ye1.jpg

Mražené ovoce a zelenina stojí často ve stínu té čerstvé a k mrazicímu pultu tak většina lidí zabloudí jen ve stavu nouze. To je však chyba. Výhodou mraženého ovoce a zeleniny je to, že není nutné sklízet plodiny nedozrálé. Ovoce a zelenina, ze kterých pak vznikají kvalitní mražené produkty, se trhá v nejvyšší fázi zralosti, kdy je obsah nutričně cenných látek nejvyšší. Při správném zmražení si pak plodiny většinu těchto látek zachovají po dlouhou dobu a lidé si mohou vitaminy dopřát kdykoliv během roku, a to i v zimě mimo sezónu.

Lidé ale často neumí s mraženou zeleninou pracovat tak, aby jejích nutričních výhod naplno využili. Jakých nejčastějších chyb se dopouštějí a na co by si měli dát pozor? Bonduelle se na toto téma zaměřilo spolu s Karolínou Fourovou, odbornicí na kvalitu potravin.

621f7e0a9543eobrazek.jpg

Zmrazit, rozmrazit, zmrazit. Jen to ne!
Největší chybou, kterou spotřebitelé dělají, je opakované zamrazování povolených nebo již rozmrazených surovin. Během rozmrazení a pobytu v pokojové teplotě se zvýší teplota povrchu potraviny, což může vést k pomnožení nežádoucích mikroorganismů. K tomu může docházet už při samotné cestě z obchodu. Abyste si domů donesli mraženou zeleninu v nejlepším stavu, je vhodné ji odnášet ve speciálních taškách, které jsou k tomu určené, a pak ji nezapomenout ihned uložit do mrazáku. Samozřejmě se totiž velice často stává, že lidé po příchodu domů nákup hned nevybalí, ten zůstane nějakou dobu ležet v tašce a zamrazená zelenina začíná pomalu ale jistě povolovat,“ říká Karolína Fourová.

Práce s mraženou zeleninou je skvělá především v tom, že je možné ji v kuchyni zpracovávat postupně. I tady by se měla dodržovat určitá pravidla, aby kvalita zeleniny zůstávala co nejlepší a my se neochuzovali o zachované vitamíny, chuť a barvu.

„Pokud víte, že celý obsah balení nespotřebujete, omyjte si ruce a odsypte zbylou část do čisté uzavíratelné vzduchotěsné krabičky nebo do čistého uzavíratelného sáčku určeného k mražení potravin. Stejným způsobem můžete větší balení rozdělit na několik menších porcí, které budete při vaření podle potřeby používat a zbytek bude zůstávat stále při konstantní teplotě v mrazáku,“ vysvětluje Karolína Fourová.

ye2.jpg

Mražená, a přesto jako od zelináře
Kvalita mražené zeleniny závisí na mnoha faktorech – na kvalitě čerstvě sklizené zeleniny, na rychlosti zpracování i na technice těchto postupů. V Bonduelle je omytá a očištěná zelenina blanšírována na páře a následně šokově zmrazená proudem vzduchu o teplotě -30 °C. Zelenina se tímto způsobem zmrazí do několika minut, díky tomu se rychle uzamkne a nevytvoří se na ní ledové krystaly. Díky tomu v zelenině nedojde k poničení buněčné struktury zeleniny a uzamkne se v ní maximální možné množství vitamínů a chuti. Výsledkem je zdravá a chutná zelenina, která se čím dál více blíží té čerstvé.

621f7e181b39cobrazek.jpg

Rozmražení není věda, ale má svoje pravidla
Šetrné zacházení si mražená zelenina zaslouží i v kuchyni před jejím samotným zpracováním. Cesta mražených výrobků má často několik zastávek, než se usadí na naší kuchyňské lince nebo v mrazničce, a právě to dává prostor pro možné pomnožení nežádoucích mikroorganismů. „Abyste se vyhnuli rozvoji a množení nežádoucích mikroorganismů, rozmrazte zeleninu a ovoce pod studenou tekoucí vodou, nejlépe v původním balení. Rozmrazené potraviny by pak neměly dlouho stát v pokojové teplotě a je potřeba, aby byly tepelně zpracovány. Zeleninu určitě není potřeba dlouho trápit, postačí šetrné 2–3 minuty ve vroucí vodě a následné propláchnutí ledovou vodou, aby se zastavil proces varu uvnitř,“ radí Karolína Fourová.

Vyzkoušejte skvělý recept od Bonduelle 

Brokolicová rýže s kuřecím kari
Ingredience pro 2 osoby:

621f7cba7e685obrazek.jpg

  • 1 balení Bonduelle Brokolice nadrobno 400 g
  • 300 g mraženého hrášku Vapeur
  • 150 g kuřecích prsou bez kosti
    (nakrájené na proužky)
  • 200 ml kokosového mléka
  • 2 lžíce slunečnicového oleje
  • 1 lžíce červené kari pasty
  • 6 větviček koriandru (hrubě nasekaných)

Postup: Na pánvi rozpálíme jednu polévkovou lžíci slunečnicového oleje a osmažíme kuřecí maso dozlatova (cca po dobu 7 minut). Poté přidáme kari pastu, kokosové mléko a hrášek (mražený hrášek vložíme do směsi nerozmrazený) a dusíme cca 10 minut. Ve druhé pánvi rozpálíme lžíci slunečnicového oleje, přidáme celé balení Bonduelle Brokolice nadrobno a za občasného míchání restujeme 6–7 minut. Na talíře dáme maso na kari a vedle, jako přílohu přidáme brokolicovou rýži. Před podáváním posypeme koriandrem.

Dobrou chuť.

621f7c6bf144eobrazek.jpgKarolína Fourová je inženýrkou v oboru výživy a kvality potravin a zároveň autorkou Jediné knihy o jídle, kterou potřebujete.

Už během studia pracovala jako odborník na výživu v renomované české organizaci a nyní vyvrací výživové mýty, edukuje veřejnost o správném stravování, nakupování a výběru potravin prostřednictvím sociálních sítí a své knižní publikace.

Jelikož tráví více času v kuchyni než v chemické laboratoři, se svým food blogem se v roce 2021 umístila na 1. místě soutěže Food blog roku.

 
621f7e878f074obrazek.jpg