Masáž dokáže potěšit unavené a rozbolavělé tělo i naši mysl. A jinak tomu není ani v těhotenství, kdy se nastávající maminky navíc potýkají s nárůstem hmotnosti a změnou těžiště těla. Pak přichází otoky a bolesti pohybového aparátu, od kterých může ulevit právě masáž. Kromě toho pomáhá také ke zlepšení krevního oběhu maminky i plodu, zahání křeče a dopřává lepší spánek. Masáž je ale třeba vhodně zvolit. V opačném případě by totiž mohla zdravotní komplikace naopak způsobit a vést v nejhorším případě třeba i k potratu nebo předčasnému porodu.

Na co tedy musí těhotné ženy při výběru masáže myslet?

1) Pečlivě vybírejte maséra

Pokud má někdo masérský kurz, neznamená to automaticky, že je schopen provést správnou masáž také těhotným ženám. Na to je zapotřebí speciálního školení a na škodu není ani praxe. Přece byste v tomto stavu nechtěla být za pokusného králíka! Proto si vyhlédněte ověřený salon, kde nabízejí speciální těhotenské masáže. Jen tam máte jistotu, že masér přesně ví, co dělá, takže si můžete péči o tělo vychutnat bez obav.

2) Není masáž jako masáž

Jak už zaznělo, těhotenská masáž se od té běžné liší. Je mnohem jemnější, pomalejší a prováděná speciálním způsobem. Masér používá celé dlaně nebo spojené prsty, ne hmaty, při nichž dominuje tlak jednotlivých prstů. Tím by aktivoval lymfatický systém, což není v těhotenství žádoucí. Lymfa totiž uvádí do pohybu v těle usazené škodliviny, které se tak mohou dostat přes placentu i k miminku. Takže žádné detoxikační ani příliš razantní masáže!

Masér musí dávat velký pozor, aby se vyhnul rizikovým reflexním bodům, jejich příliš silné stimulování by mohlo vést například k roztažení pánve, a tím i předčasnému porodu. Nacházejí se na chodidlech, kotnících nebo na šíji.

Opatrně i s některými bylinkami obsaženými v masážních olejích a krémech. Neměly by se používat například ty, které dopomáhají k silnému prokrvení tkání, zvýšení srdeční činnosti nebo mající projímavé nebo močopudné účinky.

V těhotenství si také při masáži nepoležíte na břiše, i když některé salony mají i speciální lehátka s úpravou právě na těhotenské břicho. Běžně se ale masíruje v leže na boku, nebo v sedě. Vždy by to měla být právě nastávající maminka, kdo si zvolí polohu, která jí nejvíce vyhovuje. Jde o to masáž si užít.

3) Pozor na kontraindikace

Na masáž se těhotná žena nemůže vypravit, kdykoli se sama rozhodne. Je jí zapovězena hlavně v prvním trimestru, kdy hrozí vyšší riziko spuštění potratu. Oželet by ji měla ale i v případě některých zdravotních komplikací. Je to:

 • chřipka, nachlazení, rýma, horečka a podobně,
 • nevolnost, zvracení, průjmy a jakákoli další akutní onemocnění,
 • zánětlivé procesy v těle,
 • akutní poranění,
 • časté bolesti v podbřišku,
 • vysoký tlak,
 • diabetes – hrozí riziko poklesu hladiny cukru v krvi,
 • křečové žíly (lze ale masírovat v místech, kde nejsou),
 • záněty žil a cév,
 • kožní problémy (ekzémy, otevřené rány, popáleniny a podobně),
 • onkologická onemocnění.

Své potíže před masérem nikdy nezatajujte. Nejlépe navíc uděláte, když možnost masáže nejprve proberete se svým lékařem.

Čtěte také:

Reklama