Zrcadlo po babičce si můžete prohlédnout prostřednictvím fotografie, která je součástí příspěvku od čtenářky Maryene. Příspěvku, ve kterém se dozvíte ohledně nábytku v jejich rodině mnohem více.

Hezký den na ženě in.
Líbá se mi moderní, odlehčený, jednoduchý styl. Nemám ráda spoustu věcí a taky moc zdobení, je to jenom na prach a nechci být otrokem svého domu. Současně ale zastávám názor, že bydlení musí být útulné, abychom se doma necítili jako nahý v trní.
Jsou byty a domy, kam ačkoliv vstoupím poprvé, hned se cítím jako doma, někde si však nezvyknu a necítím se dobře i ve starém a známém prostředí. Záleží vždy na obyvatelích, jak svůj dům zařídí, jestli mu dokáží vtisknout takové ovzduší, atmosféru, ducha, že se tu člověk cítí dobře a je potom jedno, jestli je zařízení super moderní nebo po prababičce.
Můj manžel nechává vše na mě. Ne, že by to byl nějaký „podpantoflák“, ale zastává názor, že pro tyto věci mám větší cit než on. Jsme spolu sice jenom osm let, ale všechny naše děti, které už jsou dospělé a bydlí samostatně, a to je jich celkem pět, se k nám rádi vrací a považují právě toto místo za svůj domov. Ale teď už zase k nábytku.

Když zemřela moje babička, byla jsem ještě malá. Pamatuji si, že její smrt a rozdělování dědictví naši rodinu rozdělilo. Část příbuzenstva se vrhlo nejdříve na nábytek a poté i na další majetek jako supi a moji rodiče zůstali někde vzadu. Pamatuji však na krásný nábytek z leštěného dřeva, který měla babička v pokoji i v ložnici, na krásnou kredenc v kuchyni s malými šuplíčky a plno záhadnými přihrádkami. Moje maminka nakonec dostala šlapací šicí stroj, kolovrátek a zrcadlo. Krásné. Byla to tzv. psycha, toaletní stolek s pravým benátským zrcadlem, v rozích broušeným. Toto zrcadlo jsem podělila nakonec já a protože se velmi líbilo mému synovi, darovala jsem mu ho. Přestože má pěkný moderní interiér, dokázal vše skloubit tak, že je zrcadlo pěkným a zajímavým doplňkem jeho ložnice. A právě toto zrcadlo patří k nábytku, který se u nás bude nejspíš dědit z generace na generaci a které nikdy nevyhodíme. Vždyť ho dostala i moje babička už jako svatební dar, a to se vdávala v roce 1916, takže zrcadlo už je vyrobené někdy před 100 lety. (výřez přikládám na fotce)

zrc

Já mám raději moderní a jednoduché věci a podle toho jsme si vybavili i náš dům. Po prarodičích máme spíše jen pár drobností. Křížek na stěnu, pálené formy do kuchyně, pár hrnečků a podobně. Starožitnosti ani nekupujeme.
Přesto, pokud má někdo takto zažízené bydlení, se mi líbí, ale já dávám přednost jednoduchosti a modernímu designu.
Můj první manžel podědil po své babičce také krásné staré skříně, truhlici a vyřezávaný kostn (taková komoda). Vybavili jsme tímto nábytkem chalupu a své místo tady našel i starodávný šicí stroj po babičce i kolovrátek. Ty nám ale vzala velká voda. A jak to dopadlo s nábytkem po manželové babičce? Abych to zlehčila, raději zavzpomínám ve verších:

Po babičce staré skříně a truhlice 
na chalupě se mi líbily velice.
Že děda byl včelař, vloudila se sem i vůně pláství a medu.
Já dodnes si pohodovější místo představit nedovedu.

A nevím dnes už, čí že to byla vina,
když manžel s kamarády popil dobrého vína, 
snad utopili i rozum v tom pití a víně,
když napadlo je rozdělat oheň a spálit starodávné skříně.

Ještě jednou hezký den a pohodové bydlení všem přeje Maryene

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

______________________________

Bože můj, to spálení starodávných skříní je pravda, nebo jen za účelem použití rýmu do básničky??
Každopádně moc hezký příspěvek, děkuji Vám za něj.
A zrcadlo máte hezky zkombinované s tím svícnem :) Babička by měla radost, jak si ho považujete.
Krásný den a spokojený pohled sama na sebe :)
Saša

Téma dnešního dne: Nábytek, který nikdy nevyhodíme

 • Máte doma nějakou „skříň po babičce“?
 • Máte nábytek, který už není dávno moderní, ale přesto ho nevyměníte?
 • Jedná se o jednotlivé kusy, nebo celé zařízení bytu?
 • Jste staromilec, nebo zařizujete domácnost podle toho, co je moderní?
 • Líbí se vám moderní design, nebo starožitnosti?
 • Máte ve své domácnosti nějaký svůj oblíbený kousek?
  Křeslo, komodu, skříň…
 • Shodli jste se s partnerem na stylu zařízení domácnosti,
  nebo to nechal zcela ve vaší kompetenci?

O nábytku, který nikdy nevyhodíte, piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

můžete posílat i fotografie
Jednu ze čtenářek odměníme pěkným dárkem:  fondue na čokoládu

fondue

Reklama