Víte, jak se to říká? S mužskýma se nedá vydržet, ale bez nich to taky není ono…. Prostě zamilovanost netrvá věčně a období ohromného těšení se na sebe, hltání každého společného okamžiku a nekonečných pohledů do zjihlých očí je to tam. Teď spolu sdílíte jeden byt, jedno lože, jeden stůl… (vzpomínáte, jak jste právě po tomhle před časem tak strašně prahnuli?)… a chvílemi si pěkně lezete na nervy. Nic vás tak nerozčílí, jako JEHO způsob, jakým drží vidličku nebo srká polívku. On zase bledne vzteky, když máte půlhodinový telefonický rozhovor s kamarádkou nebo vás přistihne při zločinu, že není v lednici pivo. Najednou zjišťujete, že máte zcela odlišné názory na výchovu dětí, trávení volného času, úklid, přátele, politické dění a utrácení peněz. On tvrdí, že do bramboráku se vždycky dávala cibule, vy říkáte, že jenom česnek. Vy jste toho názoru, že je potřeba koupit nový lux, on prohlašuje, že ten starý CD přehrávač už se nedá poslouchat. Hádáte se. Hrdlíte se. Nemluvíte spolu… váš vztah se ocitá v bludném kruhu, ze kterého nevidíte úniku. V hlavě vám bliká slovo Rozvod a je jedno, kdo z vás to řekne dřív. „Všechny možnosti jsou vyčerpány,“ ujišťujete sami sebe. „Prostě se k sobě nehodíme.“ Jste bezradní. Berete to trochu jako vlastní prohru: „Že já pitomá si tenkrát nevzala Pištu Hufnágla!“
Máte pocit, že je váš vztah v krizi? Na koho se obrátíte pro radu?
Kamarádka – Pokud jde o opravdu dobrou kamarádku, tak vám tenhle krok prospěje z toho hlediska, že se jí vypláčete na rameni, společně si zanadáváte na chlapy a tím, že budete o problémech mluvit, si je i trochu přerovnáte v hlavě. Ideální je, pokud má kamarádka vztah ještě komplikovanější než vy, protože po vyslechnutí jejích stížností na partnera se třeba uvědomíte, že ten váš je vlastně poklad:-) Pozor ale na zlomyslné „kamarádky“, které mají třeba políčeno na vašeho chlapa nebo prostě jen nesnesou, aby to jiným lidem klapalo. Ty totiž správně cíleným přiléváním oleje do ohně vašeho rodinného požáru můžou celou situaci jen vyostřit. A na který typ kamarádek si máte dát obzvláštní pozor? Na kamarádky-radikálky. Rady typu: „Dej mu kufry za dveře a ať si jde po svých!“ sice vašim uším mohou zprvu znít jako rajská hudba, ale zřídka tím vyřešíte problém partnerského soužití.
Rodina – Kdo jiný je člověku tak blízký jako rodiče nebo sourozenci? Jenže chcete opravdu maminku „děsit“ vyprávěnkami o vašem rodinném rozkolu? Může se někdo, kdo je s vámi jedné krve, podívat na celý problém z nadhledu a nezaujatě? Nedopadne to nakonec tak, že si vyslechnete: „Vidíš, a já ti to hned říkala, že si ho nemáš brát (že je to podivín, alkoholik, sukničkář, lenoch, budižkničemu atd.)!“ ? No, je to na vás….
Magie – Jsou lidé, kteří všechno v životě řeší přes magii. Nemůžou najít práci, jdou ke kartářce. Mají problémy s manželem, zeptají se hvězd. Taky řešení… Není sice podloženo žádnou exaktní vědou, ale nabízejí jednoduché soudy a snadná východiska. Jakmile si nevíte rady, prostě se jen objednáte na audienci a za malý peníz si vyslechnete mínění karet nebo hvězd. Když nic jiného, tak se vám uleví, že jste pro dobro věci něco podnikli, a pokud se nedozvíte nějakou jobovku (ale na to si dá „seriozní“ kartářka majzla), tak půjdete domů s pocitem zadostiučinění a dočasného vnitřního klidu. Na vašem vztahu to ale asi nic moc nezmění…
Odborníci – Já vím, je to moc těžké, vypravit se s intimními problémy za někým úplně cizím. Ale psychologové a rodinní poradci jsou tu přece od toho, aby poslouchali stesky druhých a především, aby je pomáhali řešit. Jejich výhoda je, že mají od vašich trablů dostatečný odstup, nechybí jim vzdělání a zkušenosti, mají na vás čas a znají pár zajímavých fíglů, jak z neřešitelného udělat řešitelné. Kde je najdete? V každém větším městě jsou dnes poradny pro rodinu a partnerství, mnoho psychologů se „udělalo pro sebe“ a mají vlastní praxe, radu a pomoc i ve chvílích absolutní beznaděje najdete v krizových centrech jako je např. RIAPS, Linka bezpečí aj.
Některé z nich můžete najít i na Internetu – například na tomto místě, můžete si nalistovat i adresář rodinných poraden a krizových center.