Nevěřte tradovaným mýtům, že se má počkat, až jizva „vyzraje“. To může trvat klidně i rok a za tu dobu se naopak v místě poškození kůže vytvoří nová tkáň, odlišná vzhledově i na dotek. Některá jizva je hladká, jiná vystouplá, nebo naopak propadlá.

Jakmile se kůže zacelí…

Když je jizva čerstvá, raději se pár týdnů jen sprchujte vlažnou vodou a následně postižené místo jemně osušte. Koupele i drhnutí ručníkem jizvu ještě zvýrazní. Komplikace působí také těsné oblečení ze syntetických materiálů, pohybové aktivity, při nichž se pokožka napíná, sluneční záření i solárium. Co naopak prospívá? PharmDr. Kamila Horníčková z odborné poradny největší lékárny na českém internetu Lékárna.cz doporučuje: „Je důležité brzy po uzavření rány nebo vyndání stehů pravidelně, minimálně třikrát denně provádět tzv. tlakovou masáž. Stačí kvalitní měsíčková mast nebo šípkový olej.“ Tlaková masáž spočívá v tom, že bříškem prstu zatlačíte na jizvu takovou intenzitou, až nehtové lůžko zbělá, a setrváte asi 15 vteřin. Potom prst přesunete o kousek dál a tímto stylem „promačkáte“ celou jizvu. Zpočátku můžete cítit bolest, postupně však ustoupí.

603e1db1b8917obrazek.pngJizva po spálení před aplikací a po 14denní aplikaci krému a masírování

Velká pomoc v malé tubě

Svým způsobem je jizva dobrá věc, jelikož signalizuje, že se poraněná či poškozená kůže samovolně hojí. Další proces však můžete aktivně ovlivnit a k tomu slouží moderní přípravky, které vyvinuli dermatologové. Na čerstvé, ale i starší jizvy je osvědčený americký výrobek, krém Scar Esthetique, který spojuje 23 účinných látek, které se osvědčily v procesu hojení - silikonovému oleji zdatně sekundují  výtažky z cibule, důležitou roli má kyselina hyaluronová a směs doplňují ještě polypeptidy a antioxidanty. Prostě vše, co potřebuje jizva k tomu, aby rychle vyzrála, vybledla, přestala svědit a zůstala v úrovni okolní kůže.
603e1e75b69a5obrazek.png
Díky unikátnímu složení krém Scar Esthetique prokazatelně urychluje hojení čerstvých jizev  nebo strií, dokáže změkčit, vyhladit a zesvětlit ty staršího data a rovněž ulevuje od nepříjemných projevů hojení, jako jsou svědění, zarudnutí či otoky. Máte na výběr větší balení Scar Esthetique (60 ml), když jizva vyžaduje intenzivnější či delší léčbu, střední balení (10 g) poslouží na ošetření jizev o velikosti zhruba do 5 cm a na jizvičky vystačí tubička (4 g). K dalším kladům krému Scar Esthetique patří, že se snadno roztírá i vstřebává a nemastí, takže neušpiní oblečení.

I jídelníček má schopnost „hojit“ jizvy

„Jezte kvalitní stravu s dostatkem vitaminů, minerálů a nezapomeňte na kolagen, který je odpovědný za proces hojení kůže,“ zdůrazňuje PharmDr. Kamila Horníčková. Pokud potřebujete poradit, nebo diskrétně vyřešit libovolný zdravotní problém, můžete se s důvěrou obrátit na on-line poradnu Lékárny.cz. Lékárníci jsou vám k dispozici každý den a můžete je kontaktovat jak e-mailem, tak na chatu.
603e1e9252417obrazek.png

Reklama