Pocházela ze skromnějších poměrů. Narodila se do rodiny učitele v malé vesničce na Jutském poloostrově. Otec si samozřejmě přál, aby jeho dcera získala patřičné vzdělání, a tak Mary vystudovala dívčí obchodní školu v Kodani. Byla ale příliš kreativní na to, aby ji uspokojovala nějaká pro ni nudná práce v kanceláři. Začala se zajímat o fotografování. Nebyla to žádná novinka, v té době už měla dánská fotografie určitou tradici a byla uznána jako svéprávná forma umění.
Foto: Mary Steenová v roce 1889
Mary Steen, Public domain, via Wikimedia Commons
Mary se rozhodla v tomto oboru získat nejen určitou zručnost, ale i patřičné vzdělání. Dostalo se jí ho nejdříve ve Švédsku a pak i u profesionálního fotografa v Dánsku. Už v roce 1884 si otevřela vlastní ateliér v Kodani a brzy se ukázalo, že má talent a že se dokáže vyrovnat svým mužským kolegům. Její doménou se staly portréty a především interiérové fotografie.
Foto: Herečka Betty Nansen a básník Viggo Henrik Fog Stuckenberg
The Royal Library, Denmark, No restrictions, via Wikimedia Commons
Mary Steen, Public domain, via Wikimedia Commons
Za interiérové fotografie získala ocenění na výstavě v Kodani a nejspíš na základě toho byla jmenována první ženou – dvorní fotografkou dánské královské rodiny. Oblíbila si ji především dánská princezna Alexandra, v té době už manželka britského následníka trůnu Edvarda VII. a pozdější anglická královna. Ta ji pak poctila pozváním do Londýna k anglickému královskému dvoru.
Mary tu strávila určitý čas a vytvořila tu portréty několika členů královské rodiny zdařile zasazené do interiéru královských sídel. Unikátní je především fotografie stařičké královny Viktorie s její nejmladší dcerou Beatrice z roku 1895.
Foto: Královna Viktorie (1819-1901) plete ve společnosti své dcery, princezny Beatrice (1857-1944), která čte noviny. Fotografie byla pořízena po snídani v Queen's Sitting Room hradu Windsor.
Mary Steen, Public domain, via Wikimedia Commons
Mary se stala úspěšnou a uznávanou fotografkou a jako první žena byla přijata do Dánské fotografické asociace, v níž aktivně pracovala. Známá byla i v cizině, svá díla také vystavovala na Světové výstavě v Chicagu v roce 1893.
Přes veškeré úspěchy i zabezpečení nikdy nezapomněla na to, z jakých poměrů vzešla. Aktivně působila ve feministickém hnutí a bojovala za práva a lepší pracovní podmínky pro ženy. Stala se vzorem pro své pokračovatelky a ukázala, že i v tak původně ryze mužské profesi lze slavit úspěchy. Byla známá i tím, že měla hezký vztah ke svým podřízeným, které slušně platila. Zemřela v úctyhodném věku 83 let…
Foto: Malířka Marie Luplau
Mary Steen, Public domain, via Wikimedia Commons
Zdroj info: Wikipedia – en, Lynn Santa Lucia: Ženy, které změnily svět, 2011
Na našem webu jste si mohli přečíst i o těchto zajímavých ženách:
- Z prodavačky kuriozit vědkyní. O paleontologii toho Mary Anningová věděla víc než kdejaký učený profesor
- Lucia Moholy, zapomenutá fotografka Bauhausu, pocházela z Prahy
- Maria Telkesová, královna solární energie
Nový komentář
Komentáře
Zajímavé čtení
Děkuji
Velmi zajímavá žena. Děkuji za hezké čtení.
Pro mě zajímavá dáma, děkuji.
Děkujeme
Moc pěkný a zajímavý článek.