E-shop pro zdravou sexualitu YOO.cz zveřejnil výsledky unikátního průzkumu, který mapuje zkušenosti, preference a postoje Čechů v oblasti masturbace. Zaměřil se mimo jiné na to, zda ženy a muži dosahují silnějších orgasmů sami či při sexu s protějškem, jestli častěji masturbují single či zadaní lidé nebo jaký mají názor na společnou masturbaci. Na tyto a další otázky v průzkumu odpovídalo 3409 lidí ve věku 18 – 60 a více let. Nejčastější věk respondentů byl 18 – 29 let.    

6374be65bd569obrazek.png
Foto: Shutterstock
 
„Naštěstí různé mylné domněnky vyvrací stále více odborníků a naopak přináší informace o přínosech masturbace, jako je celková relaxace a lepší znalost vlastního těla. Výsledky našeho průzkumu a informace od odborníků potvrzují, že masturbace má důležité místo v lidském životě – nejen single, ale i partnerském,“ vysvětluje Vojtěch Sláma, zakladatel e-shopu pro zdravou sexualitu YOO.cz, který je zadavatelem průzkumu.
 
Jak se liší zadaní a singles?
 
Na otázku „jak často masturbujete” odpověděla největší část žen (28 %) i mužů (46 %), že „několikrát za týden“. Na druhém místě je mezi ženami i muži odpověď „jednou za týden“. To je také – možná překvapivě – četnost, kterou uvádí téměř dvakrát více mužů ve vážném vztahu (19 %) než nezadaných (10 %). Mezi ženami masturbujícímí jednou týdně je velmi vyrovnaný poměr zadaných (27 %) a singles (28 %).
 
„To, jak často člověk masturbuje, příliš nesouvisí se vztahovým statusem. Potřeba sexuálního uspokojení je dána úrovní libida, která je zcela individuální a neexistuje pro ni žádná norma. Úplně normální však je, když i zadaný člověk masturbuje. Pokud kromě toho funguje i partnerský sex a ostatní stránky života, je to v pořádku v jakékoliv míře,” vysvětluje MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. 
 
Jak častý a intenzivní orgasmus? 
 
Největší část žen i mužů se také shoduje na tom, jak často při masturbaci dosahují orgasmu. Odpověď „pokaždé“ uvedlo 73 % žen a 85 % mužů. Drtivá většina zástupců obou pohlaví je s tím také spokojená. Mezi lidmi, kteří při masturbaci nikdy nevyvrcholí, je však šestkrát více žen (6 %) než mužů (1 %). Ženy také dvakrát častěji uvádějí, že by chtěly orgasmu při masturbaci dosahovat častěji. Při partnerském sexu většina žen (40 %) i mužů (65 %) dosahuje intenzivnějšího orgasmu než při masturbaci. Avšak mezi respondenty, kteří naopak silněji vyvrcholí při masturbaci, je čtyřikrát více žen (33 %) než mužů (8 %).
 
Polovina zástupců obou pohlaví se shoduje, že pokud při masturbaci použijí erotické pomůcky, ozvláštní jim to prožitek orgasmu. Ženy je však využívají 3,5krát častěji (22 %) než muži (6 %). Více než třetině žen pomůcky zvýší pravděpodobnost dosažení orgasmu a čtvrtině ho zesílí. Mnohem větší části žen (40 %) pomáhá erotická hračka k dosažení orgasmu při použití na klitoris než na vaginální penetraci (15 %). Pro mnoho žen je stimulace klitorisu nutnou podmínkou dosažení orgasmu, ať už při masturbaci, nebo sexu s partnerem. 
 
To potvrzuje i statistika, podle které pouze 25 % žen pravidelně a spolehlivě dosahuje orgasmu během vaginální soulože. Toto číslo nepochází pouze z jedné studie, ale z komplexní analýzy 33 výzkumů za posledních 80 let od Elisabeth Lloyd v její fascinující knize The Case of the Female Orgasm. Autorka také vybízí ženy, aby se nezdráhaly partnera navigovat k takové formě stimulace klitorisu, která jim přináší nejvíce potěšení. Jako ideální způsob k prozkoumání možností také uvádí společnou masturbaci. 

6374be79060b2obrazek.png
Foto: Shutterstock
 
Masturbace jako součást partnerského vztahu
 
„Všichni známe své tělo nejlépe sami a právě díky masturbaci víme, jaká stimulace je nám příjemná. Chce to především komunikovat. Odhodit stud a upřímně si promluvit o tom, co každého z partnerů vzrušuje. Jen když svému protějšku sdělíme, co se nám líbí, může to pro nás udělat. Nespoléhejme na naznačování a nečekejme automaticky, že se protějšek dovtípí sám,” vysvětluje vztahová psycholožka Zdeňka Pospíšilová z poradny Varias.cz.
 
Přestože podle Kinsey institute 95 % lidí definuje sex jako soulož, v určité fázi života mohou ženy i muži narazit na různé překážky, které jim penetraci znemožňují. Pro páry, které jsou na ni zvyklé jako hlavní součást sexu, to může znamenat velkou frustraci. Existuje však celá řada kreativních řešení, která mohou společně prozkoumat a mezi ně patří i společná masturbace. Podle dřívějšího průzkumu e-shopu pro zdravou sexualitu YOO.cz je zajímavá pro drtivou většinu lidí: že se jim líbí nebo je alespoň láká, uvedlo 74 % žen a 85 % mužů. Pokud společná masturbace partnerů plní roli předehry, po které následuje klasická soulož, může také významně přispět k dosažení orgasmu. Na tom se v samostatném průzkumu YOO.cz shodlo 63 % žen a 67 % mužů – uvedli, že je pro ně vyvrcholení pravděpodobnější pokud mají možnost předehry. Pětina žen dokonce řekla, že předehru k dosažení orgasmu přímo potřebuje.
 
„I když se o potížích s dosahováním orgasmu mluví hlavně ve spojení se ženami, nesmíme zapomínat ani na muže. S postupujícím věkem u nás dochází ke ztrátě schopnosti vzrušení ze samotných představ, ale můžeme jej dosahovat pomocí fyzické stimulace,“ vysvětluje MUDr. Marek Broul. Není však dotek jako dotek a různé muže vzrušují různé věci – uchopení určité části penisu, síla stisku dlaně nebo rytmus a rychlost pohybů. „Protože může mít protějšek odlišné představy o tom, jak by měla stimulace rukou vypadat, je nejlepším řešením, aby se muž odhodlal ukázat a otevřeně popsat, co ho vzrušuje,” dodává sexuolog na závěr.
 

Zdroj informací: Průzkum masturbace v ČR, kniha The Case of the Female Orgasm, MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem., psycholožka Zdeňka Pospíšilová z poradny Varias.cz., Průzkum erotické fantazie Čechů

Reklama