V rodině čtenářky Maryene mají vzdělání a titul všichni. Přesto pracují každý v jiném oboru, než vystudovali. To si tak ten život dokáže někdy pohrát, viďte?

Přeji hezký den.

Vždy jsem si myslela, stejně jako moje rodiče, že vzdělání je velmi důležité. A tak, přestože to nebylo zrovna jednoduché zvládnout finančně, rodiče nás, svoje tři děti, nechali vystudovat vysokou školu. Vysokoškolské vzdělání mají i moje dvě děti a třetí studuje už při zaměstnání. My s manželem, přestože už jsme za hranicí padesátky, studujeme a vzděláváme se stále, protože si myslím, že „nikdo není nikdy dostatečně chytrý“. Svět jde kupředu, je stále se co učit, o jazycích ani nemluvě. Přesto mnozí vzdělaní lidé jsou dnes bez práce a nepomůže jim k tomu ani titul, jiní, například, kteří nestudovali, se mají lépe. To, jestli je vzdělání tedy důležité;, je otázka hodná polemiky nebo tématu nejen na jeden den.

Jak už jsem psala, synové mají vysokou školu technického směru, ani jeden však nepracuje ve svém oboru, protože pro zaměstnavatele byla důležitá praxe a tu samozřejmě jako absolventi nemohli mít. Přišla rekvalifikace a hledání práce v jiném oboru. Takže například můj nejstarší syn, stavař a musím podotknout velmi šikovný a zapálený ve svém oboru, dnes dělá profesionálního fotografa, šéfredaktora vlastního odborného časopisu o stavitelství a strojírenství, a to vše na živnostenský list. To, co se naučil ve škole pomalu zapomíná, protože se plně věnuje své práci a šest let vysoké školy spojených s velkým úsilím psychickým i finančním časem přijde úplně vniveč.

Když si to uvědomím, máme vlastně všichni v rodině titul, ale každý pracuje v jiném oboru. Vzdělání určitě rozšiřuje obzory a je stále důležité, mám jen pocit, jako by pro schopné lidi ubývalo pracovních příležitostí, pokud nemáme na správných místech ty správné známé.

Maryene

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

______________________

Tím závěrečným konstatováním jste trefila hřebíček na hlavičku. Myslím, že nejste sama, kdo má ten pocit. Bohužel, už to asi nikdo nezastaví. Peníze a moc vždycky vládly světem. Ale už z historie víme, že to měli většinou v rukou ti, kteří nebyli duchem příliš mocní.
Děkuji za pěkný příspěvek a přeji krásný den
Saša

Téma dnešního dne. Je pro život důležité vzdělání?

 • Tato otázka se týká nás i našich dětí, protože nikdy není pozdě.
 • Pracujete v oboru, který jste vystudovala?
  Ve kterém jste se vyučila?
 • Trváte na tom, aby vaše děti studovaly?
 • Jaký studijní (učební) obor je v dnešní době podle vás nejvhodnější?
 • Nutili byste své dítě do studia, i kdyby na to nemělo?
 • Jsou na vedoucích pozicích lidé, kteří tam vůbec nepatří a naopak?
 • Znáte nějaký takový příklad?
 • Šla byste studovat i na stará kolena, pokud by to bylo potřeba?
 • Zastáváte názor, že politika státu je určena stupněm vzdělanosti národa?

Vše o studiu piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem, bystřícím mozek. :)
Staré dobré dřevěné šachy a pro případné budoucí mediky knihu nakladatelství Ikar: Neuvěřitelné medicínské případy.

sachykniha

Reklama