Skvělý příspěvek, včetně historie posunu času, přišel od čtenářky Maryene. Dozvíte se v něm spoustu věcí, které vás určitě zaujmou.

První zmínka o letním čase je už z roku 1784  v dopise Benjamina Franklina, byl tehdy však myšlen spíše ironicky. Jedním z jeho citátů je i citát „Čas jsou peníze“.

A to je myslím to, o co tady běží. 

V praxi byl letní čas poprvé zaveden za první světové války v roce 1916, potom  v důsledku úsporných opatření za druhé světové války. V českých zemích (tehdy v Protektorátu Čechy a Morava) byl poprvé uveden v platnost 1.4.1940 A každoroční letní čas byl v Československu zaveden v roce 1979. 

Argumentem pro zavádění letního času jsou prý energetické úspory.

Tolik z historie.

Já jsem od počátku jeho odpůrkyní. Jsem sova. Vydržím být dlouho vzhůru a brzké vstávání nemám ráda. Zvláště ne do tmy. A sotva se dočkáme krásných jarních rán, kdy se probouzíme do bílého dne, opět nám to vezmou. Naše biologické hodiny nám však čas odměřují stále stejně, ať je jaro, léto, podzim nebo zima, takže změna času na letní nám neprospívá. Jaro, to je i období jarní únavy, kterou pociťuje hodně lidí dost intenzivně, a do toho ještě vstávat o hodinu dříve !!!

Zavedení letního času jsem zažila v roce jeho zavedení 1979, kdy jsem byla studentkou posledního ročníku VŠ. Do  noci jsem se stejně učila, ale zato ráno jsem musela vstávat brzy do školy. V  mnoha jiných zemích je docházka do školy posunuta až na devátou hodinu, rovněž v mnoha profesích se nezačíná jako u nás už na šestou hodinu ranní. Takže Češi jsou na tom v konečném důsledku mnohem hůře, než jiní lidé z ostatních zemí.

Když jsem měla malé děti, museli jsme vstávat opravdu hodně brzy, abychom stihli jesle, školku, školu a já sama včas do práce. Přitom večer děti byly déle vzhůru, za světla nechtěly (nebo ani díky svým bio-hodinám) nemohly usnout, zato ráno musely dříve vstávat.

Jako učitelka jsem viděla, že i moji žáci jsou více unavení, a to nejenom první hodinu, ale celý den, takže jejich školní práce nebyla tak efektivní, jako kdyby se mohli normálně vyspat. A stejně tak to může působit i na dospělé. Mohou být vyčerpaní a bez energie. Kde je potom ta úspora???

Dnes už jsem v důchodu a osobně mě tedy letní čas netrápí. Řídím se svými vnitřními hodinami a ráno se klidně vyspím dorůžova. Přesto mi zavádění letního času není lhostejné vůči mým dětem, mojí rodině i ostatním lidem. V době demokracie jsme podrobeni všichni nedobrovolnému nátlaku, něčemu, co se může odrazit především na našem zdraví.

Světlo, to je pro náš organismus signál k činnosti, tma, to je útlum, spánek. Proč tedy máme vstávat do šera a začínat náš den, kdy nám chybí energie? Večer, kdy se má tělo chystat k odpočinku je dlouho světlo, mnoho lidí díky zavedení letního času může mít problémy s usínáním, spánkem, čím se zase zvyšuje únava. Člověk by po ránu mohl být čilý a svěží, ovšem za předpokladu, že by šel včas spát. Je to nekonečný kolotoč. Myslím si, že zavedení letního času je pro náš organismus velká zátěž.

Přesto si hodiny doma přetočíme, co jiného nám zbývá? Ale manžel v autě striktně nechává stále stejný čas, ten správný, stejně tak na svých hodinkách. Už se mu to párkrát i vymstilo, jednou jsme dokonce „honili“ letadlo a málem jsme nestihli dovolenou.

Jsem za zrušení letního času. Kdybych měla tu moc, určitě bych ho zrušila a našla jinou alternativu jak nepoškozovat naši ekonomiku a šetřit na správných místech. Myslím si, že v tom máme velké rezervy a ať už je čas letní nebo zimní, u nás se bude krást ve velkém stále stejně a my obyčejní lidé, tím že budeme vstávat o hodinu dříve, my to tím určitě nezachráníme.

Saša napsala, že by šla s transparentem jako první, nechci ji tedy předbíhat, ale ten transparent jí ráda pomůžu nést.

Maryene

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

______________________

Milá Maryene, tak to jsem moc ráda, že ho poneseme spolu. Doufám, že u toho nepadneme vysílením a únavou, a určitě by to nebylo z tíhy toho transparentu, ale z toho pitomého posunu času.
Skvělý příspěvek, Moc děkuji.
A v neděli ráno (nebo spíš v pondělí) si na Vás vzpomenu :-)
Saša

Téma dnešního dne: Změna času ze zimního na letní

  • Vadí vám změny času nebo je vám to úplně jedno?
  • Máte nějaké psychické či fyzické problémy?
  • Jak se vám vstává?
  • Který čas vám vyhovuje lépe? Zimní nebo letní?
  • Zaspala jste někdy při změně času, která bude teď?
  • Jaký je váš názor? Je to „kravina“ nebo věc prospěšná.
  • Pokud prospěšná, podle vašeho názoru – proč?

příspěvky posílejte na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem, vlasovou kosmetikou Taft.

TAFT

 

Reklama