Své si užila se zuby i čtenářka Maryene. Popisuje nám celou anabázi od bolesti toho prvního, až po současný – zase ten první. Mít tak pár tisíc navíc…

Hezký den na ženě-in,

přestože ten, koho dnes čeká zubař, ten ho nejspíš příliš hezký mít nebude. Návštěvy zubaře nemám ráda už od dětství, přestože tehdy jsem chodila pouze na prohlídky. Přesto každá návštěva u zubaře byla u mě spojená se stresem a strachem .Všudypřítomná dezinfekce, pronikavý zvuk vrtačky a také ustrašení pacienti v čekárně před, po a mezi dalšími výkony mi naháněly hrůzu.

První zub se mi ozval až v době těhotenství a s ním mám problémy dodnes. Paní zubařka mi v něm nejdříve pročišťovala kanálky, tehdy v dobách hluboké totality sice zdrama ale zcela bez umrtvení  a injekce, myslela jsem, že polezu bolestí po zdi. Chodila jsem k ní několik týdnů a nakonec mi zub vytrhla. Zůstala mí díra po „pětce“ nahoře. Při každé další návštěvě mi byla nabídnuta výplň té mezery s tím, že ovšem kvůli tomu přijdu o další dva sousední zdravé zuby, které by mi zbrousila kvůli můstku. Vzdala jsem to. 

Další velký zubní problém nastal až po čtyřicítce. Dostala jsem vysoké horečky, k tomu nesnesitelné bolesti, ale nemohla jsem poznat, který zub mě vlastně bolí. Bolela mě celá čelist, jen paní doktorka prohlásila, že nic nevidí, že mám zuby zdravé. Dala mi jen léky proti bolesti, ale když se ani po týdnu můj stav nelepšil, spíš naopak a návštěva u ní byla opět bez ošetření a bez diagnózy, zavezl mě syn na pohotovost. A potom už to šlo rychle. RTG, hospitalizace na čelistní chirurgii a operace. Narostly mi v té době dva zuby moudrosti a protože už neměly v čelisti místo, rostly pod zubama. Tam působily jako cizí předmět a dostala jsem rozsáhlý zánět. Operaci čelistí popisovat nebudu, hlavně že mě zbavila bolesti. Dostala jsem varování, že pokud vyrostou ty další dva, skončím opět na chirurgii.

Třetí zub však vylezl sám. Přesto bolel, kořínky zaklíněné kde být neměly a také musel ven. Můj současný zubař však rozhodl, že ho vytáhne sám, přes veškerá moje varování. Asi po hodině, kdy se jeho úsilí dalo rovnat kutání horníka v dolech, kdy už injekce nepůsobila a byli jsme na pokraji sil oba, mě na tu chirurgii stejně nakonec poslal. Další dva týdny jsem vypadala, jako když mě někdo přepadl. Podlitiny nejenom na tváři, ale i na krku.

Během návštěv mi byly vyměněny plomby za bílé a z peněženky ubylo pár tisíc. A co mě čeká v současnosti?
No přece můj první chybějící zoubek. Dnes už jsou implantáty, ale po vyšetření za 850,- Kč jsem se dozvěděla, že už tam málo kostní hmoty na ten implantátek za 20 tisíc, takže se mi docela ulevilo. Dostala jsem tam nějakou jinou výstuž za pár tisíc a čeká mě na to namontování zoubku. Když jsem to spočítala, vyjde to nastejno.

Ráda bych si dopřála i pravidelné návštěvy dentální hygienistky. To byl na rozdíl od zubaře příjemný zážitek, odkud jsem odcházela navíc se zoubky krásně bílými. Ovšem, zase je to o penězích.

Začínám mít pocit, že hezké zuby budou nakonec jen pro bohaté. A tak přestože dnes už ošetření nebolí tak jako dříve, i přístup lékařů je jiný, o to více to bolí naši peněženku.

Hezký den a zdravé zuby přeje
Maryene

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

____________________

Ano, ve všem s vámi naprosto souhlasím. Proč nemůže mít i „obyčejný“ člověk krásné zuby? Aby to nebylo jako v těch historických filmech. Žebráci s vykotlanými zuby a baroni, kteří měli zuby jak perličky. A to ještě ani nebyli v těch dobách takoví zubaři.
Děkuji, že jste napsala, budeme šetřit spolu :)
Saša

Téma dnešního dne: Zuby

 • Chodíte pravidelně na kontroly k zubaři?
 • Pociťujete tu velkou změnu stomatologického ošetření z dob našeho dětství a nyní?
  V čem podle vás nastala změna největší?
 • Řešily jste už také chybějící zuby?
 • Jste ochotna si za péči o zuby připlatit?
  (plomby, implantáty, čištění…)
 • Přijde vám cena 18 000 až 20 000 za implantát odpovídající?
 • Máte i implantáty nebo „cvakačky“?
  Nebo máte to štěstí, že máte všechny zdravé zuby?
 • Kdy jste přišla poprvé o zub? (netýká se dětských, mléčných)
 • Trpíte na záněty?
 • Bojíte se zubaře?

Téma je to velmi obšírné a já doufám, že i díky vašim příspěvkům se něco přínosného dozvíme.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

jedna ze statečných pisatelek obdrží pěkný, tematický dárek: zubní sadu Sensodyne

darek

Reklama