v kuchyni

Tyto architektonické prvky jsou si trochu podobné. Hlavně z pohledu zevnitř. Propůjčují místnosti další rozměr a zajímavé zákoutí, které se dá různě zařídit a využít. Najdeme je na budovách od středověku až po současnost, tak se jim pojďme podívat na „zoubek“.

Jak bylo napsáno výše, jsou si podobné, ale jen zdánlivě a většina lidí si je plete. Takže mi dovolte krátké vysvětlení těchto pojmů.

Arkýř vznikl už ve středověku jako důležitá obranná součást budovy. Jde o stavební prvek, který vystupuje z průčelí nebo (ještě častěji) z nároží budovy. Je „posazený“ ve vyšších patrech na nosnících (kamenných krakorcích, či dřevěných trámech) vystupujících ze zdi. Arkýř umožňoval lepší výhled do stran a tím i dokonalejší ochranu. Ve svých počátcích sloužil jako pozorovatelna, střílna, ale i jako latrína.

Dnes najdete arkýře na gotických a renesančních domech, ale i na jejich „napodobeninách“ z 19. století.

Rizalit je také výběžek, ale na rozdíl od arkýře, vystupuje z budovy už v přízemí, podobně jako apsida. Přestože je podle architektů rizalit překonanou a zastaralou „parádičkou“, zažívá velkou renesanci. Hlavně v moderní vilkové zástavbě.

Ať už si o těchto stavebních prvcích myslíte své, mají určité kouzlo a byty (domy) s nimi získávají nejen místo navíc, ale i originální zákoutí hodno obdivu. Tím spíš, skýtají-li okna krásný výhled do zahrady, nebo historické zástavby.

Tyto výklenky by byla škoda nechat ladem, přímo vybízí k zajímavému řešení. Můžete do nich umístit jídelní stůl, odpočinkový kout, nebo třeba květinovou oázu.

Podívejte se na pár inspirativních fotek.

jidelna

Jak by se vám líbila tato jídelna v bílém?

koutek

Výklenek přímo luxusní nabízí krásně zrekonstruovaná vila s výhledem na jezero

sedacka

Mělký arkýř nebo rizalit lze využít jako odpočinkový kout s výhledem. Pohovka je vyrobená na míru

loznice

Romantická ložnice s výklenkem

Foto: Facebook Inspire Decor

Jak se vám výklenky líbí? Máte byt nebo dům s arkýřem, nebo rizalitem? Jak je máte zařízené?

Čtěte také:

Reklama