...odešel předčasněVybavujete si, kdo se v písničce svým typickým témbrem takhle vemlouval do ženské přízně? Karel Zich, přezdívaný „český Elvis“. Vzpomínáte?

Je to už pět let (13. července 2004), co majitel nezaměnitelného hlasu české popmusic zemřel na infarkt během dovolené při potápění v moři poblíž korsického města Porto-Vecchio.

Zpěvák či autor hitů Paráda, Máš chuť majoránky či Alenka v říši divů (málokdo ví, že si tuto píseň vybral do repertoáru o dva roky dřív než Smokie) propadl rokenrolu už v mládí a později rozšířil svůj zájem i na populární hudbu a folk. Prodal více než milion desek a odzpíval několik tisíc koncertů v Česku i v zahraničí.

K muzice Karel Zich „přičichl“ už jako pětiletý u klavíru, první kytaru mu rodiče koupili v jedenácti. Koncertovat začal v půlce šedesátých let s rokenrolovou skupinou Framus, kterou založil společně s Michalem Prokopem. Roku 1968 spojil své jméno s folkovou skupinou Spirituál kvintet.

Největší slávy si užil jako populární skladatel a zpěvák v 70. a 80. letech minulého století. K jeho nejznámějším albům patří Dům č. 5, Mosty, Paráda nebo Kola pop-music se točí dál.

V roce 1979 Zich založil doprovodnou skupinu Flop, se kterou nahrál na 50 singlů a 15 alb. Vystupoval také například s Lenkou Filipovou a nazpíval řadu duetů, zejména s Pavlem Bobkem, Petrou Janů a Jitkou Zelenkovou.

Karel Zich se narodil 10. června 1949 v rodině s bohatými hudebními kořeny. Učil se kompozici na Státní konzervatoři v Praze a později vystudoval sociologii a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Reklama