Pod příspěvek od čtenářky Maryene se plně podepisuji. Je velmi pravdivý, včetně závěrečného konstatování ohledně jistého muzikálu. Více se dočtete, když kliknete.

Přeji všem hezký den.

Božena Němcová pro mě byla je a navždy bude především výborná spisovatelka. Svůj život bych za její měnit nechtěla. Nechtěné manželství, smrt syna, neustálé stěhování, její život určitě nebyl lehký. Na svoji dobu měla pokrokové názory a myslím si, že kdyby žila v dnešní době, mohla by být zapálenou političkou a dokázala by hájit zájmy občanů. Takových lidí je v politice málo.

V dětství jsem milovala její pohádky, později jsem přečetla všechny její povídky a nejvíce mě chytila za srdce Babička. Četla jsem ji několikrát a vždy jsem ji přečetla se zaujetím a oplakala smrt její milované babičky. Nevynechala jsem ani jedno televizní zpracování této knihy. Je moc dobře, že filmoví tvůrci se k Babičce vrací, a to především proto, že dnešní děti už nečtou.

V době, kdy jsem učila ve škole mě překvapilo, že dnešní děti už ani pohádky Boženy Němcové tolik nezaujmou, zvlášť, když je mají číst sami. Proto jsem jim z nich předčítala. I rodiče by měli doma dětem číst a také by si měli sami číst. A aby to děti viděly. Takže můj názor je, že děti nejenom že nečtou knihy od Boženy Němcové, ale nečtou vůbec. Určitě existují nějaké výjimky. Opět štěstí, že se tyto krásné pohádky dočkaly filmového zpracování.

Když jsem byla malá, dostala jsem pokaždé na Vánoce od rodičů i od babiček několik knih. Nechyběly nikdy mezi nimi pohádky od našich klasiků, od Němcové a Erbena s krásnými ilustracemi. Ty knížky jsem milovala a  ve vzpomínkách na mé dětství zaujímají jedno z prvních míst. Dnes málokteré dítě dostane na Vánoce knížku, také už tolik nenavštěvují knihovny.

Mám ráda nejenom knihy od Boženy Němcové, ale i všechny filmy, které byly podle nich natočeny. Těšila jsem se na muzikál v hlavní roli s Lucií Bílou o životě této spisovatelky. Ten mě ovšem poněkud zklamal. Vinou Němcové to určitě není. Takže jejímu dílu se klaním.

Docela jsem zvědavá, kolik příspěvků se u dnešního tématu objeví.

Maryene

Pozn. red: Text nebyl redakčně upraven

____________________

Přiznám se, že jsem z toho muzikálu o přestávce odešla. Lucie by se měla držet „svého kopyta“.
Děkuji za velmi kvalitní příspěvek a přeji příjemný, nadcházející víkend.
Saša

Téma dnešního dne 20 ledna: Božena Němcová

 • Máte rády tuto spisovatelku?
 • Ztotožňujete se s jejími názory?
  (rovnoprávnost žen a mužů, stejný podíl na výchově dětí, svoboda myšlení, možnost volby ad.)
 • Četly jste v dětství její knihy?
 • Líbí se vám kniha Babička?
 • A co její nesmrtelné pohádky?
 • Myslíte, že dnešní děti čtou knihy Boženy Němcové?
 • Zastáváte názor, že Božena Němcová byla průkopnicí feminismu?
 • Myslíte, že by byla tato spisovatelka v dnešní době úspěšnou političkou?
 • Líbí se vám filmy natočené na základě jejích předloh?

Vše o spisovatelce Boženě Němcové a i o vašem vztahu k její literatuře pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek ode mě obdrží takový malinko zvláštní dárek – samozřejmě knižní ))
A to knihu autora E. A. Longena: Můj přítel Jaroslav Hašek

hasek

A u druhé si přihřeju polívčičku. Posílám knihu, která mi vyšla před necelým rokem. Je o zpěvačce Zorce Kohoutové a jejím tragickém dětství nebo třeba i vzpomínkách na Jana Wericha, Natašu Gollovou, Karla Valdaufa ad. Nevybouřené mládí Zorky Kohoutové.

zorka

Tak pište - pište a přidejte se společně se mnou do „klubu spisovatelek“ :)

Reklama