Talentovaná dívenka, kterou jste mohli vidět ve filmu Bathory v roli Anny, dcery Alžběty Bathoryové. Nejen o natáčení jsme si popovídali s ní a s její maminkou scenáristkou Evitou Naušovou..

Maruška se dostala k natáčení přes vás?
Evita: Spíš přes otce, který je výkonný produkční na Barrandově. Takže ji vždycky někam vzal. Maruška se zalíbila v jedné herecké agentuře, kde si ji nafotili. Před Bathory nám zavolali a Maruška vyhrála casting.

Jaké jsi měla pocity, když ses dozvěděla, že budeš hrát v takovémhle velkém filmu?
Maruška: Dobré, moc jsem se těšila.

A vy?
Evita: Hodně jsem se nejdřív lekla. Tenkrát byly Marušce čtyři roky. Natáčení bylo náročné, mimo Prahu, a já navíc byla těhotná.

Jak jste prožívala natáčení? Marušku vozil na natáčení hlavně tatínek, nebyla tedy často doma...
Evita: Jednak jsem prožívala její naprostou spokojenost, protože byla jediné dítě na natáčení. Všichni ji nosili na rukou a říkali jí malá princeznička. Trochu mi ji tam rozmazlili (smích), jak ji všichni milovali a zbožňovali. Na druhou stranu v průběhu natáčení vážně onemocněla, protože ona je človíček, který se úplně vydá, emotivně i fyzicky. Takže tyhle dvě strany jsem v sobě vyvažovala, a nakonec jsem byla ráda, že neměla tolik natáčecích dnů jako jiní herci.

Maruška Boková

Narodila se Praze 25. prosince 2000. Má dvouletou sestřičku Anežku Rouhovou (Anežka se jmenuje po svém otci Danielu Rouhovi, se kterým dnes žije Maruščina maminka, scenáristka Evita Naušová). Domácnost s nimi sdíli ještě desetiletý labrador Jonáš. Maruščin první herecký počin je právě film Bathory. Od natáčení Bathory ale už uběhl nějaký ten čásek, takže Maruška stihla už hrát i ve dvou reklamách a ve filmu Marie Procházkové, který se zatím pracovně jmenuje Červená Karkulka. Tam už má dokonce mluvenou roli. Zahrála si také dvakrát pacientku v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Do budoucna by se měla objevit i v další pohádce pro Českou televizi.

Evita Naušová

Narodila se 6. července 1971 ve Varnsdorfu. Po různých peripetiích vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Po narození Marušky se chvíli věnovala pouze jí, potom začala spolupracovat jako scenáristka na seriálu Ordinace v růžové zahradě a následně na seriálu Ošklivka Katka. Kromě scenáristiky se věnuje i dalšímu tvůrčímu psaní. Napsala sbírku básní Po římse až k oknu a loni jí knižně vyšla novelka Jizvy. Dnes pracuje na nové knize Koupelna, o které říká: „Je to takový sesterský příběh, sesterské blues.“

Kolik vlastně Maruška točila natáčecích dnů?
Evita: To už si úplně nepamatuji.
Maruška: Asi dvacet.
Evita: Ale bylo to daleko. Najednou vám zavolali, že je potřeba, aby byla malá ráno v Bratislavě, a my byli ve Varnsdorfu. Tím je nechci pomlouvat, všichni byli výborní, ale asi si vždycky moc neuvědomovali, že Maruška je dítě.

Bylo to těžké, natáčet film?
Maruška: Ne, nebylo, ale ze začátku mi to moc nešlo. Nebyla jsem na to připravená.

A jak ses to naučila, kdo ti pomáhal?
Maruška: Maminka a jinak, když jsme natáčeli, tak všichni okolo. Když jsem něco zapomněla, poradili mi.

Koho sis nejvíc při natáčení oblíbila?
Maruška: Paní královnu (Anna Friel) a pana kameramana (F.A. Brabec).

Anna Friel na tebe určitě mluvila anglicky, tys jí rozuměla?
Maruška: Ne, teď se učím. Budu chodit do takové školy, kde budeme mít angličtinu povinně.

Jak jsi snášela natáčení v noci?
Maruška: Dlouho do noci jsme točili jenom jednou, ale to jsem byla naštěstí vyspaná.

Nebála jste se o Marušku trošku?
Evita: Oni ji tam pořád opečovávali. Našla si kamarádku v kostymérně a také jednu vlásenkářku, jak se jmenovala...?
Maruška: Helenka.
Evita: A té tam vlastně pomáhala.

Co tě na natáčení nejvíc bavilo, nejvíc zaujalo?
Maruška: Nejvíc mě zaujalo, že jsem se Helenky zeptala, jestli bych mohla udělat paruku. Dovolila mi to. Potom jsem zjistila, že tu paruku dodělali a hrála v ní jedna paní.

A co tě při natáčení nejvíc naštvalo?
Maruška: Mě nejvíc naštvalo nic.
Evita: (smích)

Byl pan Jakubisko přísný režisér?
Maruška: Moc ne.
Evita: My jsme byli všichni překvapení, jak se Maruška dokáže napojit na emoce, které má ztvárnit. Myslím, že to hrála krásně.

Maruška kreslí Marii a Kubu.Chtěla by ses stát v dospělosti herečkou?
Maruška: Chtěla bych se stát herečkou a malířkou.

Občas se stává, že dětské hvězdy neproniknou do světa toho „velkého“ herectví, my tady v redakci máme třeba Míšu Kudláčkovou... Nebojíte se, že se Maruška zklame, že ten sen třeba i pohasne?
Evita: Ne, Maruška je naprostý pohodář. Myslím, že si to tolik nebere. Chce být hlavně s lidmi, takže si myslím, že jestli jí někdy v budoucnu nevyjde herectví, půjde za něčím jiným, co jí ten kontakt s lidmi umožní. Myslím si, že bude šťastná, ona je takové dítě štěstěny.

Co tě baví, jaké máš další záliby kromě hraní a malování?
Maruška: Hodně chodím ven, hrát si s ostatními dětmi. Někdy se vrátím i pozdě domů. Baví mě šplhat po stromech, po tyčích a tak...

Takhle pěkně Maruška nakreslila mě a Marii

Do jaké třídy teď půjdeš?
Maruška: Po prázdninách půjdu do druhé. Ale my jsme se teď přestěhovali, tak půjdu do jiné školy. Hodně se těším, mám tam kamarády ze školky.

A vědí tvoji kamarádi, že hraješ ve filmu?
Maruška:
Já jim to neřekla, jen jedné kamarádce Kristýnce a ještě jednomu kamarádovi.

Co ti maminka řekne, když tě chce pochválit?
Maruška: Maruško, ty jsi šikovná.

A když tě chce potrestat?
Maruška: Pojď sem, Mařeno!

Ještě mi řekni, Maruško, jakou máš ráda barvu?
Maruška: Moje oblíbená barva je barevná.

A kterou nejvíc?
Maruška: Modrá, zelená a žlutá.

Evito, vy jste scenáristka, četla jste scénář k Bathory?
Evita: Četla. Četla jsem i scénář k Červené Karkulce, kterou teď Maruška točila. Bathory se mi hodně líbila.

Jak probíhaly práce na seriálech Ošklivka Katka a Ordinace v růžové zahradě?
Evita: Je to teamová práce. Do Ordinace mě přizvala Lucie Konečná, se kterou se znám z FAMU. Byly jsme celkem čtyři scenáristky Lucie Stropnická, Irena Obermanová, Lucie Konečná a já. Ošklivka byla trochu jiná zakázka, tam jsme předělávali španělskou verzi do českého prostředí.

Chystáte nějaký autorský scénář, seriál, film?
Evita: Na Ošklivce jsem se potkala s jednou kolegyňkou, Jindřiškou Mendosovou. Ona je vynikající dramaturgyně i scenáristka. Společně jsme napsaly námět na seriál, na sitcom, i na jeden seriál pro děti. Snažíme se ho někde uplatnit, takže uvidíme...

Vzkaz Marušky a Evity čtenářkám Ženy-in...

Myslíte si, že má před sebou Maruška hereckou kariéru? Viděla jste už Marušku na plátně, v televizi?

Reklama