Říkalo se, že stávka lékařů nijak neohrozí zdraví pacientů. Museli jsme jim věřit, ale dodrželi svůj slib u každého pacienta? Jeden z nich, kterého se to týkalo, si to rozhodně nemyslí. Lékař mu sdělil, že má nádor, ale s jistotou mu to může říct až po biopsii. Kvůli stávce mu ji posunuli o měsíc.

nador

Dva měsíce žil v podezření, že má rakovinu. „Rozbor krve signalizuje nádor,“ řekl mu primář jedné nejmenované nemocnice. „Ale s jistotou vám to můžeme říct, až po biopsii. Přijďte za měsíc.“

Z toho mám husí kůži. Vždyť u nádorových onemocnění jde především o čas. Nechali ho čekat v nejistotě, že mu v těle bují rakovina. On se z toho sice nepoložil, snažil se dělat všechno jako předtím, jen ho víc zmáhala únava a špatně spal. Je tvrdý sám k sobě a nechtěl si připustit, že by se po něm sápala zubatá. Koneckonců s mylnými diagnózami má už své zkušenosti.

Asi před rokem mu nějaký lékař sdělil, že se mu „to“ nelíbí a že je na tom dost špatně. Tenkrát mi volal a byl z té zprávy přepadlý. „No nic, už jsem si užil dost, jednou to přijít muselo.“ Ale jinak se cítil fyzicky fit, a tak vyhledal jiného lékaře, aby mu udělal nové testy a potvrdil, nebo vyvrátil původní diagnózu. Nejistota je stokrát horší než krutá pravda. Nové testy byly negativní. Prý šlo o planý poplach, který mohl vyvolat nějaký zánět v těle.

„Měl jsem sto chutí tomu prvnímu felčarovi rozbít hubu, ale byl jsem rád, že to dobře dopadlo, a mohl jsem konečně vypadnout z toho smradlavýho špitálu.“

Vždyť jsem říkala, že je to tvrďas, ale především sám k sobě a neublížil by mouše. Ale i kdyby, dokážete si představit, že byste byli v jeho kůži? Někdo by se totálně sesypal.

Ne tak můj dobrý přítel. Jezdil lyžovat, bruslil, štípal dříví, aby zahnal černé myšlenky. Počkal, až lékaři dostávkují, a šel na plánovanou biopsii. Rozvrtali ho jako ementál a na nic nepřišli.

Primář kroutil hlavou a připustil, že výsledky krevních testů mohl opět ovlivnit zánět. Situace se tedy opakovala, ale co kdyby šlo opravdu o zhoubný nádor?

Nebylo by za dva měsíce už pozdě?

Čtěte také

Reklama