Počet obětí australské vlny požárů ve státě Victoria přesáhl dvě stovky.

Policejní vyšetřovatelé objevili ve spáleném městě Kinglake dalších jedenáct mrtvých. Bilance ale ani teď není konečná, hasiči totiž nadále prohledávají spáleniště, kde mohou být další oběti.

Stovky požárů buše pohltily na dva tisíce domů, 7 500 lidí se nemá kam vrátit. Policie obvinila jednoho člověka ze žhářství.

V Austrálii zahájili nejrozsáhlejší vyšetřování žhářství, které bylo jednou z příčin vzniku ničivých požárů. Jeden podezřelý už sedí za mřížemi. Policisté ho zatkli kvůli požáru u města Churchill, kde zahynulo nejméně 21 lidí. Za žhářství mu hrozí až 25 let vězení. Tak vysoký trest zřejmě schvaluje i australský premiér Kevin Rudd, který označil úmyslné založení ohně za masovou vraždu. Nyní australské úřady usilovně pátrají i po dalších možných vinících.

Počet obětí již včera vystoupal ze 181 na 189. Dnes přibylo dalších 11 obětí, když policisté našli těla ve spáleništi ve městě Kinglake. Úřadům se nicméně zřejmě nepodaří oběti identifikovat. Potíže s určením totožnosti zemřelých komplikuje stanovení přesné bilance požárů.

„Oheň lidskému tělu způsobuje obrovská poškození, takže proces identifikace bude dlouhý a bude vyžadovat i vědecké testy,“ vysvětlil Kieran Walshe z viktorinského policejního komisariátu. Při identifikaci často pomáhají osobní předměty obětí, jako například šperky. „V některých případech to bude trvat několik týdnů, v jiných se nedá vyloučit, že identitu s určitou jistotou zjistit nedokážeme,“ dodal.

Reklama