Alergie se může objevit kdykoliv, klidně i v dospělosti. Pokud chcete zjistit, zda máte opravdu alergii, dojděte si na vyšetření k doktorovi na alergologii. Ten vám může udělat kožní testy, krevní vyšetření nebo provokační testy.

alergie

Před první návštěvou alergologa se připravte stejně, jako když jdete do supermarketu na velký nákup. Vše si sepište. Alergolog potřebuje o vás a o vašich obtížích vědět vše, nebo alespoň co nejvíce. Pro lékaře jsou ke stanovení diagnózy důležité všechny informace o pacientovi. Z množství možných alergenů provede lékař počáteční výběr příčinných látek, které přicházejí v úvahu. Často lékař využívá dotazníku, který dá pacientovi, aby doma v klidu a za pomoci ostatních členů rodiny připravil odpovědi na otázky, které jsou pro určení diagnózy důležité.

Co je potřeba znát?

• Všechny rodinné údaje, zejména se zaměřením na výskyt alergie

• Popis příznaků a okolností, za kterých vznikají (kdy, kde)

• Vaše zvyky, způsob života, kuřáctví

• Školní, pracovní prostředí a způsob trávení volného času

• Životní prostředí - bytové, domovní, nejbližší okolí vašeho bydliště

• Kontakt se zvířaty

• Výživové zvyky

• Celkový zdravotní stav (jiná předchozí nebo současná onemocnění, užívání léků)

Kožní testy

alergie

Jak se provádějí kožní testy? Na kůži předloktí (výjimečně na zádech) se nanesou kapky čistého alergenového roztoku o známé koncentraci. Běžně se provádí bodový test nazývaný prick test. Použijeme k němu kopíčka s jednomilimetrovým hrotem z umělé hmoty. Krouživým pohybem se naruší kůže. Jinou možností je kovová lanceta opatřená také hrotem, povrch kůže se naruší jemným trhnutím.

Při pozitivní odpovědi se objeví v místě „bodnutí“ pupen s okolním zarudnutím kůže. Velikost reakce se změří. Pozitivní odpověď se počítá již od pupenu velikosti 3 mm.

Pro provedení kožního testu nejsou žádná věková omezení. Jednoduchost testu a nebolestivost dovoluje provedení testů i u kojenců. U potravinové alergie lze kromě alergenového roztoku použít i přímo potravinu (mléko, jogurt, kaši, čerstvě rozkrojené ovoce, zeleninu apod.).

Existují dva druhy testů: při skarifikačním testu lékař jemně poškrábe povrchovou vrstvu kůže a na toto místo kápne roztok alergenu. Jako intradermální test se označuje technika, kdy se tenkou jehlou vstříkne alergen do kůže. Tento druh testu se přestal provádět, protože je méně přesný a bolestivější.

Alergenové roztoky se používají ve velkém ředění. Reakce se odečítá za 15 minut. Měří se velikost zarudnutí a pupenu. Před provedením testu je nutné na jeden týden přerušit podávání některých léků, které by výsledek mohly ovlivnit. Jde hlavně o skupinu antihistaminik.

Krevní vyšetření

Kožní testy s alergeny jsou základním vyšetřením. Průkaz specifických alergických protilátek - specifické IgE protilátky – jsou doplňujícím vyšetřením.

Dnes je možno vyšetřit specifické protilátky asi proti 200 alergenům. Je to však vyšetření nákladné, které je vhodné tehdy, když je to účelné a kožní testy nemohou odpovědět nebo nevypovídají o příčině alergie. Ekzém je např. jednou ze situací, kdy se kožní test někdy ani nemůže provést a informaci podá krevní vyšetření.

Provokační testy

Podstatou provokačního testu je vyvolat příznaky alergie tím, že vystavíme pacienta kontaktu s podezřelým alergenem. Jestliže reakce vznikne, je to potvrzení toho, že zkoušený alergen je příčinou pacientových obtíží. Využívá se zejména u profesní alergie, kdy alergen je v pracovním prostředí.

alergie

Provokační testy se provádějí tehdy, když údaje o dosavadním průběhu nemoci, výsledky kožních testů a krevní vyšetření jsou v rozporu. Provokační test se musí provést vždy na odborném pracovišti, někdy je nutné i přijetí do nemocnice. Provokační testy je možné využít i pro zhodnocení rozsahu nemoci i pro posouzení účinnosti léčby.

Antihistaminika

Alergie jsou nepříjemné a mohou ohrozit i život. Naštěstí ale existují léky, které alergikům usnadňují život. Nejběžnější a nejdostupnější z nich jsou antihistaminika, která jsou volně prodejná v lékárnách. Používají se při léčbě kopřivky, ekzémů, alergické rýmy, zánětu spojivek nebo celkových alergických reakcí.

Při alergii se v těle uvolňuje látka histamin, která způsobí alergickou reakci. A právě díky antihistaminikům se účinek histaminu blokuje, takže k reakci nedojde.

Současná nová generace těchto léků nemá žádné nebo jen minimální vedlejší účinky, jako je ospalost nebo únava. Léky se podávají ve formě tablet nebo injekcí, lze je užívat také přímo na postižené sliznice (oční i nosní kapky nebo nosní spreje). Podávají se většinou jednou denně, u menších dětí dvakrát. Dávkování je lepší konzultovat s lékařem.

Zdroj: www.ulekare.cz

Čtěte také na téma alergie

Reklama