an.jpg
Foto: Shutterstock

Mravenci jsou pilní tvorové, kteří mají v přírodě nezastupitelné místo. Svými chodbičkami provzdušňují půdu a odstraňují tlející rostlinné i živočišné zbytky, optimalizují vlhkost zeminy (v případě potřeby pomáhají s odvodněním), roznášejí nejrůznější semena a v zahradách žijí ve sladké symbióze s mšicemi. Hospodaří v organizované komunitě a patří k nejpočetnějšímu hmyzu na planetě. Mají pozoruhodně propracovaný sociální způsob života; fungují jako pomyslný stát s jasnými pravidly a přesně rozdělenými činnostmi. Bezvadně spolupracují, komunikují prostřednictvím pachů, doteků a vrzavého zvuku, který vydávají prostřednictvím stridulačního orgánu na zadečku.

Ať je mravenčí život jakkoli fascinující, jejich přítomnost v domě či bytě vítá málokdo. Protože žijí ve velkých společenstvích a proniknou i nepatrnou skulinkou prakticky kdekoli, může být velmi obtížné zbavit se jich. Tady jsou některé z osvědčených způsobů:

  • Máta peprná

Máta peprná je účinný přírodní repelent, který dokáže odradit mravence i další hmyz. Můžete rozházet čerstvou mátu po domě (zejména se zaměřte na jakékoli vstupní body), případně použijte esenciální mátový olej.

629f23a2eb4ccobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Smíchejte 10 až 20 kapek mátového oleje se 2 šálky vody. Nalijte do plastové lahve s rozprašovačem a směsí postříkejte všechna potenciální vstupní místa. Nechte zaschnout a podle potřeby zopakujte. Udržujte stranou od domácích mazlíčků, především kočkám by olej nemusel udělat dobře.
  • Tea tree

Stejně jako mátový olej může být i čajovníkový účinným odpuzovačem mravenců. K výrobě účinného přírodního repelentu postačí o polovinu méně kapek než u mátové varianty.

629f23bf0ae30obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Smíchejte 5 až 10 kapek oleje tea tree se 2 šálky vody a nalijte do plastové lahve s rozprašovačem. Opět nastříkejte na místa výskytu a potenciální vstupní brány, případně rozmístěte po domě nasáklé vatové kuličky.

Tip: Je-li vůně příliš aromatická, zkuste připravit směs mátového a tea tree oleje a vody.

  • Olej z citronového eukalyptu

Olej extrahovaný z eukalyptu citronového je dalším bezpečným přírodním repelentem. Obsahuje citronelu, která se mimo jiné používá při výrobě svíček k odpuzování hmyzu. Podobný účinek bude mít i na mravence.  

629f2435dbcc8obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Pokapejte vatové kuličky neředěným olejem z eukalyptu citronového a umístěte je na kritická vstupní a průchozí místa. Během pár dnů mravenci zmizí. Preventivně zopakujte po cca týdnu s novými tampony.
  • Ocet a voda

Obyčejná levná klasika, ocet a voda, patří také k účinným zbraním proti nežádoucím mravencům v domácnosti. Mírnou nevýhodou je snad jedině skutečnost, že tato směs – na rozdíl od předchozích olejových variant – domácnost zvlášť neprovoní.

629f247794c95obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Vodu a ocet smíchejte v poměru 1:1 a opět nastříkejte okolo oken, dveří a dalších míst, kde si mravenců všimnete. Mravenci ocet cítí ještě dlouho po zaschnutí – na rozdíl od lidí.
  • Citrónová šťáva a voda

Podobně jako octu, neholdují mravenci ani citrusům. Ty na ně působí značně odpudivě a místům, kde je zaznamenají, se raději obloukem vyhnou.

629f24ae0a1ccobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Smíchejte 1 díl citronové šťávy se 3 díly vody, naplňte do plastové lahve s rozprašovačem a rozstříkejte po domě. Je to mimo jiné také skvělý způsob, jak zničit všechny pachové stopy, které mravenci používají, aby si zapamatovali zdroje potravy.
  • Černý nebo kajenský pepř

Oba druhy pepřů jsou přirozeným odpuzovačem mravenců – pepřové aroma mravence dráždí a nutí otočit se zpět.

629f24d6a6938obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Chcete-li použít tuto metodu, posypejte pepřem inkriminovaná místa a podezřelá zákoutí v kuchyni nebo jinde v domě. Pozor si dejte v případě, že máte doma malé dítě nebo domácího mazlíčka – těm by pepř také nemusel udělat dobře.
  • Křemelina (oxid křemičitý)

Křemelina je druh oxidu křemičitého, který je vyrobený z fosilizovaných zbytků vodních organismů zvaných rozsivky (druh planktonu). Není to jed – mravence a další hmyz zabíjí tím, že po kontaktu s křemelinou dojde k narušení mravenčího těla a látka následně začne absorbovat jeho vlhkost. Mravenec se tímto způsobem zcela vysuší. Křemelina působí dlouhodobě, je velice účinná.  

629f24fabfb7aobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Křemelinu nasypejte na místa, kde se mravenci vyskytují. Vhodná je spíše pro venkovní prostory.

Čtěte také:

Zdroje: healthline.com/natural-ways-to-eliminate-antsprokill.co.uk/ants