Matematika je věda zákeřná, to asi odsouhlasí většina z vás. Určitě se mezi vámi najde nemálo těch, které s čísly vedly kruté a leckdy neúspěšné boje. Mezi pestrou řadou dysgrafií, dyslexií a jiných dys má své čestné místo i dyskalkulie, porucha schopnosti počítat. Tou ovšem většina dítek školou povinných netrpí, i když se zrovna nehonosí mozkem Einsteina. Jenom jim matematika občas moc nejde - a to hlavně holčičkám.

Hodiny matematiky se později, především pro pubertální dívky, mohou stát hotovou noční můrou. Obzvláště obdaří-li vás osud profesorem tak taktním, jako byl ten náš. Jeho neustálá prohlášení v duchu: ,,Ale slečno, to by spočítala i opice!" případně: ,,No tak, hloupý robote, rozpleť si tykadla" rozhodně na sebevědomí nepřidávala. V lepších chvilkách nás tento milý muž nazýval popelnicovým národem. ,,Vy mi sem přijdete," vysvětloval, ,,sednete do lavic, otevřete víka a já do vás nahážu nějaké ministerstvem předepsané zbytky. Pak jdete domů, tam to všechno vysypete do kouta a jdete trsat na diskotéku. Když se vrátíte, tak ti poctivější z vás se pokusí si něco naházet zpátky. Já bych byl taky občas rád, kdyby z vás vylezlo něco, co jsem do vás nehodil!" Pomineme-li moji oblíbenou odpověď, že já bych tedy nebyla ráda, kdyby na mě z popelnice lezlo něco, co jsem tam nehodila, nebyl to požadavek zas tak zcestný. Trocha invence a kreativity by v našem školství jistě nezaškodila.

Do školních lavic však už většina z nás asi nezasedne - i když některé možná ještě studujete - a tak si myslím, že bychom se mohly podívat, co nám v těch popelnicích zůstalo. Zkrátka oprášit školní znalosti. A toho se bude týkat naše víkendová soutěž. Ve článcích (nikoliv v novinkách) tohoto týdne se postupně objeví čtyři matematické úlohy. Každá setrvá ve článku čtyři hodiny od svého objevení, a pak nenávratně zmizí. Vaším úkolem je úlohy najít, vypočítat (nebudou nijak těžké, ale můžete poprosit své ratolesti, sourozence, či jakákoliv jiná dítka školou povinná o nápovědu) a napsat všechny čtyři odpovědi najednou sem (nemůžete psát odpovědi popořadě, jakmile jednou odpovíte, vícekrát se vám okýnko na odpověď neotevře, takže si odpovědi někam ukládejte, protože každá úloha bude k nalezení jen čtyři hodiny).

Soutěž bude zahájena v pátek od 15:00 objevením první úlohy někde ve článcích tohoto týdne. Ukončena bude v pondělí v 9:00, ale poslední úloha se může objevit i dřív. Úlohy se nebudou objevovat mezi první hodinou noční a šestou ranní.

Vítězka získá poutavou knihu Máš Filipa? - hádanky a úkoly pro děti mezi 5-6 rokem od nakladatelství Computer Press. Knížka je plná bludišť, zajímavých hádanek a úkolů. Je to barevná publikace, vhodná pro všechny předškoláky, ale pobaví se s ní i školáčci. Děti si na ní můžou procvičit logické uvažování, zrakové vnímání, soustředění se a další schopnosti a dovednosti - a to vše formou hry a zábavy. Stačí si vzít tužku a pastelky a ponořit se do světa barviček a úkolů!

Tak neváhejte a potrapte si s námi mozkové závity!

Reklama