Příčiny a řešení mastných vlasů
Mastné vlasy mohou mít více příčin, přičemž některé neovlivníme, jiné zase můžeme. Určitou roli hraje genetická dispozice, ta je nám dána, ale hormonální nerovnováha, stres či kožní onemocnění jsou příčiny, které lze řešit či ovlivnit.
Mastné vlasy si v mnoha případech způsobujeme sami nebo tomu minimálně přispíváme životním stylem nebo nevhodnou péčí.
Foto: Shutterstock
1. Nevhodný šampon
Výběr šamponu je zásadní. Vždy je vhodné volit řadu, která je určena na vlasy jemné a mastící se s nižším pH 5.5-4.5. Vhodné jsou šampony s citrusy, které pomáhají optimalizovat pH pokožky, odstranit přebytečný kožní maz, jemně čistí od nánosu vodního kamene, sulfátů a parabenů. Ty mohou vlasy zatěžovat, proto je prospěšné používat kosmetiku v bio kvalitě.
2. Velké množství nevhodné péče a doba působení
Říká se, že méně je více a u mastných vlasů to platí dvojnásob. Nesmíte je zatěžovat velký množstvím stylingových produktů, stačí vhodný šampon, kondicionér (nanášejte ho jen na konečky, nikdy ke kořínkům) a jeden ochranný produkt, který musí být lehký. S tím to ale také nepřehánějte.
Řešením může být svěření se do péče kadeřníka, který doporučí šetrný melír, barvu nebo přeliv, který dokáže vlasy lehce vysušit a tím mastnotu redukovat.
Mastná vlasová pokožka je jako dělaná k používání bylinek – vyzkoušejte meduňku, mátu, kopřivu, tymián nebo rozmarýn. Stačí bylinku vylouhovat a poté provádět oplachy. Není to pro všechny, protože každý má jiné vlasy, jinou pokožku a jiné problémy, ale může to pomoci, tak to vyzkoušejte.
3. Příliš časté mytí vlasů
Stimulace mazových žláz = větší produkce kožního mazu. Mytí se doporučuje 2-3 krát týdně, pokud to stav vlasů dovoluje. Příliš častým mytím dochází k nadměrnému vysušování pokožky, na které mazové žlázy reagují větší produkcí mazu. Pokuste se vlasy neumývat každý den. Pro začátek zkuste ob den a interval mezi mytím postupně prodlužujte.
Foto: Shutterstock
4. Nesprávná manipulace s vlasy
Čím více si budete do vlasů sahat a hrát si s nimi, tím více budou tíhnout k mastnotě. Vynechte příliš časté kartáčování a česání a zaměřte se na kvalitní hřeben, ideálně z přírodního materiálu. Časté střídání rozpuštěných vlasů a vlasů v culíku zvyšuje produkci mazu.
5. Používání vlasových pudrů a suchých šamponů
Možná se mylně domníváte, že čím více budete používat suchý šampon, tím se vlasy budou méně mastit. Ve finále je to ale přesně naopak. Suché šampony pokožku vysušují a ta má tendenci ji dvakrát tolik hydratovat, je tedy mastnější. Kadeřníci radí, abyste si nebalili mokré vlasy do ručníku, naopak ji nechte dýchat, zároveň vlasy nesušte příliš horkým vzduchem a nechoďte spát s mokrou hlavou, hrozí vám pak vznik lupů či plísně.
6. Špatná životospráva
To, co jíte a jak žijete, dokáže velmi ovlivnit vaší vlasovou pokožku. Pokud vás mastné vlasy opravdu trápí, omezte cukr, cigarety, alkohol a tučnou stravu. Vhodné jsou potraviny bohaté na hořčík a zinek (ořechy brokolice, špenát, fazole a papriky) a další esenciální tuky, jako je biotin, hořčík a vitamíny skupiny B (luštěniny, obiloviny). Důležitý je pitný režim a zařazení i minerálních vod a čajů.
7. Drhnutí a škrábání vlasů
Možná se vám zdá, že čím více budete pokožku masírovat, tím lépe bude vyčištěná. Ve skutečnosti je opak pravdou. Vlasy myjte pouze krouživými jemnými pohyby a v žádném případě nepoužívejte nehty. Zařaďte do péče peeling, který podpoří růst vlasů a prokrví a vyčistí pokožku. Vyberte si ten s přídavkem soli, který pokožku lehce vysuší.
Následkem může být i padání vlasů
Mastné vlasy doporučujeme řešit a nesmířit se s tím, že to tak prostě je. Hrozí vám při neřešení výrazné padání vlasů. Tvorba většího mazu a jeho neredukce a nevyčištění vede k tomu, že se vlasový folikul ucpe, tedy do něj nedokáže proudit výživa. Maz ho postupně vytlačí a vlas vypadne.
Zdroj: Kadeřníci Boris Berký, Michaela Škroudová, Michaela Gabrišková, Lucie Volešáková, Salon OliOla
Čtěte také:
Nový komentář
Komentáře
Jako je škoda, že třeba pánské dárkové sady v sobě nějaký kvalitní šampon proti lupům mají, ale u žen, respektive na ženské vlasy, prostě člověk nesežene. Myslím teď samozřejmě v té sadě. A je to škoda. Jako by měli lupy jenom chlapy. Však taky v reklamách hrajou většinou muži.
Opravdu dobrý článek, měla jsem také mastné vlasy a zjistila jsem, že používám nevhodný šampón, pak jsem od kamarádky dostala šampón a kondicionér GREEN TEA a byla jsem překvapená, jaký měl účinek.
Mě se vlasy začaly mastit až po porodu, takže jsem nebyla vůbec zvyklá si vlasy nějak často umývat, protože před porodem se mi vůbec nemastily. I když používám také šampony bez parabenů a silikonů, tak se mi stejně mastí. Takže vlasy umývám 2-3x do týdne.
Osobně jsem měla vždy vlemi mastné vlasy, naučila jsem se do nich tolik nesahat, udělat si třeba cop, drdol cokoliv abych neměla potřebu sahat do vlasů. Umývám je jednou týdně, vyhodila jsem všechny parabenové, silikonové přípravky, suché šampony, ty vlasům také škodí a dělám si masáž 1-2x týdně rozmarýnovou vodou. :)