Čtenářka Maryene vyjmenovala spoustu vynálezů, bez kterých si neumí představit život. Od těch „drobných“ až po ty větší. Přečtěte si, jak je hezky vyjmenovala a ohodnotila.

Milé ženy,
dnes už si ani neuvědomujeme, kolik technických vynálezů nás obklopuje. Vzpomínám na dobu svého mládí, kdy jsme měli kurz obsluhy moderní techniky, který vlastně spočíval například v tom, jak zapnout video, magnetofon nebo promítačku. Musím se tomu pousmát. Přesto jeden kolega neuspěl poté, co vsunul do videopřehrávače kazetu z magnetofonu a divil se, že mu to nechce hrát. Můj roční vnouček si už dnes přitom sám dokáže „spustit“ mnohé technické hračky.

Určitě si neumím představit svůj život bez elektřiny. Také vím, jak mě dokáže rozhodit, když neteče voda. Ráno vstanu, kávovar připraví kávu, osprchuji se teplou vodou, vyřídím důležité vzkazy telefonem a začnu pracovat na počítači. Mezitím se vypere prádlo v pračce, umyje nádobí v myčce, a tak bych mohla pokračovat. Stačí mi ale vrátit se do doby ne příliš dávné, kdy už samozřejmě všechny tyto vynálezy existovaly, ale já jsem je nevlastnila. Stavěli jsme dům, neměla jsem telefon a tak jsem objížděla stavebniny a obchody, sháněla materiál a tak jsem ztratila spoustu času. Dnes by stačilo sednout k počítači, zavolat si, objet vše autem.

Co považuji za největší vynález, který mi usnadnil život? Přestože dnes už mě doma obklopuje nejeden technický vynález, určitě bych se nechtěla vzdát pračky. Vím, o čem mluvím. Zažila jsem, jaké to bylo bez ní a kolik času jsem trávila praním. Neměla jsem ani automatickou (ani jinou) pračku, praní mě obralo o spoustu času, který jsem mohla věnovat dětem. S malými dětmi, které jsem sbírala od jeslí a školky po školu jsem se vláčela po nákupech a poté čekala na autobus. Doma jsem prala kupy plen a prádla, proto považuji za velký vynález nejenom pračku, ale také jednorázové pleny. Kdybych si však mohla vybrat pouze jedinou věc, které bych se nechtěla vzdát, musela bych pračku oželet ve prospěch sociálního zázemí, tedy toalety a sprchy.

Ale asi nezáleží zase tak úplně na tom, co bych chtěla. Co by mi pomohla pračka, sprcha a splachovací záchod, když bych nic neviděla? On totiž uběhl nějaký čas od doby, kdy jsem toužila po pračce a dalších vymoženostech a mezitím se mi začal zhoršovat zrak. Ještě že jsem si vzpomněla, milé ženy. Vždyť já už se dnes neobejdu bez brýlí. Brýle! To je ta vymoženost, bez které bych se určitě neobešla i za cenu toho, že budu prát na valše.

Za největší vynálezy považuju také vše, co pomáhá nemocným vracet se do života. Ať už jsou to různé umělé náhrady, pohyblivé protézy nebo i kompenzační pomůcky.

A čeho se vzdát úplně? Už jsem si zvykla na pohodlnější život, na spotřebiče, které mě obklopují, je těžko se něčeho vzdávat. Asi by mě nejméně bolelo vzdát se televize. Ta mi život sice občas dokáže zpříjemnit, když jsem například sama doma, ale je to spíš přístroj, který nás o čas připravuje, na rozdíl od ostatních technických vynálezů, které se mi snaží čas ušetřit.

Přeji hezký den.

Maryene

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

_______________________

Zajímavý příspěvek. Vyjmenovala jste tolik věcí, na které bych snad i zapomněla. Bereme je dnes jako samozřejmost a přitom takové – brýle…, bez těch bych teď vlastně ani nemohla editovat :)
Děkuji, že jste napsala a mějte krásný den
Saša

Téma dnešního dne 11. 3. 2013:  Technické vymoženosti

  • Bez jaké technické vymoženosti byste už nedokázala žít?
  • A proč?
  • A bez čeho byste naopak žít uměla?
  • Kterou z věcí byste klidně oželela?
    (lednička, pračka, žehlička, televizor, počítač, mobil, automobil atd. atd.)
  • Co pokládáte za největší technický vynález lidstva (hmatatelný)

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek od nás obdrží kuriózní dárek: zástěrku pro manžela (ke sporáku), k tomu nádavkem pár věcí na pečení a vaření + dva ručníčky (ty zase do pračky :))

darek..

Reklama