shutterstock-1922402846.jpg
Foto: Shutterstock

Zdravé, pevné a husté vlasy jsou symbolem krásy. Ne každá žena je však takové má. Pokud jich na hlavě odjakživa příliš nevlastníte, můžete vinit pouze a jenom genetiku. Počet vlasových folikul je daný, nepomůžou přípravky ani doplňky stravy. Za úbytek vlasů, zhoršení jejich kvality a rychlejší maštění však často stojí hormonální nerovnováha, změna psychického stavu či špatná strava. Než tedy začnete střídat jeden přípravek za druhým, zaměřte se především na to, co se děje uvnitř vás.

Změna psychického i fyzického zdraví může trvat roky. Pokud si nejste vědomi toho, že byste měli nějaké obtíže, zkuste alespoň půl roku pravidelně užívat vitamín D a B. Přesně tento experiment jsme se rozhodli podstoupit. Zatímco ještě před půl rokem můžete vidět, že z jednoho folikulu roste jeden vlas, po zhruba ročním užívání zmiňovaných doplňků stravy se z něj derou i tři kusy. Bohužel, jak je vidět, třetí vlas už nemá takovou sílu. Ke zdravému růstu mu brání ucpání nečistotami a mastnotou. Jinak je pokožka zcela zdravá. Díky mikroskopu můžete v klidu domova vyloučit alopecii či jiné nemoci. Ke zdravému růstu a zhoustnutí ze zkušenosti přispělo i pravidelné barvení henou a zastřihování konečků.

Bez-nazvu.jpg
Foto: redakce

Problém nastal při výběru šamponu. Na prvním obrázku vidíte, co dokáže způsobit šampon se silikony. Jestliže máte jemné vlasy se sklony k lámání, rozhodně se takovým šampónům vyhněte. Póry bude neustále zanášet, vlasy se častěji mastit a nikdy neporostou tak, jak mají. Naopak dobrou volbou byl nakonec tuhý šampón z Lush (flyway hair), který vlasům dodával pevnost a objem. I přes to, že obsahuje neškodnou syntetiku, po nějaké době začal pokožku hlavy trochu dráždit. Nešlo o nic zásadního, rozhodně už ale neměl takový efekt. Místo nadýchané kštice přišlo období rozlítaných tenkých vlasů. Jako jediný šampon s opravdu dlouhodobým efektem se nakonec ukázal Cannaderm Capillus s kofeinem. Nevýhodou je, že musíte při každém mytí obětovat 3-5 minut času. Jeho účinnost je znát pouze v případě, když šampon necháte na hlavě působit. A teď k samotnému mytí.

shutterstock-1021551304.jpg
Vlasový váček pod mikroskopem, foto: Shutterstock

Zatímco před rokem jsem se snažila mýt si vlasy jednou za čas a mytí oddalovat, poslední dobou si je myju pravidelně každý druhý den. Za prvé jsem tak předešla urputnému svědění hlavy, ale vlasům časté mytí se správným šamponem vůbec nevadí. Ba naopak. Pro jemné, rychle se mastící vlasy je důležité uvědomit si, že vytoužený cíl v podobě týdne čerstvých vlasů nikdy nepřijde. Proto je raději mazem neucpávejte, ať mohou růst. Myjte je ve studené vodě 2x a po umytí je z dálky vyfénujte ne příliš horký vzduchem, aby se pokožka nezapařila a nemohly se v ní množit bakterie.

Reklama