřednášel fyziologii dogmaticky, ale učinil z ní vědu přísně experimentální. Záslužné jsou i jeho práce optické, vycházející ze studií fyziologie vidění. Vrcholu dosáhl vypracováním buněčné teorie, podle níž se všechna živočišná i rostlinná těla skládají z buněk tvořených protoplazmou (což je Purkyňův pojem převzatý vědou celého světa). Právě učení o buňce mu přineslo jeho evropskou proslulost.
Domů, na pražskou stolici fyziologie, se vrátil Purkyně roku 1849. Živě se podílel na vlasteneckém dění, již před svým příchodem do Prahy se zúčastnil Slovanského sjezdu v roce 1848. Nadšeně se zajímal o českou literaturu, byl neohroženým přítelem Boženy Němcové i K. Havlíčka Borovského, a to i v době, kdy se k nim mnozí ustrašení vlastenci raději neznali. Díky svým neochvějným zásadám a ryzí povaze si u rakouských úřadů vysloužil přídomek "nepolepšitelný starý muž". Byl pod stálým policejním dohledem a roku 1852 se za česky pronesený projev ocitl i v policejním vyšetřování.
Spolu s Vojtou Náprstkem pečoval Purkyně o rozvoj českého průmyslu a podporoval i vzdělání žen. Do češtiny překládal básně Schillerovy i díla Goethova, naopak německý svět seznamoval s vynikajícími soudobými díly českými.
Pocty a vyznamenání obdržené již za života Purkyňova jsou nesčetné, více než 50 učených společností celého světa jej učinilo svým čestným členem. To nemohla nakonec ignorovat ani vídeňská vláda, a tak potomci tohoto velikého přírodovědce, humanisty a vlastence byli nobilitováni.


45.

výročí úmrtí - Arnold JIRÁSEK - český lékař-chirurg
( 3. 7. 1887 Praha, + 28. 7. 1960 Praha)

Arnold Jirásek, zřejmě nejznámější z českých chirurgů, studoval medicínu na české lékařské fakultě v Praze (promoval roku 1910).
Významně zasáhl do vývoje všech chirurgických oborů a byl zakladatelem české neurochirurgie. Byl členem mnoha českých i zahraničních vědeckých, odborných a stavovských společností, spolků a korporací. Ve 30. letech zastával funkci prezidenta tehdy velice prestižní Lékařské komory pro Zemi českou.


Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě dnes slavíte svátek (máme tu i chlapy, že?) nebo narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

       
Reklama