Mary se narodila na předměstí Londýna v roce 1934. Ačkoli byli oba její rodiče učitelé, ona měla od dětství jasno. Nepůjde v jejich šlépějích, bude navrhovat šaty. A jako malá holčička prý postříhala doma kde co.
5c1907f1a2a98obrazek.png
I když nemalý podíl na vzniku a propagaci minisukní měl i francouzský návrhář a zejména designer André Courrèges, který s nimi začal zhruba ve stejné době jako Mary, přece jen módní znalci větší zásluhy přisuzují Mary Quantové. Dokázala ve správnou dobu využít situaci a vytvořit novinku, která se nejen ujala, ale především všechny šokovala…

5c190570aaef2obrazek.pngMary Quantová vystudovala umění a ilustraci na Goldsmiths´ College. Studium ji bavilo, nejvíc se zajímala o barvy a vzory, jejich vzájemné kombinace a spojování. Po studiích začala pracovat jako modistka. Nudná práce! Ruční šití klobouků na zakázku ji narozdíl od studia zoufale nebavilo! Tehdy si uvědomila, že jak vysoké částky jsou bohatí lidé schopni vydávat za garderobu a že vlastně neexistuje móda cenově přijatelná pro široké vrstvy obyvatel, zejména však pro mladé lidi.

A tak si společně se svým partnerem a pozdějším manželem Alexandrem Plunkett – Greenem, s nímž se poznala na studiích, otevřela v Chelsea na King’ Road butik s módní konfekcí nazvaný Bazaar. K jeho otevření si sama pro sebe ušila model - extravagantní pyžamo, které vzbudilo nebývalou pozornost. Zpočátku její klientelu tvořili studenti a bohémští umělci, ale brzy o obchodě, kde uvnitř zněla hlasitá hudba, věděli všichni. Mary nejdříve prodávala to, co nakoupila jinde.

Brzy si ale uvědomila, že ona sama i její zákazníci touží po něčem úplně novém.  Bohužel návrháře, který by naplnil její představy a sny, nenašla, tak se do toho musela pustit sama. Začala si modely navrhovat a také šít. Nebyla vyučená švadlena, a tak chodila po večerech do kurzů šití.

Jejím prvním vlastnoručně stvořeným modelem - pokusem bylo tedy ono „pyžamo z blázince“, jak se mu říkalo, a v němž otevírala svůj butik. To mělo tak velký úspěch, že se o něm začalo psát a brzy ho prostě všichni museli mít! Když se jeho věhlas rozšířil i za Oceán, ukázala se Mary jako skvělá obchodnice. Prodala jeho design americkému výrobci a ten si vytvořil svou vlastní verzi. A Mary rozhodně neprodělala.
5c1907bc18c07obrazek.png
Původně měla jen jeden šicí stroj, na němž šila své výtvory ve své umělecké dílně. Ovšem nestíhala, a tak zanedlouho zaměstnávala už tři švadleny na plný úvazek. A brzy nestačilo ani to. Zájem byl tak obrovský, že v polovině šedesátých let už pro ni pracovalo skoro 20 dílen. Velkým úspěchem byl export jejích výrobků do USA a do Japonska. Rostl i počet Maryiných butiků, jen v Anglii jich bylo v dobách největší slávy na 150! A další se otvíraly  v cizině.

Mary se nebála experimentovat. Minisukně a úzké pouzdrové minišaty nebyly jejím jediným vynálezem. Zavedla též pohodlné hot pants (krátké kalhoty ve stylu dnešních šortek). Ke krátkým sukním se nemohly nosit punčochy, jak tomu bylo doposud. Tato móda si vynutila další novinku - punčochové kalhoty nejrůznějších barev i vzorů, které krátké modely skvěle doplňovaly. Ke krátkým sukním se nosily vysoké, mnohdy šněrovací kozačky z nejrůznějších materiálů. Módní byly i přiléhavé svetry s výraznými pruhy či pláště do deště z plastické hmoty. Určitě si na to vaše maminky nebo možná i mnohé z vás pamatují.Nošení minisukní bylo v šedesátých letech a vlastně je dodnes nesmírně sexy a předpokládá štíhlou postavu a pěkné dlouhé nohy. Poprvé v historii se vlastně navrhovaly šaty, které ukazovaly tělesné vnady a ne jako do té doby tělo zahalovaly. Sama Mary Quantová je s oblibou nosila, ostatně měla co ukazovat. Jak později vzpomínala, její zákaznice to mnohdy s tím zkracováním přeháněly. Ne každá žena měla postavu Twiggy, nejslavnější modelky šedesátých let.


5c19094d12c79obrazek.pngO Mary Quantové se říkalo, že se uměla narodit ve správný čas na správném místě, a ještě k tomu s talentem. Ano, šedesátá léta byla šťastným obdobím, kdy se radikálně měnila nejen móda, ale i hudební i literární vkus. Byl to kult bezstarostného mládí, volné  lásky.

Jakmile se minisukně objevily v prestižním časopise Vogue, měla Mary vyhráno. V polovině šedesátých letech překvapila další novinkou. Make-upem s celou škálou barev pro líčení v praktické krabičce, která se pohodlně vešla do kabelek. Také dlouhý pásek u kabelek pro zavěšení na rameno – i to je nápad Mary Quantové!

V šedesátých letech došlo i k radikálním změnám v účesech. I na tom měla Mary Quantová lví podíl. Mistrem krátkých účesů a jejím dvorním kadeřníkem se stal světoznámý Vidal Sassoon.
Mary Quantové se dostalo mnoha ocenění. V roce 1963 zvítězila v soutěži Šaty roku, kterou pořádalo britské Muzeum módy v Londýně. V roce 1966 jí pak královna Alžběta udělila Řád britského impéria. Mary přijela do Buckinghamského paláce převzít cenu stylově - v minisukni a černých ustřižených rukavicích. V roce 1990 se Mary dostalo dalšího uznání, Britská módní rada ji zvolila do dvorany slávy a v roce 2006 dokonce získala čestný doktorát na Heriot-Watt University v Edinburghu.
5c19053b5596cobrazek.png
Mary Quantová se stala i návrhářkou filmových i hudebních hvězd. Přestože měla obrovský komerční úspěch, snažila se udržet ceny na přijatelné úrovni, aby byly její modely dostupné pro mladou klientelu, o niž stála především. Mnoho z jejích modelů nakoupil americký obchodní dům J. C. Penney, který je pak vyráběl ve velkém a levně prodával velkému množství zákazníků.

Když zájem o módu Mary Quantové opadl, neznamenalo to pro ni žádnou tragédii. Začala se věnovat prodeji zboží pro domácnost a prodeji své kosmetiky. Přestože svou společnost Mary prodala v roce 2000 japonskému konsorciu a vlastně už není spojena s vlastní obchodní značkou, její reputace úspěšné módní návrhářky žije dál.
Příští rok jí bude už 85 let. Její osobní život byl prostý všech skandálů. Se svým prvním a jediným manželem, který už před několika lety zemřel, měla syna Orlanda. Dnes je babičkou tří vnoučat a žije v Surrey na jihozápadě Londýna. I když se o život i módu dnešních mladých lidí stále živě zajímá, na veřejnosti už téměř nevystupuje…
 5c190775842e7obrazek.png
Foto: Wikipedie

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama