A máme tady i moc hezký příspěvek od paní učitelky s nickem Maryene. Přečtěte si, jak vzpomíná na rozdávaní vysvědčení ona.

Hezký den všem.
Dnes se mě už sice vysvědčení netýká, ale učila jsem spousty let a z toho velkou část v prvních třídách. Ze své zkušenosti mohu říct, že děti se na své vůbec první vysvědčení velmi těší a samozřejmě očekávají známku, nejlépe jedničku. Ne všechny děti jsou ovšem stejně nadané a šikovné, proto jsem je nikdy nesrovnávala při hodnocení navzájem mezi sebou, ale pouze každé dítě jednotlivě a jeho pokrok, který udělal od počátku nástupu do školy až do pololetí. Takže jednička žáka, který přišel do školy už téměř se znalostí čtení byla jiná než ta u žáka, který se teprve všemu učil až ve škole. Každý však ušel určitý kus na své cestě za věděním, a to jsem chtěla ocenit. Proto mohla mít většina žáků na pololetním vysvědčení jedničku.

Ale objevily se i nějaké dvojky, a proto už od počátku školní docházky jsem děti seznamovala s „hodnotou“ známek i s tím, že dvojka je ještě hezká známka. Pokud bylo dítě opravdu velmi slabé, uchýlila jsem se až teprve potom k hodnocení slovnímu, které mnoho pedagogů přeceňuje, ale já jsem jeho příznivcem nikdy nebyla, a to především proto, že malé děti opravdu chtějí známky.

Při předávání vysvědčení jsem se snažila pochválit  všechny děti a vyzvednout to, v čem jsou dobré a chválila jsem je i ve vyšších ročnících i za trojky, pokud jsem věděla, že musely vynaložit velké úsilí, aby vůbec na ně dosáhly.
I doma jsem k dětem přistupovala stejně, protože jsem věděla, že jedno z mých dítek musí vynaložit mnohem větší úsilí na to, aby domů přineslo trojku, než druhé nebo třetí, které přinese jedničky. A přestože jsem učitelka, se všemi učiteli jsem neměla dobré zkušenosti.

Děti jsem nikdy za známky netrestala. Spíš jsem se jim snažila vštípit to, že důležitější je to co umí než to jak byly ohodnoceny. Vždyť zkoušení a hodnocení je velmi subjektivní záležitost a jeho výsledek záleží na mnoha okolnostech.
Nebyla jsem však vždy spokojena nejenom s hodnocením učitelů, ale i s mnohými rodiči a jejich přístupem ke známkách svých dětí. Mám takové zkušenosti, že mnozí rodiče ani nezaregistrují, že přišlo pololetí a s ním vysvědčení, někteří naopak reagují velice překvapivě a diví se známkám, jako by o prospěchu svých dětí do té doby netušili nic. Obě tyto situace nesou děti velmi těžce. Přeji všem rodičům, kterým dnes děti přinesou svoje pololetní vysvědčení, ať už je jakékoliv, aby je dokázali přijmout rozumně a s chladnou hlavou, aby dokázali své děti pochválit a povzbudit do dalšího pololetí.

Na závěr mohu sdělit i svůj názor, že jakékoliv hodnocení je velmi neobjektivní ať už v našem dětství na vysvědčení nebo v dospělosti na výplatní pásce. To bychom potom člověka, který sice odvede perfektní práci a dostane za ni 14 tisíc, mohli považovat za lempla na rozdíl od jiného zaměstnance, který za svoji práci dostane například ke svému platu v řádu desítek tisíc ještě statisícovou odměnu.
Maryene

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_________________

Jsem moc ráda, že jste napsala. Je dobré se na dnešní téma podívat i očima druhé strany. Určitě jste byla skvělá učitelka a určitě na vás mnozí z vašich žáčků v dobrém vzpomínají. Tak jako vy na ně :)
Pěkný sváteční den
Saša

Téma dnešního dne 31. ledna 2012: Pololetní vysvědčení

  • Jak vzpomínáte na svoje vysvědčení? Bály jste se nebo těšily?
  • Trestáte své děti za špatné vysvědčení?
  • Byla jste vy sama trestána?
  • Chválíte své děti za pěkné vysvědčení?
  • Byla jste vy sama chválena?
  • Pokládáte pololetní vysvědčení za stejně důležité jako to závěrečné?
  • Nebylo by místo pololetních známek u malých školáčků lepší jen písemné ohodnocení?
  • Jezdíte na pololetní prázdniny?
  • Zastáváte názor, že pololetní vysvědčení je taková varovná předzvěst vysvědčení závěrečného?
  • Máte špatné zkušenosti s učiteli?

Já myslím, že záchytné body stačí.
Vše o škole, o vašich dětech, učitelích a také o vašich vzpomínkách na vysvědčení pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Těším se na vaše příspěvky. Jedna z pisatelek dostane pomyslnou jedničku s hvězdičkou a návnadou veselou knihu spisovatelky I. Knightové: Největší špeky mýho života a k tomu deodorant spray Adidas.

darekk

Reklama