Znáte Mary Poppins? Anglickou guvernantku nezbedných dětí, které vdechla v roce 1934 život australská spisovatelka Pamela Lyndon Traversová? My si ji dnes ale formou knihy nepředstavíme, naopak se s ní, obrazně řečeno – rozloučíme, a to ve formě muzikálové.

O víkendu jsem byla pozvána do pražského divadla Hybernia na derniéru muzikálového představení Mary Poppins, v hlavní roli s Monikou Absolonovou. Choreografii k muzikálu dělala moje kamarádka Lucie Holánková, se kterou jsme vám na našich stránkách přinesli rozhovor, viz ZDE, která se mě také zeptala, jestli bych se nechtěla přijít podívat, že už bude závěrečná derniéra.
„Proč ne?“ řekla jsem si, a tak jsme společně s manželem vyrazili. To jsme ještě netušili, že nás čeká naprosto ojedinělý zážitek, o který se s vámi nyní, dokud ho mám ještě v čerstvé paměti, velmi ráda podělím.

ja

Přeplněné prostory divadelního foyer slibovaly zábavu zejména pro děti. Nespletla jsem se? Neměla jsem si půjčit spíš nějaké malé dítě? I samotný plakát vyzýval: „Vezměte s sebou svoje děti.“ No co už, vzala jsem s sebou manžela. Na druhou stranu, který muž nemá rád pohádky?

foyer

prostory ve foyer byly plné dětí

Příběh Mary Poppins se odehrává v Londýně v roce 1910. V londýnské Třešňové ulici žijí manželé Banksovi se dvěma dětmi, synem Michaelem a děvčátkem Jane. Pan Banks je bankovní úředník, paní Banksová, bývalá herečka, je ženou v domácnosti. Oba se však svým dětem málo věnují a najímají si guvernantky, které se u nich poměrně často střídají, neboť děti nejsou právě hodnými andílky. Během další z výměn pan Banks podá inzerát do novin na novou guvernantku, ale obě děti sepíšou své vlastní požadavky, jak by měla vypadat. Rozezlený tatínek jejich žádost roztrhá na kousky, a ty pak zahodí do domácího krbu. Kouzelný vítr však útržky dětského dopisu odnese pryč a druhý den ráno na prahu Banksova domu stojí Mary Poppinsová.

Na první pohled se od ostatních guvernantek ničím neodlišuje, nicméně jedná se o kouzelnou bytost, která společně s potulným muzikantem a kominíkem zavede děti do světa kouzel a fantazie, do světa plného oživlých pohádkových postaviček a dobrodružství. Mary Poppins pak od obou dětí odejde až v okamžiku, kdy oba rodiče pochopí, že se musí svým dětem věnovat mnohem víc, protože je obě velmi potřebují.

Knižní předloha Pamely Lyndon Traversové byla v roce 1964 převedena do amerického filmového muzikálu a setkala se s obrovským úspěchem.
Také Divadlo Hybernia si s ní poradilo skvěle. Řada technických triků, působivých exteriérů a světelných efektů nazvedala diváky zkřesel.
Působivá byla scéna, kdy kominík chodí přes celé jeviště po stranách a po stropě hlavou vzhůru, nebo kdy se Mary Poppins vznáší nad hledištěm.

Sama hlavní představitelka Monika Absolonová se o této své krásné roli vyjádřila takto:
„Mary mi bude moc chybět, tohle představení opravdu miluju. Na její – stačí chtít a vše je rázem možné! – nikdy nezapomenu. Potkala jsem při tomhle kouzelném představení spoustu skvělých lidí a jsem šťastná, že jsem mohla aspoň na krátkou chvíli být Mary!“

Poslední představení, které proběhlo v sobotu 25. 5. 2013, se po třiceti divácky velmi úspěšných představeních dočkalo od publika velkých ovací. Monika Absolonová neskrývala slzy dojetí.

Další fotografie z představení

Prknům Divadla Hybernia zůstane tato nadaná herečka, tanečnice a zpěvačka věrná i nadále. Na úspěšnou Mary Poppins navazuje dalším úspěšným titulem Zorro, o kterém jsme vás už také informovali. Viz ZDE.

Monika si opět zahraje krásnou ženskou hlavní roli a mezitím nám ještě slíbila, že se s námi sejde i k rozhovoru.

Tak jsem zvědavá, zda přijde, nebo přiletí. :)

leti

poskytnuté fotografie: Divadlo Hybernia a autor

Reklama