Děkuji za Vaše ohlasy na článek s danou tématikou.

Nebojte se. Nebojte se svých miminek dotýkat jinak než jen při koupání, přebalování, chování. Postupem času zjistíte, že dětské tělíčko je velice pružné.

Pokud jste četly (budete číst ) článek o Vojtově metodě, utvrdíte se v tom, že miminka vydrží opravdu hodně, protože při testování stádia vývoje centrální nervové soustavy visí i hlavou dolů.

Pokud máte pochybnosti zda s masáží máte začít poraďte se s dětským lékařem. Myslím si, že se opravdu nemáte čeho obávat. Jde o to, aby jste se na masáž soustředily a pozorovaly reakci miminka. Masáž miminek a mladších dětí se samozřejmě liší od masáže dospělého, je to lehké hlazení. Pokud miminko reaguje dobře, můžete zkusit i mírně zvýšit tlak.Vůbec není špatné vyzkoušet masáž na svém partnerovi, soustředit se, vnímat co rukama cítíte. Tak dojde k propojení partnerů na nonverbální úrovni. Uvidíte.

Na našem knižním trhu je literatura o masáži dostatek. Článek o masáži miminek měl pro Vás být inspirací jak obohatit svůj každodenní život. Bohužel zde není prostor k podrobnému zabývání se jednotlivými hmaty masáže. Já osobně jsem čerpala z knížky Jany Hašplové : Masáže dětí a kojenců, která vyšla v roce 1999 v nakladatelství Portál. V knížce jsou uvedena pravidla masáže, něco málo z anatomie a podrobný popis masážních hmatů. Myslím, že knížka patří mezi ty povedené. 

Co Vám ale mohu říci hned:
* při masáži buď šeptem nebo v duchu říkejte Mám tě rád (a)
* při masáži bříška hladíme celou dlaní bříško po směru hodinových ručiček
* při masáži nohou můžete hladit oběma směry - směrem k tělu stimulujete tok krve k srdci, směrem k prstům dítě zklidňujete a zbavujete stresu
* každou masáž ukončete směrem dolů (směrem k prstům na rukou či na nohou)
* sledujte, zda se dítěti masáž líbí, pokud ne, jemně ji ukončete

Diplomovaný specialista RHB