Pražská klinika Synexus nyní nabízí všem pacientům s cukrovkou 2 typu jedinečné vyšetření jater FibroScan zdarma. Více o tomto vyšetření si přečtěte v rozhovoru, který nám poskytla lékařka kliniky Synexus.

Pro koho je určené vyšetření FibroScan a proč?   
Především pacientům s tzv. metabolickým syndromem zahrnujícím obezitu v oblasti břicha (riziko představuje obvod pasu u mužů větší než 94 cm a u žen větší než 80 cm), vyšší krevní tlak (nad 140/90), vyšší hladinu triacylglycerolů (tuků v krvi), nižší hladinu HDL  a diabetes mellitus 2.typu.

Čím je toto vyšetření výjimečné?
Je bezbolestné a zcela neinvazivní, v některých případech může nahradit i biopsii jater (odebrání vzorku tkáně v lokální anestezii).

Na toto vyšetření se na vaší klinice může objednat bezplatně kdokoliv, z celé ČR?
Objednat se mohou pacienti s diabetem 2.typu (cukrovkou), kteří jsou obézní.

Je pro všechny pacienty zdarma?
Ano.

V čem mohou pacientům výsledky vyšetření pomoci?
Mohou pomoci odhalit chronické onemocnění jater, které se dosud neprojevilo žádnými příznaky.

Kdo výsledky vyšetření těm, kterým ho uděláte, vysvětlí? Vaše lékařka nebo jejich ošetřující lékař?
Náš lékař výsledky vyhodnotí a ty jsou zaslány pacientovi s případným doporučením obrátit se na praktického lékaře, který stanoví další postup (někdy postačí úprava životního stylu – dieta, pohyb, jindy je vhodná návštěva specialisty za účelem dovyšetření  a ev. nasazení léčby).

Dají se některá onemocnění odhalit díky vyšetření FibroScan?
Fibroscan může pomoci odhalit zejména výše uvedená onemocnění jater souvisejících s výživou a metabolismem, ale může posloužit i ke sledování vývoje  dalších již diagnostikovaných chronických jaterních onemocnění a úspěšnosti jejich terapie.

Jsou některá onemocnění velmi závažná a bez příznaků?
Mnohá z uvedených onemocnění mohou probíhat velmi dlouho bez příznaků a bez stanovení diagnózy a zahájení terapie mohou skončit fatálně.

Jaká onemocnění mohou postihnout játra?
Onemocnění jater můžeme zjednodušeně rozdělit do několika skupin:

  1. Zánětlivá onemocnění jater - jejichž příčinou mohou být viry (virové hepatitidy typu A,B,C - nejčastější, dále ale i D,E,F, které jsou méně časté, dále CMV hepatitis, EBV hepatitis - nebo-li infekční mononukleóza) a nevirové hepatitidy - do této skupiny patří především chronické autoimunitní hepatitidy = zjednodušeně dochází k tvorbě protilátek proti vlastním jaterním buňkám)
  2. Choroby jater související s výživou a metabolismem - patří sem celá řada vrozených, ale i získaných chorob
  3. Onemocnění jater na podkladě toxického poškození
  4. Nádorová onemocnění jater
    a) benigní (nezhoubná)
    b) maligní (zhoubná)

Onemocnění jater, kterým je v současné době věnováno stále více pozornosti, patřící do 2. skupiny, jsou NAFLD (nealkoholové ztučnění jater, obvykle bez poškození jater a komplikací) a NASH (nealkoholové ztučnění se zánětem jaterní tkáně). Asi 25-30% dospělé populace na světě má ztučnění jater a asi 20 % z nich jeho závažnější formu - NASH. NASH může zvýšit riziko srdečních onemocnění a časem může vést k fibróze (závažnému jizvení jater způsobujícímu špatnou funkci jater) nebo dokonce k rakovině jater.

Co je FibroScan®?

FibroScan® může vám a lékaři napomoci zjistit více informací o zdraví vašich jater.

Tento přístroj vytváří specializované ultrazvukové snímky jater.

FibroScan® se používá k měření zjizvení (fibrózy) a změn v jaterních buňkách (steatóze), ke kterým může dojít, když se v játrech nahromadí tuk.


 Jak se objednat?

Zavolejte na telefonní číslo 225 666 111 a objednejte se nebo napište na klinikapraha@synexus.com a my Vám zavoláme zpět.

Nezapomeňte si sebou vzít dokumentaci od lékaře, že trpíte cukrovkou 2. typu a nezapomeňte říct heslo zena-in.cz, ať víme, kde jste se o nás dočetli.

Reklama