Původní myšlenka olympijských her - mírové setkání sportovců z celého světa, byla krutě narušena na LOH 1972 v Mnichově. Do olympijské vesničky, kde byli ubytováni sportovci a funkcionáři, vnikla teroristická skupina Palestinců, která nesla název Černé září. Stalo se to 5. září 1972. Jejich cílem bylo zajmout izraelské sportovce. Při útoku 2 zastřelili a dalších 9 zajali. S únosci se začalo vyjednávat. Jejich požadavkem bylo propuštění 200 uvězněných teroristů výměnou za svobodu členů izraelské výpravy. Bohužel některé zprávy o připravovaném protiútoku se teroristé dozvěděli prostřednictvím televize, kterou sledovali. Celý svět byl zděšen. Vyjednavači nakonec přistoupili na jejich požadavky. Autobus s rukojmími a únosci vyjel ven a tam na něj čekaly 2 helikoptéry, které je dopravily na mnichovské letiště, kde bylo připraveno letadlo, kterým chtěli odletět do Libye. Jenže protiakce německých speciálních jednotek skončila naprostým krachem a krveprolitím. Odstřelovači začali po Palestincích na letištní ploše střílet a přeživší se pomstili zavražděním všech rukojmí.

Konalo se rozloučení, kterému bylo přítomno tisíce lidí. Na ploše stálo 11 rakví, které byly převezeny do Izraele. Olympiáda však pokračovala dál. Zbylí útočníci byli zatčeni, ale již koncem října výměnou za unesené cestující německého letadla propuštěni.

 

Izrael pochopil, že propuštění teroristů pouze povzbudí další terorismus. Nejlepší důkaz toho, proč metoda zatýkání nefungovala, byl požadavek teroristů z Černého září v Mnichově - Izrael musí propustit 200 uvězněných teroristů. Násilí arabských teroristů nezačalo až v Mnichově. Bezprostředně před ním docházelo k častým únosům letadel, jejichž častým výsledkem byla smrt nevinných cestujících. Například došlo k výbuchu ve švýcarském letadle při kterém zemřelo všech 47 pasažérů i s posádkou, a k dalším desítkám smrtonosných únosů letadel. Palestinské únosy letadel byly úspěšné zejména proto, že i když byli únosci chyceni, byli opět brzy propuštěni - hned jak Palestinci unesli další letadlo. A právě to bylo silným povzbuzením pro členy Černého září, podniknout akci v Mnichově.


Reklama