Narazíte na ně v receptech na dezerty, předkrmy, hlavní jídla i slané pochoutky a v obchodech dávno není problém je sehnat. Italské sýry mascarpone a ricotta se těší stále větší oblibě i v Česku. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Ricotta, zdravá a minimem kalorií

Svou lehce zrnitou konzistencí připomíná něco mezi tvarohem a cottage sýrem. Však také v překladu z italštiny znamená „ricotta“ tvaroh. Od toho, jaký známe my, se ale diametrálně liší. Není ani náznakem nakyslá, má jemně nasládlou chuť.

Jak se vyrábí?

Italové vaří ricottu ze syrovátky (tekutina vznikající při výrobě sýra) z kravského, kozího, ovčího či bůvolích mléka. Tu nechají několik hodin fermentovat a pak ji zahřejí, například spolu s kyselinou citronovou, čímž vysráží mléčné bílkoviny. Někdy do syrovátky také přidávají mléko či smetanu. Podle toho se pak odvíjí její tučnost, která se pohybuje kolem 5 až 13 procent. Oproti mascarpone je tak doslova dietním zázrakem – má nepoměrně méně kalorií.

Proč si ji zamilujete?

Kromě toho, že si na ricottě pochutnáte, je lehce stravitelná a dodá vašemu tělu spoustu cenný látek. Od vápníku, fosforu, draslíku a sodíku přes vitaminy skupiny B a vitamin A až po cenné syrovátkové proteiny.

  • Tuto zdravou pochoutku můžete použít všemi možnými způsoby, nasladko či naslano.

Mascarpone, hříšně lahodná pochoutka

Lahůdka původem ze severoitalské Lombardie nemá daleko k máslu. I ona se vyrábí ze smetany, takže má nasládlou a velice jemnou chuť s konzistencí hustého krému. A také spoustu kalorií, protože sušina obsahuje až 80 procent tuku. Ale díky tomu, že v sýru zůstává i syrovátka, je výsledný podíl tuku o něco málo nižší. Ve 100 gramech se ukrývá „pouhých“ 40 g tuku.

Jak se vyrábí?

Smetanu z kravského či bůvolího mléka sýraři zahřejí až na 95 stupňů Celsia a přidají do ní kyselinu citronovou (případně ocet či bílé víno), čímž se srazí. Výsledný produkt má bílou až nažloutlou barvu.

Proč si ho zamilujete?

Přestože je mascarpone hříšně tučné, dodává tělu i prospěšné látky jako jsou bílkoviny, vitamin A, vápník, sodík a další. Někteří lidé ho proto používají jako méně kalorickou náhradu másla. Ale pozor, rozhodně nemá tak dlouhou trvanlivost.

  • Bez mascarpone by si Italové nedovedli představit nejrůznější dezerty v čele s tiramisu. Použít lze ale i naslano, protože snadno přejímá chuť potravin, s nimiž je spojeno.

Čtěte také:

Reklama