Masopustem nazýváme třítýdenní svátek, který v minulosti začínal svátkem Tří králů a končil popeleční středou. Toto období předcházelo čtyřiceti dennímu postnímu období před Velikonocemi, kdy se má upustit od požívání masa.  

Když jsem se ptala svých známých, zda mi dokážou vysvětlit pojem masopustu (alespoň tak, jako uvádím v úvodu) nikdo nevěděl. Téměř všichni shodně odpověděli: To jsou ty průvody a zabijačky, ne?

Masopustní tradice sice v mnoha městech dodržujeme, ale moc o nich nevíme. Obecně se dá masopust nazvat oslavou před dlouhým postním obdobím, ke kterému patří spousta jídla, průvody v maskách a všeobecné veselí. 

veseli

V minulosti představoval masopust jeden z nejoblíbenějších lidových svátků. Slavil se od Tří králů až do popeleční středy. Lidé se v tomto období radovali, pořádali maškarní průvody a hlavně hostiny, protože následovala dlouhá postní doba.
Období radovánek končilo v noci před popeleční středou, kdy ponocný zatroubil na lesní roh a rychtář oznámil konec masopustu. Začalo předvelikonoční postní období. Lidé věřili, že pokud budou o masopustu tancovat přes půlnoc, objeví se mezi nimi ďábel, často jako cizinec v zeleném kabátě.
Popeleční středa se nesla již v přísně postním duchu. Oběd tvořila už většinou čočka s vajíčkem, nebo krupičná kaše.

Dnes začínají klasické masopustní oslavy tři dny před popeleční středou.

Na které dny připadá Popeleční středa

  • 2012 – 22. února
  • 2013 – 13. února
  • 2014 – 5. března
  • 2015 – 18. února
  • 2016 – 10. února
  • 2017 – 1. března
  • 2018 – 14. února
  • 2019 – 6. března

Těm, kdo se předchozích oslav masopustu neúčastnili, se posílala bohatá výslužka – zabijačka. Většinou obsahovala huspeninu, klobásy, jelítka, jitrnice, ovar, škvarky.

K masopustu patří neodmyslitelně také průvod masek – maškarní průvod.
Každý, kdo se takového průvodu zúčastnil, věnoval pečlivou přípravu svému kostýmu. Masopustní průvod pak procházel vesnicemi, kde jim vždy bylo nabídnuto pohoštění, a všichni se opět společně se radovali.

masky

Dnes prochází masopustní průvod městy a vesnicemi také, a vy se ho můžete samy zúčastnit. Na spoustě míst naší republiky začalo v tomto týdnu probíhat masopustní veselí a masopustní průvody.  A ne ledajaké.

Například takové masopustní průvody z Hlinecka jsou od roku 2010 zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.  

Na seznam nehmotného světového kulturního dědictví jsou zařazovány tradice, kterým hrozí úpadek či zánik a které skupina obyvatel pokládá za součást svého kulturního dědictví.

Doufejme, že v Čechách a na Moravě tradice masopustu nevymizí. Možná jen poněkud změní svoji podobu, ale „obžerství“ se tady vždycky dařilo a dařit bude.  
No, řekněte samy, kdo z nás by se vzdal jelítek a jitrnic?

jitrnice

výběr některých masopustních akcí pro tento týden

Masopust 2012 v Praze
15. 2. 2012–26. 2. 2012
http://www.citypilot.cz/cz/kultura-volnycas/volnycas/akce/karneval-a-masopust-v-praze-2012-slavnosti-v-praze-prehledne.html

Krumlovský masopust 2012
18. 2–21. 2. 2012
http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Akce/Krumlovsky-masopust-2012.aspx

Hustopečský masopust 2012
18. února 2012
http://www.hustopecskymasopust.cz/

Pardubický masopust 2012
18. února
http://www.fslipka.cz/kulturni_akce_pardubice.php

Masopust ve Valticích 2012
18. února
http://www.listyjm.cz/folklor-a-vinarstvi/vinobrani-kosty-a-vystavy-vin-na-jizni-morave-v-roce-2012.html

Královehradecký masopust 2012
21. února 2012
http://www.petraproduction.cz/news/a5-kralovehradecky-masopust-21-unora-2012/

použitý zdroj: www.kudyznudy.cz

Reklama