Velmi kvalitní tematický příspěvek, formou i obsahem, přišel od čtenářky s nickem Maryene. I za ty, které se stále rozmýšlí, pár významných a nezapomenutelných jmen vzpomenula.

Hezký den na ženě-in :)

Velmi ráda připojuji svůj podpis k petici pro udělení Nobelovy ceny míru siru Nicholasu Wintonovi. Za záchranu tolika lidských životů si ji určitě zaslouží.

V době studií na VŠ (Universita J.E.Purkyně v Brně), jsem se zajímala o osobnost člověka, po kterém byla škola pojmenovaná. Překvapilo mě už tehdy a také zaujalo, co se dá za jeden lidský život stihnout. Už jen tím, čím vším se J.E.Purkyně zabýval. Tento biolog, fyziolog a anatom se zabýval i  filozofií a dokonce psal i básně. Přestože žil v době, kdy žádná podobná ocenění neexistovala,  pro mě je  určitě jedním z těch, kteří by si Nobelovu cenu zasloužili. Zabýval se vlivem psychiky na tělesný stav člověka, byl jedním z prvních vědců na světě, kdo přisoudil buňkám  jejich zásadní význam pro život a stal se jedním ze spoluzakladatelů cytologie. A v neposlední řadě se stal i průkopníkem animovaného filmu, poté co ze svých nákresů nechal vyrobit kotouč zobrazující animovanou sekvenci práce lidského srdce. Sám dokonce předpověděl, že se tento postup stane i druhem umění. Jeho přínos pro vědu a současnou medicínu je určitě podle mě nedoceněný.

Nobelovu cenu by si zasloužili lidé, kteří se dokázali postavit bezpráví i za cenu vlastního života. A takových u nás také není málo.

Jsme sice malá země, ale myslím si, že plným právem můžeme být hrdi na spoustu lidí. Ze současných politiků bych ale určitě cenu nikomu neudělila. Ti se zajímají nejvíce sami o sebe a o to, aby si získali pro sebe co nejvíce výhod a také co nejvíce peněz. To, že se starají o národ a veřejný prospěch, tomu už se nedá věřit. V naší zemi žijí a pracují lidé, kteří si ji zaslouží mnohem více a právem. Za svůj přínos v medicíně i vědě, i v dalších oborech. Jsou to však lidé, kteří se věnují především své práci a není je tolik vidět.

Mezi své kandidáty bych zařadila také osobnosti jako byl Jan Jánský, genetik G.J. Mendel, Prokop Diviš. Antonín Holý (léky, které byly vyvinuté na základě jeho výzkumů zachránily miliony životů) . Ale ten snad byl i na Nobelovu cenu už nominován, přestože ji nedostal.

Určitě bych ve svém výčtu mohla pokračovat. Také bych ráda ocenila neznámého, jehož jméno jsem nezjistila. Jméno člověka, který objevil biologickou léčbu vlastní krví. Podstoupila jsem v nedávné době léčbu ACP pomocí krevní plasmy. Sice finančně náročnou, musela jsem si ji uhradit z vlastních prostředků, ale pomohla mi od bolestí a znovu postavila na nohy. Nobelovu cenu by zasloužil každý takový objev.

Krásný den přeje Maryene

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

_____________________

Jak jsem jen mohla zapomenout na jméno J.E.Purkyně? Mohla jsem ho dát do anketní otázky. I gymnázium, kam jsem chodila, dnes nese toto jméno.
A ostatní navrhované osobnosti? Jedno jméno lepší než druhé. ¨
Moc děkuji, že jste napsala a že jste nám tato jména připomenula.
Mějte se krásně
Saša

Téma dnešního dne: Komu byste udělily Nobelovu cenu?

  • Jako první bod můžete rovnou napsat, zda jste také pro udělení Nobelovy ceny míru siru Nicholasu Wintonovi. (ráda vaše hlasy přidám k petici)
  • A pak už pište, pokud byste měly tu moc a šel i vrátit čas, koho byste vy samy navrhly.
    A důvod, proč právě tohoto člověka.
  • Může to být muž i žena, žijící i nežijící, český i zahraniční.
  • A byť se Nobelova cena uděluje „teprve“ od roku 1901, pro zpestření tématu můžete klidně navrhnout i osobnosti, které se narodili před tímto datem, v dávnější historii.
    Představte si, že „vstali z mrtvých“, a dodatečně si pro Nobelovu cenu přišli.

Jsem zvědavá, jak se zhostíte tohoto nelehkého, ale krásného, společenského tématu. Upřímně se těším.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Odměněny budou tentokrát dvě pisatelky.
Jedna obdrží svazek knih: Biografii: František Ferdinand, detektivní příběhy: Krev na kapradí a pro odlehčení: Křížovky

knihy

Druhá pisatelka vyhraje DVD Všichni moji blízcí

dvd

Reklama